مانع اصلی تزریق دز سوم واکسن کرونا

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : به دنبال جهش مجدد ویروس کرونا و ایجاد سویه امیکرون، آمار ابتلا به کرونا در جهان به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است. در این میان کشورها علاوه بر اعمال برخی محدودیت‌ها، مهمترین ابزار برای مقابله با امیکرون را تزریق دز سوم می‌دانند و به سرعت در حال واکسینه کردن هرچه بیشتر جمعیت کشورشان هستند. این در حالی است که در ایران تا امروز کمتر از 10 درصد از جمعیت کشور دز سوم واکسن خود را تزریق کرده‌اند. در شرایطی که بحث کمبود واکسن در کشور مطرح نیست، حداقل سه مانع بر سر تزریق دز سوم واکسن کرونا وجود دارد.

رکوردزنی آمار کرونا در جهان

بر اساس آمار رسمی در حال حاضر روزانه بین 1.5 تا 2 میلیون نفر در جهان به کرونا مبتلا می‌شوند که از این آمار بیش از 500 هزار نفر در روز در آمریکا ثبت می‌شود. در فرانسه، بریتانیا و بسیاری از کشورهای توسعه یافته روزانه بیش از 100 هزار نفر ابتلای جدید به کرونا گزارش می‌شود، آماری که تا کنون در هیچ یک از موج‌های قبلی بیماری ثبت نشده بود.

قربانیان روزانه کرونا در جهان به مرز 2 میلیون نفر رسید

با این حال هنوز آمار قربانیان کرونا چندان افزایش نیافته که می‌تواند ریشه در سه دلیل داشته باشد. اول اینکه تنها نزدیک به یک هفته از رسیدن آمار ابتلای جهانی به بالای یک میلیون نفر می‌گذرد و ممکن است اثر شیوع اومیکرون بر تعداد قربانیان در روزها و هفته‌های پیش رو مشخص شود. دوم اینکه امیکرون ظاهرا به شدت گونه دلتا عفونی نیست. سوم اینکه تزریق گسترده واکسن در غالب کشورهای درگیر مانع از این می‌شود که ابتلا به کرونا مانند سویه‌های قبلی به موارد حاد بیماری منجر شود.

با این حال ظاهرا دو دز واکسن چندان در برابر امیکرون ایمنی ایجاد نمی‌کند و برای افزایش مقاومت بدن در برابر ابتلا نیاز به تزریق دز سوم است. از این رو بسیاری از کشورهای جهان به سرعت تزریق دز بوستر یا تقویتی را آغاز کرده‌اند.

مهمترین مانع تزریق دز سوم کرونا در ایران

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت تا امروز تنها حدود 8 میلیون نفر یعنی کمتر از 10 درصد از جمعیت کشور دز سوم واکسن کرونای خود را دریافت کرده‌اند.

مهمترین عامل این سطح پایین از واکسیناسیون دز سوم این است که بخش عظیمی از جمعیت کشور در مهر و آبان دز دوم واکسن کرونای خود را دریافت کردند و هنوز فاصله زمانی 3 ماه برای بسیاری از واکسینه شده‌ها نگذشته تا برای دریافت دز سوم اقدم کنند.

با این حال بررسی آمار نشان می‌دهد تا 12 مهرماه (درست سه ماه پیش) نزدیک به 17 میلیون نفر دو دز واکسن کرونا تزریق کرده بودند که حدود 20 درصد جمعیت کشور می‌شود. این امار نشان می‌دهد که تا امروز حداکثر 17 میلیون نفر امکان دریافت دز سوم واکسن کرونا را داشته‌اند اما از این تعداد تنها 8 میلیون نفر یعنی کمتر از نصف برای دریافت واکسن مراجعه کرده‌اند. از این رو به نظر موانع دیگری بر سر تزریق دز سوم واکسن وجود دارد و این سوال مطرح می‌شود که آیا ممکن است کسانی که دو دز واکسن زده‌اند از تزریق دز سوم منصرف شده‌ باشند؟

چند درصد مردم از تزریق دز سوم منصرف شده‌اند؟

نظرسنجی مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران(ایسپا) حاوی اطلاعات مفیدی در این زمینه است. بر اساس این نظرسنجی که در روزهای اخیر انجام شده است، 6.9 درصد از افراد نمونه اعلام کرده‌اند فقط دوز اول را تزریق کرده اند، 69.1 درصد دو دوز تزریق کرده‌ اند، 15.1 درصد دوز سوم را تزریق کرده ‌اند و 8.6 درصد نیز اعلام کردند تمایلی به تزریق واکسن ندارند. در مجموع 91.1 درصد پاسخگویان حداقل یک دوز واکسن را تزریق کرده‌اند.

این نظرسنجی از میان جمعیت بزرگسال یعنی بالای 18 سال کشور انجام شده است. از این رو درصد افراد بزرگسال واکسینه شده را نشان می‌دهد نه درصد واکسینه شده‌ها از کل جمعیت کشور را.

آنطور که ایسپا اعلام می‌کند از کسانی که دو دوز واکسن تزریق کرده اما هنوز دوز سوم را نزده‌ اند سوال شده است که «آیا قصد دارید دوز سوم را بزنید؟» 88.6 درصد از آنها اعلام کرده‌اند دوز سوم را خواهند زد، 6.4 درصد گفته‌اند دوز سوم را نخواهند زد و ۵ درصد نیز به این سوال پاسخ مشخصی را نداده‌اند.

آمار وزارت بهداشت نشان می‌دهد تعداد افرادی که 52 میلیون نفر تا کنون دز دوم واکسن خود را دریافت کرده‌اند که از این تعداد برای 17 میلیون نفر بیش از 3 ماه از تزرق دز دوم واکسنشان گذشته است و حالا می‌توانند برای دریافت دز سوم مراجعه کنند.

نظرسنجی ایسپا نشان می‌دهد که از این 17 میلیون نفر نزدیک به 89 درصد یعنی حدود 15 میلیون نفر به دریافت دز سوم واکسن تمایل دارند و نزدیک به 2 میلیون نفر یا تمایلی ندارند یا تصمیم خود را نگرفته‌اند. بنابراین این سوال مطرح است که چرا از این 15 میلیون نفر تنها کمتر از نصفی واکسن زده‌اند؟

چرا افراد برای دریافت دز سوم مراجعه نمی‌کنند؟

اینکه از 15 میلیون نفری که بر اساس آمار و نظرسنجی برای دریافت دز سوم آماده هستند، تنها 8 میلیون نفر اقدام کرده‌اند، می‌تواند چند دلیل داشته باشد.

اول اینکه کاهش آمار شیوع و مرگ و میر کرونایی در سطح کشور موجب بازگشت سهل‌انگاری‌ها شده و این موضوع به تعلل برای دریافت دز سوم منجر شده است.

دوم اینکه برخی از افرادی که برای دز دوم مراجعه کرده‌اند از عوارض شدید تزریق واکسن گله دارند و این موضوع موجب شده که برخی افراد با وجود رسیدن موعد تزریق دز سوم واکسن‌شان تعلل کنند.

دلیل سوم این می‌تواند باشد که در خصوص نوع واکسنی که هر فرد می‌تواند تزریق کند، اطلاعات منسجم و دقیقی منتشر نشده است و این موضوع خود می‌تواند به سردرگمی افراد منجر شده باشد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر