اسپرسو بورسان دوشنبه ۱۰ مرداد؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

اعلام آمادگی ایران برای جمع‌بندی مذاکرات دلار را کاهشی کرد

اعلام آمادگی ایران برای جمع‌بندی مذاکرات دلار را کاهشی کرد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: بورس روز گذشته نزولی و منفی بود. به طوری که شاخص کل افت ۱۷،۳۵۴ واحدی (معادل ۱.۲ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن نیز با افت ۱.۸۷ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۲،۸۰۵ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع فلزات اساسی خودرو و قطعات و شیمیایی و در بین نمادها خگستر، فولاد و شپنا بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حدود ۵۶۴ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای شپدیس و فولاد بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای شپنا و شبندر داشتند.

سرپرست مدیریت مطالعات اقتصادی و امور بین الملل بورس کالای ایران: به دلیل آنکه گندم مشمول قیمت‌گذاری شد عرضه آن نیز متوقف شد؛ اما زیرساخت‌های بورس کالا برای از سرگیری عرضه گندم به طور کامل مهیا است.

معاون وزیر صمت تاکید کرد: اینکه حوزه نظارتی یا حاکمیتی بورس کالا بخواهد از وزارت اقتصاد به وزارت صمت منتقل شود، چنین چیزی نیست و برنامه ای در این زمینه وجود ندارد.

نماینده مجلس: نتیجه آخرین صحبت‌های ما با دولت این بود که هنوز زیرساخت کالابرگ وجود ندارد و فعلا ناچاریم پرداخت یارانه به صورت نقدی را ادامه دهیم.

بانک مرکزی: در تیرماه، متوسط قیمت یک متر مربع مسکن شهر تهران 417 میلیون ریال بود که حاکی از افزایش 5.8 درصدی نسبت به ماه قبل میباشد./ شاخص اجاره بهای مسکن 52.3 درصد بالاتر از مدت مشابه سال قبل ایستاد.

امروز بانک مرکزی گزارش داد که تیرماه امسال میانگین قیمت هر متر خانه در شهر تهران ۴۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده است؛ در حالی که دیروز مرکز آمار این عدد را ۴۴.۸ ملیون تومان اعلام کرده بود.

عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان: افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی تأیید شد.

قیمت دلار با افت ۲۵۰ تومانی به ۳۱۷۰۰ تومان رسید.

باقری کنی رییس تیم مذاکره‌کننده ایران: ما ایده‌های پیشنهادی شکلی و محتوایی خود را به‌منظور هموار ساختن مسیر برای جمع‌بندی سریع مذاکرات وین، که با هدف اصلاح یک‌ شرایط پیچیده خسارت‌بار ناشی از خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا آغار شده، به طرف‌های مقابل ارائه دادیم. ما به‌صورت نزدیک با شرکای برجامی خود، به‌ویژه هماهنگ‌کننده، به‌منظور ارائه فرصتی دیگر به آمریکا برای نشان‌دادن حسن نیت و مسؤولیت‌پذیری خود کار می‌کنیم. ایران‌ آماده جمع‌بندی مذاکرات در مدت زمان کوتاهی است، اگر طرف مقابل نیز آماده اقدام مشابه باشد.

رضازاده عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که احتمالا به زودی دور جدید مذاکرات در وین برگزار خواهد شد.

ادعای العربی الجدید: پیشنهاد جدید بورل رفع تحریم بخشی از شرکت‌های وابسته به سپاه را شامل می‌شود نه همه آن ۸۰ شرکت را. امیرعبداللهیان به بورل گفته که رویکرد کلی ایران مخالفت با پیشنهاد اوست؛ او ایده تازه‌ای در چارچوب پیشنهاد اروپا مطرح کرده. مسئولان ایرانی معتقدند پیشنهاد بورل ۳ مطالبه اصلی تهران یعنی رفع تحریم، تضمین‌ها و بستن پرونده سه سایت هسته‌ای خود را برآورده نمی‌کند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر