خبرنامه اقتصاد ایران؛ چهارشنبه 21 اردیبهشت

جهش دلار به آستانه خطر؟

جهش دلار به آستانه خطر؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

افزایش قیمت دلار همزمان با حضور میانجی‌ها در تهران

دو روز آخر این هفته تهران به صورت همزمان میزبان دو چهره رده بالای بین‌المللی است که هر دو قرار است نقش میانجی را برای باز شدن گره برجام ایفا کنند؛ چنین ترافیک دیپلماتیکی نشان می‌دهد که عزم میانجی‌ها و شاید اراده طرفین مذاکره برای خروج گفت‌وگوها از بن‌بست جدی تر شده است، همزمان با این چشم انتظاری، دلار هم به رویه افزایشی‌اش ادامه داده است. آنچه این دو موضوع را به هم مرتبط می‌کند این است که علت اصلی رشد دلار بی‌نتیجه ماندن مذاکرات است و اتفاقا اصلاحات اقتصادی در واقعیت کاهش التهاب را به همراه خواهد داشت. بلاتکلیفی برجام باعث می‌شود که حتی اصلاحات کنونی اثر عکس گذاشته و با تشدید هیجان و انتظارات تورمی اقدامات درست دولت را بی‌ارزش کند.

دو سیگنال جدید صعود بورس

در معاملات امروز سهام شاخص کل بورس ۱.۶ درصد رشد کرد و سقف جدیدی را در سال ۱۴۰۱ به ثبت رساند. همزمان شاخص کل هم‌وزن که به نوعی وضعیت سهام کوچکتر بازار را نمایش می‌دهد رشد ۲.۲ درصدی را ثبت کرد. برآیند تغییرات این دو شاخص نشان می‌دهد اقبال به بازار سهام در آخرین روز کاری هفته اوج گرفت. از نگاهی دیگر امروز نزدیک به ۹۰ درصد سهام بورسی رشد قیمت را تجربه کردند و بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی وارد بورس شد. رشد دلار و بازگشت نرخ به مرز ۳۰ هزار تومان در کنار حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و رشد قیمت کالاهای اساسی دو انگیزه اصلی بورس برای صعود بود. به این ترتیب باید گفت که بورس تهران مطابق با انتظار به مرحله ریزش نرسید و توانست اصلاح ۲ روز اخیر را به سرعت جبران کند.

دست باز سیاست‌گذار پولی در قبض نقدینگی

علی رغم عدم تغییر موضع بانک مرکزی در بازار ثانویه عملیات بازار باز حدود سه هزار میلیارد تومان نقدینگی از دست بانک‌ها خارج کرد. این مساله در هفته‌های گذشته نیز اتفاق افتاده بود و سیاست‌گذار پولی همزمان با عدم تغییر نرخ سود توانسته بود انقباض نقدینگی را انجام دهد. اتفاقی که پیشتر تنها با خرید و فروش ارز می‌افتاد اما اینک در قالب ابزار جدید سیاست‌گذاری پولی اتفاق می‌افتد . نوع حرکت بانک مرکزی نشان می‌دهد این نهاد از نرخ‌های کنونی در بازار بین بانکی رضایت دارد (که منطقی است چون انتظارات تورمی هنوز بالا است) و تنها با دخالت‌های مقطعی اینچنینی سعی دارد برخی آثار منفی تزریق منابع در ماه‌های گذشته را تعدیل کند.

بمب ساعتی بین ایران و طالبان کی فعال می‌شود؟

درگیری‌های اخیر طالبان با نیروهای مرزبانی در سه مورد، به محل نگرانی در روابط بین دو کشور بدل شده است. ازسویی موج ناامنی ازسوی داعش خراسان در خاک افغانستان که گواه بر عدم عدم توان طالبان در تأمین امنیت در این کشور است، در کنار قدرت گرفتن دوباره داعش در خاک عراق، محاصره امنیتی در اطراف ایران را شاهدیم که خود به محلی برای دغدغه امنیت ملی ایران تبدیل شده است. آیا طالبان برای ایران مشکل‌ساز خواهد شد و به اختلاف جدی برخواهیم خورد؟‌ آیا حضور داعش خراسان، تبدیل به یک بحران مرزی می‌شود؟ علت ضعف عملکرد طالبان در تأمین امنیت داخلی افغانستان چیست؟ آیا انگیزه‌ای جز اختلافات داخلی وجود دارد ؟

پارازیت در اتاق فکر دولت سیزدهم

اختلافات اقتصاددانان در ارائه نظرات کارشناسی اگر چه دربرخی سال‌ها بسیار پررنگ بوده و سیاست‌مداران تا توانسته‌اند از این اختلاف استفاده‌های خوب و بد خود را کرده‌اند؛ اما این بار انتقادات به نظرات یکی از اقتصاددانان پای خود را فراتر از رویکرد تخصصی و نظرات کارشناسی گذاشته است . در روزهای اخیر موج رسانه‌ای علیه دکتر سید علی مدنی‌زاده، رئیس دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه صنعتی شریف، توسط یکی از هواداران جوان دولت رئیسی شکل گرفته به نحوی که اولا بنیان‌های موج مذکور بر واقعیت‌های غلطی بنا شده و ثانیا بیم آن می‌رود برخورد اینچنینی با نظرات کارشناسان اقتصادی هزینه نظرات کارشناسی به دولتمردان را بالا ببرد و شجاعت موافقت و مخالفت با سیاست‌های دولت را افزایش دهد.

اخباری که نباید از دست داد:

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر