پیشنهاد فیلم و کتاب برای نوروز ۱۴۰۱ توسط ۶ کارشناس بازار سرمایه (بخش سوم)

پیشنهاد فیلم و کتاب برای نوروز ۱۴۰۱ توسط ۶ کارشناس بازار سرمایه (بخش سوم)
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان : تعطیلات نوروز است و فرصت مغتنمی برای دیدن فیلم و مطالعه کتاب. برای سومین روز پیاپی پیشنهاد برخی از کارشناسان اقتصادی و بازار سرمایه را برای شما بازگو می‌کنیم تا شاید کتاب و فیلم باب میل خود را پیدا کنید.

Loading...
نیما آزادی

نیما آزادی، کارشناس ارشد بازار سرمایه

فیلم:

لیست شیندلر (Schindler list )

پیانیست ( The pianist)

کتاب سبز ( Green book)

تم تاریخی و هنر بازی در این فیلم‌ها بسیار ناب است.

کتاب :

روانشناسی تصویر ذهنی، نوشته ماکسول مالتز:

اسرار ذهن ثرودتمند، نوشته تی هارو اکر:

پدر پولدار پدر بی پول، نوشته رابرت کیوساکی:

آن چیزی که مهم است نبود تفکر اقتصادی و عدم تصویر ذهنی درست از خود است که باعث می‌شود بسیاری از توانمندی‌ها و استعدادها کشف نشوند، این کتاب‌ها به ذهن خط داده و کمک می‌کنند ذهنی ثروتمند داشته باشید.

Loading...
سیاوش وکیلی

سیاوش وکیلی، کارشناس ارشد بازار سرمایه:

فیلم:

خانه کاغذی (Money heist)

فیلمی سراسر هیجان و نگاه ویژه به لایه‌های درونی انسان‌ها تا یاد بگیریم از قضاوت آدم‌ها دوری کنیم و بدانیم که خیلی از بایدها و نبایدها انها در محدوده ذهنی ماست و می‌توان فراتر از کلیشه‌ها بود.

خانه پوشالی (House of cards)

این سریال نگاه سیاسی ویژه سیاست‌مداران و دولت‌مردان را به موضوعات نشان می‌دهد و کاراکترهای خاکستری فیلم تلنگری به ذهن آدمی می‌زند که دنیا و اموراتش و رفتار و کردار سیاسیون آنکونه نیست که نمایانده می‌شود.

برباد رفته

فیلمی با مضمون تاریخی و سرگرم کننده که ضمن نگاه به جنگ‌های داخلی امریکا تلاش می‌کند انسان‌ها را در خصوص روابط عاطفی خود به تعقل وا دارد.

کتاب:

مردی به نام اوه، نوشته فردریک بکمن

با افزایش سن و تجربه، آدمی به مرحله‌ای می‌رسد که اقدامات و تصمیمات گذشته‌اش را زیر سوال می‌برد و به خطاهایش نزد خود اعتراف می‌کند، اما خیلی اوقات فرصتی برای جبران یا تغییر نگرش نیست.

هنر شفاف اندیشیدن، نوشته رولف دوبلی

با گسترش مفهوم دهکده جهانی و ارتباط آدم‌ها از فرهنگ‌های مختلف موضوعات ذهنی بشر دیگر مانند گذشته نیست. این رمان با زبان تراژیک و کمیک احساس‌های ناب و خاصی مثل عشق و نفرت را به تصویر می‌کشد و روابط امروزی آدم‌ها و جامعه مدرن امروزی را در لفافه طنزی شیرین و جذاب به نقد می‌کشد

خود فریبی، نوشته زاهد شیخ الاسلامی

بخش بزرگی از زندگی ما در دو حوزه زندگی کاری و زندگی شخصی می‌گذرد.این کتاب در قالب یک بیان داستانی زندگی را می‌شکافد و نشان می‌دهد که خلوص و استحکام روابط بین انسان‌ها در محیط خانواده، محیط کار و جامعه عامل اصلی موفقیت و استحکام بنیان‌های اجتماعی است و به ظرافت ریشه تعارضات بین خانواده و کار و جامعه را مورد بحث قرار می‌دهد و نگرشی نو به افراد اعطا می‌کند.

Loading...
بهنام صمدی

بهنام صمدی، فعال رسانه‌ای بازار سرمایه:

فیلم:

میلیاردها ((Billions :

توصیه می‌کنم معامله‌گرها و سهامداران هم برای آشنایی با بازارهای جهانی و هم بهبود دیدگاهشان نسبت به سرمایه‌گذاری یک‌بار هم که شده به تماشای این سریال بپردازند.

انیمیشن سول (soul ) :

زندگی کوتاه‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنیم و باید از تک تک دقایقی که که در اختیار ما قرار می‌گیرد، لذت ببریم.

دارک (Dark) :

یک تصمیم خیلی ساده و کوچک چه تبعاتی در آینده دارد؟ این سریال تصمیم‌گیری را به چالش می‌کشد و به عبارتی اثر پروانه‌ای یک اتفاق و تصمیم را در زندگی آدم به تصویر می‌کشد.

کتاب:

هنر دنبال کردن روند قیمتی، نوشته امیر زنگنه

تحلیل تکنیکال کاربردی، نوشته امیر زنگنه

تحلیل تکنیکال یکی ابزارهای خیلی مهم در بازارهای مالی است. این دو کتاب به زبان خیلی ساده تمام مطالبی که یک نفر از تحلیل تکنیکال نیاز دارد را بیان می‌کند

خاطرات عزت‌شاهی، نوشته محسن کاظمی

گروه موتلفه نقش بسیار مهمی در شکل‌گیری انقلاب ایران داشته است. این طیف عمدتا از قشر بازاری بودند و بعد انقلاب هم بخش زیادی از تجارت ایران را در اختیار گرفتند. این کتاب نحوه شگل‌گیری انقلاب شد و نقش موتلفه را به خوبی توضیح می‌دهد.

Loading...
میترا فرخ‌پور

میترا فرخی‌پور، کارشناس بازار سرمایه

فیلم:

آزمایش (The experiment)

موضوع فیلم بر پایه پژوهشی است که سالیان قبل توسط یک پروفسور انجام شده است، که درباره‌ی رفتار گروهی است.

عده‌ای به عنوان زندانی و گروه دیگر به عنوان زندانبان انتخاب میشوند و نشان می‌دهد که چگونه رفتار انسان‌ شرایط تغییر می‌کند.

پیانیست (The Pianist)

من فیلم های تاریخی مخصوصا درمورد جنگ جهانی را دوست دارم. فیلم پیانیست در مورد جنایات نازی ها علیه لهستان است و پر از درد و ترس می‌باشد.

دوازده مرد خشمگین (12 Angry man)

سرنوشت مرگ و زندگی یک متهم به قضاوت ۱۲ نفر در یک اتاق افتاده است و اینکه چگونه یک نفر می‌تواند تصمیم و قضاوت ۱۱ نفر دیگه را تحت تاثیر قرار دهد.

کتاب :

کفش‌باز، نوشته فیل نایت

نویسنده این کتاب بنیانگذار نایکی است و این موضوع خود به تنهایی دلیل خواندن این کتاب می‌باشد

هرجا که معنی زندگی را فهمیدم عوضش کردند، نوشته دانیل مارتین کلاین

نویسنده بعد از مطالعات فراوان در راه مفهوم زندگی و زیستن هر کدام از جملاتی که نوشته است را از ابعاد مختلف بررسی میکند ودر قالب کتاب در می‌آورد. این کتاب کتابی جذاب، روان و سبکی برای اشنایی با دنیای فلسفه و فیلسوف ها و دیدگاه آن‌ها می‌باشد.

جز از کل، نوشته استیو تولتز

کتاب داستان پسری را روایت می‌کند که در عین تفاوت از پدرش ولی شخصیتی شبیه به او دارد و از اینکه شبیه پدر و عمویش شود هراس دارد. پدر او یک بیمار پارانویایی است که ذهن منفی‌باف دارد.

Loading...
مهدی رضایتی

مهدی رضایتی، مدیر عامل سبدگردان ثروت پویا:

فیلم:

پدر خوانده(The godfather )

هزارتوی پن(Pan's Labyrinth Lullaby )

ماجرای یک دختربچه خیال پرداز در دوران جنگ داخلی اسپانیا را به تصویر می‌کشد، که خوش ساخت و جذاب می‌باشد.

انیمیشن باد برمی‌خیزد(The wind rises )

این انیمیشن براساس زندگی یک مهندس ژاپنی طراح هواپیما ساخته شده است. میازاکی کارگردان این انیمیشن است که در عین ریتم آرام روایت را بسیار جذاب به تصویر می‌کشد.

کتاب:

دنیای سوفی، نوشته یوستین گردر

این کتاب را سال‌ها قبل مطالعه کردم. نویسنده کتاب دیدگاه‌های فلسفی را با بیانی ساده و بصورت داستانی آموزش می‌دهد که می تواند نگاه ما را نسبت به جهان و پدیده‌ها بسیار عمیق‌تر کرده و تاثیر بسزایی در جهان‌بینی ما داشته باشد

نظریه اقتصاد کلان، نوشته گریگوری منکیو

این کتاب مفاهیم اقتصادی را به زبانی ساده و به دور از پیچیدگی‌های ریاضیاتی بیان می‌کند به طوری که خواننده به راحتی با مطالب ارتباط برقرار می‌کند

کتاب تحلیل تکنیکال، نوشته جان مورفی

آشنایی با نمودارها و مفاهیم تحلیل تکنیکال برای فعالان بازارهای مالی بسیار مفید و کاربردی است که این کتاب می تواند نقطه شروع مناسبی باشد.

Loading...
هادی جمالیان

هادی جمالیان، کارشناس ارشد بازار سرمایه

فیلم:

دوازده مرد خشمگین (12 Angry man)

این فیلم اگر چه ساخته ی ۱۹۵۷ است، اما همچنان می‌توان با اشتیاق و لذت به تماشای آن نشست. موضوع "قضاوت" هیچ‌گاه در زندگی بشر قدیمی نمی‌شود، چرا که تقریبا هر روز در معرض آن هستیم. ۱۲ نفر عضو هیات منصفه که باید درباره‌ی جوانی متهم به قتل رای نهایی را با اجماع صادر کنند. تقریبا تمام ماجرای فیلم در اتاقی می‌گذرد که این ۱۲ نفر درباره‌ی این قتل بحث می‌کنند و با وجود همه‌ی شواهد و قرائن باید در نهایت با بررسی همه‌ی احتمالات هر چند ناچیز به یک رای نهایی برسند. متهم قاتل است یا بی گناه؟

لیست شیندلر(Schindler’s list )

"اسپیلبرگ" اگر هیچ فیلم دیگری به جز این فیلم نمی‌ساخت، باز هم فیلمساز بزرگی بود. ممکن است کسانی بخشی از موفقیت این فیلم را محصول هژمونی یهودی‌ها در صنعت سینما و رسانه بدانند، اما این قبیل سیاست‌ورزی ها قطعا چیزی از ارزش‌های انسانی فیلم برجسته ی اسپیلبرگ کم نمی‌کند. به ویژه این که فیلم روایتی است از رویدادی واقعی که قهرمان فیلم اسکار شیندلر با بازی درخشان و به یاد ماندنی "لیام نیسون" در جنگ جهانی دوم رقم می‌زند. اسکار شیندلر صنعتگر آلمانی گرچه عضو حزب نازی است، اما تلاش می‌کند یهودیان بسیاری را در پوشش کارگر کارخانه‌ی خود از اردوگاه آشویتس و دیگر زندان‌های نازی‌ها نجات دهد.

پلتفرم(The platform )

این فیلم اگر چه سعی در نقد نظام طبقاتی دارد، اما آنچه فیلم را برای من جذاب کرده نه نقد ناموفق آن به پدیده ی نابرابری که نخ نما و شعارگونه است و نه پایان ضعیف فیلم، بلکه شخصیت‌پردازی و روابط انسانی جذابی است که در مسیر داستان شکل می‌گیرد. پلتفرم ماجرای یک زندان چند طبقه‌ی عمودی است که در هر طبقه فقط یک سلول دو نفره وجود دارد و هر زندانی در هر ماه بصورت تصادفی در یک طبقه قرار می‌گیرد. وسط این برج ، یک سکوی متحرک قرار دارد که هر روز از بالا پر از غذا و نوشیدنی به سمت پایین حرکت می‌کند و در هر طبقه برای دقایقی متوقف می‌شود. اگر ساکنین طبقات بالا از زیاده روی در مصرف اجتناب می کردند غذا به ساکنین طبقات پایینی هم می‌رسید اما معمولا ساکنین طبقات پایین‌تر چیزی برای خوردن ندارند به گونه ای که در عمق زندان افراد یا خودکشی می‌کنند یا از گرسنگی می‌میرند.

