مسیر متفاوت شرکت‌های اوره‌ای در بهار

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: در برنامه زنگ پایان امروز همراه با امیرهوشنگ نوایی تحلیل‌گر بورسان به بررسی عملکرد بهار صنعت اوره و نمادهای مطرح این گروه پرداختیم.

عملکرد شرکت‌های اوره‌ای در بهار متفاوت بوده است. صنعت اوره دو محرک قوی برای سرمایه‌گذاری دارد؛ از یک طرف اوره نسبت به سایر محصولات پتروشیمی ریزش کمتری را در بازارهای جهانی تجربه کرده و در محدوده‌ای قرار گرفته که می‌توان نسبت به سودآوری این صنعت همچنان امیدوار بود و از سوی دیگر سقف ۵ هزار تومانی نرخ گاز خوراک برای این صنعت در صورت عدم تغییر می‌تواند سرمایه‌گذاران را به چشم‌انداز صنعت اوره امیدوار کند. در بهار امسال نسبت به سال گذشته نرخ اوره رشد ۹۲ درصدی داشته است و نرخ دلار نیما ۱۳ درصد افزایش کرده است. به طور کلی سودآوری این شرکتها نسبت به سال گذشته افزایشی بیش از ۱۰۰ درصد داشته است.

چهار نماد مطرح در صنعت اوره نمادهای شپدیس، کرماشا، شیراز و خراسان هستند. در بین این نمادها نماد شپدیس بزرگترین شرکت این صنعت از لحاظ ارزش بازاری در تیرماه ۱۴۰۱ محسوب می‌شود. شرکت پتروشیمی خراسان پایین‌ترین و در مقابل شپدیس بالاترین سهم تولید اوره را داشته است.

حاشیه سود خالص این صنعت در سه فصل اخیر روند صعودی داشته و به ۵۷ درصد در بهار ۱۴۰۱ رسیده است. در مقایسه سود بهار اوره‌ای ها نسبت به مدت مشابه سال قبل؛ شپدیس رشد ۱۹۴ درصدی، شیراز رشد ۲۶۴ درصدی، کرماشا رشد ۱۵۱ درصدی و خراسان رشد ۱۳۲ درصدی را تجربه کرده است.

مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر