اتفاقات بورس در سال ۹۷ تکرار می‌شود؟

اتفاقات بورس در سال ۹۷ تکرار می‌شود؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
معاون بورس کالای ایران با بیان اینکه در حوزه پتروشیمی‌ها حدود ۹۵ درصد محصول‌ها در بورس کالا عرضه می‌شود، گفت: بزرگترین نگرانی تکرار اتفاق‌های سال ۹۷ در بازارهای کالایی است که کل اختیارها زیرنظر وزارت صمت قرار گرفت و از آن ناحیه، هم خُسران نصیب سهامداران و هم رانت زیادی توزیع شد؛ اکنون نگرانی بزرگ، تکرار همان روند است.

سید جواد جهرمی، معاون عملیات و نظارت بر بورس کالای ایران تاکید کرد، به جای جرم انگاری در زمینه سیاست‌های تنظیم بازار کالاهای بورسی، بهتر است، مشوق‌های پیشنهادی شورای عالی بورس در دستورکار قرار گیرد و در حوزه تنظیم بازارها نیز قوانین کامل است، اما در اجرای آن‌ها ایراد و ضعف وجود دارد.

معاون عملیات و نظارت بر بورس کالای ایران در برنامه فرامتن در شبکه افق سیما گفت: در حوزه پتروشیمی‌ها حدود ۹۵ درصد محصول‌ها در بورس کالا عرضه می‌شود، بنابراین همان قانونی که سبب شده کف عرضه در پتروشیمی‌ها رعایت شود، می‌تواند برای سایر محصول‌ها از جمله فولاد اثرگذار باشد؛ در این زمینه به نظر می‌رسد نه نبود قانون، بلکه ضعف در اجرای قانون چالش اصلی است که باید تقویت شود.

به گفته وی، با تعریف و چارچوب‌بندی همین قوانین و مقررات فعلی در زمینه عرضه و تقاضا، قانون تعزیرات و شبکه توزیع، نیاز بازار را می‌توان به صورت مطلوبی تامین کرد.

معاون عملیات و نظارت بر بورس کالای ایران با اشاره اینکه اگر توان اجرایی و نحوه اجرای قانون در دستگاه‌های متولی تقویت شود، دغدغه نمایندگان مجلس نیز برطرف می‌شود، گفت: چالش‌ها و مشکلات در اقتصاد ما زمانی شکل گرفت که با دخالت‌ها، ساختارها را با مصوبه‌های شوراهای مختلف دستکاری کردیم.

جهرمی پیشنهاد کرد که به جای جرم انگاری، بهتر است از مشوق‌هایی که از سوی شورای عالی بورس پیشنهاد داده می‌شود، استفاده کرد.

وی تاکید کرد: بزرگترین چالش و نگرانی ما تکرار اتفاق‌های سال ۹۷ در بازارهای کالایی است؛ در این سال براساس مصوباتی، کل اختیارها زیرنظر وزارت صمت قرار گرفت و از آن ناحیه، هم خُسران نصیب سهامداران و هم رانت زیادی توزیع شد؛ اکنون نگرانی بزرگ، تکرار همان روند است.

نحوه پذیرش کالاهای بورسی تغییر کند

جهرمی در پایان در مورد نحوه پذیرش کالاهای بورسی نیز گفت: در باره نحوه پذیرش و عرضه کالاها، بهتر است، براساس همان ساختار قبلی که به شورای عالی بورس و ناظر بازار سرمایه اشاره دارد، تصمیم گیری کرد.

منبع: فارس

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر