بررسی فرصت سرمایه‌گذاری در چهار بازار

سهام نخریم چی بخریم؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
شاخص کل بورس تهران بار دیگر به کانال ۱۴۰۰ هزار واحد رسیده است و بعضا تردیدهایی در خصوص ادامه مسیر قیمتی سهام مطرح می‌شود. همین موضوع بهانه‌ای برای مقایسه وضعیت کنونی بازارها با یکدیگر شد. به نظر می‌رسد در حالی‌که سایر بازارهای داخلی خود را با قیمت دلار روز منطبق ساخته‌اند بورس همچنان دلار نیما که ۲۰ درصد پایین‌تر از نرخ دلار بازار آزاد است را معیار قیمت‌گذاری قرار داده است.

بورسان: آمار روز گذشته بانک مرکزی خبر داد که قیمت هر متر مسکن تهران در سطح حدود ۳۲۶۰۰ هزار تومان بوده است. اگر میانگین قیمت تاریخی مسکن تهران را هزار دلار در نظر بگیریم شاهد هستیم حتی با دلار ۳۰ هزار تومان مسکن تهران نه‌تنها قیمت کنونی دلار را پذیرفته است بلکه رشد ماه گذشته حجم معاملات نشان می‌دهد که احتمالا مسکن دوباره در انتظار تورم بیشتر و رشد بیشتر نرخ دلار است.

قیمت هر دلار در سطح ۳۰ هزار تومان قرار دارد. قیمت هر سکه طرح جدید در سطح ۱۳ میلیون تومان قرار دارد. تقریبا هر کالای سرمایه‌گذاری با دلار ۳۰ هزار تومانی منطبق شده است و اما در این میان همچنان تحلیلگران بورس دلار نیما را در محاسبات خود لحاظ می‌کنند. متمرکز بودن بازار سهام و کارایی بیشتر این بازار نسبت به بازارهای رقیب داخلی باعث می‌شود که تحلیلگران با حساسیت بیشتری ارقام را بررسی کنند. با این وضعیت و در حالی‌که سایر بازارها دلار ۳۰ هزار تومانی را پذیرفته‌اند بورس تهران بازار امن‌تری برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. به خصوص پس از کاهش ریسک بودجه برای شرکت‌های بورسی این موضوع بیش از پیش قابل توجه است.

مسکن از رکود خارج شد؟

آمار دیروز که در بورسان نیز مورد بررسی قرار گرفته شد از این موضوع حکایت داشت که در آذر برای دومین ماه متوالی تعداد معاملات مسکن تهران نسبت به ماه قبل رشد ۳۴ درصدی را تجربه کرده است. رشد کمتر از دو درصدی ماهانه قیمت مسکن در آذر در کنار رشد تعداد معاملات شاید نشانه‌های از بازگشت رونق به بازار مسکن داشته باشد. شاید یکی از دلایل اصلی این موضوع رشد دلار تا ۳۰ هزار تومان و حفظ این سطح در بازار ارز است. عدم انتظار از افت دلار شاید دلیل اصلی رشد تعداد معاملات مسکن در آذر باشد.

کدام بازار را انتخاب می‌کنید؟

همان‌طور که اشاره شد تقریبا سایر بازارها خود را دلار ۳۰ هزار تومانی وفق داده‌اند و اما بورس همچنان با دلار نیمایی نیز وضعیت مناسبی برای خرید سهام ایجاد کرده است. اگر بنا بر حفظ دلار بازار آزاد در سطوح کنونی باشد باید متنظر ماند که دلار نیما نیز مسیر صعودی را در پیش بگیرد.

شاید مذاکرات دلیلی برای تامل بیشتر بورس است. در نتیجه سرمایه‌گذاران با انتظار از پالس مثبت مذاکرات وین و افت قیمت دلار از خرید سهام خودداری می‌کنند. اما این موضوع نیز ارزندگی بیشتر بورس نسبت به دیگر بازارها را رد نمی‌کند. اگر بنا بر افت شدید دلار باشد (که حتی با سیگنال مثبت از وین سناریویی محتمل نیست) همچنان قیمت‌های سهام ارزنده هستند در حالی‌که سایر بازارها باید رویه اصلاح را در پیش بگیرند. اگر وین دوباره بدون نتیجه به پایان برسد نیز مسیر رشد ادامه‌دار دلار هموار خواهد بود که در این صورت باید در انتظار رشد پرسرعت نیما برای کاهش فاصله خود با بازار آزاد باشد. بر این اساس سهام با سرعت بیشتری خود را با نرخ دلار جدید منطبق می‌سازند.

علت معیار قرار دادن نرخ دلار این است که نه‌تنها بازارهای سرمایه‌گذاری بلکه حتی بازارهای کالای مصرفی نیز از نرخ دلار سیگنال می‌گیرند و این حقیقت را نمی‌توان نادیده گرفت.

چقدر سرمایه را در رمرزها بگذاریم؟

اما در میان بازارهای خارجی شاید متفاوت باشد. برای مثال اگر بازار رمزارزها در سبد سرمایه‌گذاری یک شخص قرار گیرد ممکن است این موضوع مطرح شود که این بازار به مراتب از بورس و سایر بازارهای داخلی بهتر است. این مقوله نیازمند توضیح بیشتری دارد اما به صورت منطقی به دلیل ریسک بالای بازار رمزارزها باید گفت حتی در صورت تمایل به سرمایه‌گذاری در این بازار چندان منطقی نیست که بیشتر از ۵ تا ۱۰ درصد کل بودجه سرمایه‌گذاری به این بازار اختصاص یابد. به هر حال فضای نه‌چندان شناخته‌شده این بازار در کنار نوسانات شدید ریسک بالایی را برای شخص به همراه دارد و بر این اساس اختصاص کل سرمایه به یک بازار با ابهامات این‌چنینی چندان منطقی نیست. ممکن است این پول چندین برابر شود ولی این ریسک نیز وجود دارد که زیان سنگینی ناشی از این سرمایه‌گذاری برای شخص ایجاد شود.
سود بدون ریسک حریف تورم نمی‌شود

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر