جدال سخت عرضه و تقاضا در بورس

جدال سخت عرضه و تقاضا در بورس
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️2
  • 👁️104
  • 💬0

 

بورسان:‌ بورس امروز هم برای هفتمین جلسه معاملاتی پیاپی در مسیر صعودی قرار دارد. تا ساعت ۱۰:۲۰ دقیقه صبح امروز شاخص کل بورس تهران با رشد ۲۶ هزار واحدی (معادل ۱.۹ درصد) و شاخص هموزن که از تمام نمادها به یک میزان تاثیر می‌پذیرد هم با رشد ۰.۶ درصدی همراه شد. نکته مهم بازار امروز جدال سخت عرضه و تقاضا به ویژه در نمادهای بزرگ شاخص‌ساز است.

روز تقابل خریداران و فروشندگان

امروز بازار سهام صعودی شروع شد و اغلب بزرگان بورسی در ابتدای صبح با صف خرید همراه بودند. اما هفتمین مثبت پیاپی منجر به شناسایی سود توسط برخی از سهامداران و در نتیجه ایجاد فشار فروش در بورس شد. به طوری که شاخص کل از سقف خود حدود ۵ هزار واحد عقب‌نشینی کرد و صف خرید اغلب نمادهای بزرگ عرضه شد. البته در ادامه دوباره تقاضا قوی‌تر شده و شاهد صف‌نشینی مجدد برای نمادهای بزرگ بازار هستیم. اما نکته مهم این جدال عرضه‌ها و تقاضاها رشد چشم‌گیر ارزش معاملات بازار سهام بود. به طوری که کل ارزش معاملات خرد در ساعت اول معاملات امروز به ۹ هزار میلیارد تومان رسید که حاکی از رشد مناسب ارزش معاملات خرد دارد. 

همچنین نشان دیگر تقابل عرضه و تقاضا در ساعت اول معاملات امروز کاهش چشمگیر صف‌ها بود. به طوری که در پایان ساعت اول معاملات بازار ۱۹ درصد از نمادها صف خرید و ۱۹ درصد هم صف فروش را تجربه می‌کردند. البته به نظر می‌رسد سمت تقاضا همچنان قدرتمند است و در صورت تداوم می‌تواند روند مثبت بازار را حفظ کند و صف‌های خرید تقویت شوند.

بازار به روایت آمار

در پایان ساعت اول معاملات امروز ۴۷ درصد از نمادها در مدار منفی معاملات قرار داشتند. ۱۹ درصد از این نمادها با صف فروش‌هایی به ارزش ۲۳۰۰ میلیارد تومان مواجه بودند. در سمت مقابل هم ۱۹ درصد نمادها صف خرید داشتند. البته ارزش این صف‌های خرید بیش از ۳ هزار میلیارد تومان بود.

ارزش معاملات خرد بازار در ساعت اول به رقم چشمگیر ۹ هزار میلیارد تومانی رسید. در بین صنایع بیشترین معاملات خودروسازی، چند رشته‌ای و فلزات داشتند. در بین نمادها هم شستا، خودرو و خساپا بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حقیقی‌ها امروز هم در حال وارد کردن پول به بازار هستند. به طوری که خالص خرید این دسته از معامله‌گران طی ساعت اول معاملات به ۴۳۰ میلیارد تومان رسید. در بازار امروز حقیقی‌ها تا اینجای کار بیشتر شستا، فملی و وبصادر خریده‌اند.ش

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...