کتاب:

انسان در جستجوی معنای زندگی، نوشته ویکتور فرانکل

اگر کسی مدعی باشد راهکاری برای کاهش رنج بشر دارد، اکثر ما بی‌گمان می‌خواهیم به او بگوییم خودت کدام رنج را و چگونه برای خودت هموار کرد‌ه‌ای؟ حتی اگر او یک روانپزشک باشد باز هم احتمالا بخشی از ما با تردید با او همراه می‌شویم. اگر بدانیم دکتر "ویکتور فرانکل" سال‌ها در اردوگاه‌های کار اجباری نازی‌ها در شرایط سخت در مجاورت اتاق‌های گاز و کوره‌های آدم‌سوزی هر دقیقه با مرگ دست و پنجه نرم کرده و در عین حال در جستجوی معنایی برای زیستن، خود را قوی نگه داشته و تجربه‌ی خویش را برای مواجه با سختی‌ها و رنج زندگی در این کتاب به روی کاغذ آورده است آن‌گاه شاید کتابش ارزش خواندن داشته باشد.

کینز و هایک، نوشته نیکلاس وپشات

در دیالکتیک هگلی از بطن دوگانه ای متعارض، ایده ای ناب متولد می‌شود که خود منتظر ایده‌های مقابل می‌نشیند تا سنتزی جدید شکل بگیرد و اندیشه در مسیر تاریخ اینچنین راه خود را پیش می‌گیرد. در اقتصاد اما به نظر می‌رسد سال‌هاست دوگانه‌ی "رشد" و "توزیع" یا دوگانه‌ی "مداخله گری" و "آزاد سازی" با هم درگیرند و هنوز سنتز موفقی شکل نگرفته است. کینز" اگرچه یک سوسیالیست تمام عیار نیست اما بی‌گمان یکی از موثرترین اقتصاددان‌هایی است که راه مداخله ی دولت در اقتصاد را تئوریزه کرده است. از این جهت شاید یکی از سنگ‌های بزرگ بر سر راه آزادسازی کامل اقتصاد - از آن نوعی که اهالی مکتب اتریش دنبال می کنند - اندیشه های "جان مینارد کینز" باشد. از آن طرف اگر بنیان‌گذاران مکتب اتریش را "کارل منگر" و "فون میزس" بدانیم، بی‌گمان یکی از موثرترین اقتصاددانان مکتب اتریش که شاگرد فون میزس است و مستقیم به کاخ کینزین‌ها حمله می‌برد "فون هایک" است. نیکلاس نویسنده‌ای چیره‌دست است که معتقد است برخورد اندیشه‌های این دو نفر یعنی "کینز و هایک"، علم اقتصاد مدرن را رقم زده است. قلمی جذاب و مسلط به اندیشه‌های اقتصادی با روایتی تاریخی و داستان گونه به تقابل اندیشه‌های کینز و هایک می‌پردازد.

"من کی ام؟ و اگه این طوره، چند تا ؟" ، نوشته ریچارد دیوید پرشت

ریچارد استاد افتخاری فلسفه در آلمان است. اما کتاب او اگرچه یک ماجراجویی علمی و فلسفی است اما نه سخت است نه ملال آور. بلکه به تعبیری به مانند نوشیدنی خنکی در یک شب گرم تابستانی است که خواننده را سر حال می آورد. حتی عنوان کتاب هم به یک کتاب فلسفی شبیه نیست، این بسیار جذاب و خواندنی که به ۲۳ زبان ترجمه شده و بیش از یک میلیون نسخه از آن تاکنون در سراسر جهان به فروش رسیده است. حامد قدیری عزیز کتاب را به فارسی ترجمه کرده و انتشارات ترجمان آن را منتشر کرده است. کتاب سه بخش اصلی دارد و در هر بخش سوالاتی مطرح می شود که با دستاوردهای فلسفه ، نوروساینس و روانشناسی به آن ها پاسخ داده می‌شود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر