ساعت کاری ادارات در کدام استان‌ها تغییر کرد؟ + جدول

ساعت کاری ادارات در کدام استان‌ها تغییر کرد؟ + جدول
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بر اساس مصوبه اخیر دولت، اختیار تغییر ساعت کاری ادارات به استانداران داده شده و تا کنون این تغییر در ۱۲ استان اجرایی شده است.
تغییر ساعت به شکلی است که ادارات قبل از ساعت ۱۳:۳۰ تعطیل شوند تا در دوره اوج مصرف که از ساعت ۱۳ یا ۱۴ آغاز می‌شود، ادارات تعطیل شده باشد. تاکنون این طرح در استان‌های فارس، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، کرمانشاه و گلستان بدینگونه اجرایی شده که ادارات این استان‌ها باید از ۱۶ خرداد ساعت کاری خود را ۶:۳۰ صبح آغاز و تا ۱۳:۳۰ به پایان برسانند.
همچنین این طرح در استان‌های خوزستان، اهواز و لرستان اینگونه اجرایی شده است که ادارات این استان‌ها از ۱۶ خرداد ماه از ساعت ۷:۳۰ صبح آغاز به کار می‌کنند و ملزم به پایان کار در ساعت ۱۳:۳۰ هستند.
ساعت ادارات در استان البرز نیز از تاریخ ۲۱ خرداد الی ۱۵ شهریور ماه، از ساعت ۶:۳۰ لغایت ۱۳:۳۰ خواهد بود.
همچنین ساعت کار ادارات در استان‌های قم و قزوین از ۷ تا ۱۳:۳۰ تغییر یافت. علاوه بر این استان کرمان ملزم شد تا ساعات کار ادارات ۶:۱۵ آغاز و تا ساعت ۱۳ پایان یابد. گفتنی است که این طرح در استان هرمزگان از اول اردیبهشت ماه آغاز شده و ساعات کار ادارات این استان از ۶:۳۰ تا ۱۳:۳۰ تغییر یافته است.

ردیف نام استان تاریخ آغاز طرح ساعت تغییر
۱ استان فارس ۱۶ خرداد ۶:۳۰ الی ۱۳:۳۰
۲ استان خوزستان ۱۶ خرداد ۷:۳۰ الی ۱۳:۳۰
۳ خراسان جنوبی ۱۶ خرداد ۶:۳۰ الی ۱۳:۳۰
۴ خراسان شمالی ۱۶ خرداد ۶:۳۰ الی ۱۳:۳۰
۵ استان قم ۱۶ خرداد ۷ الی ۱۳:۳۰
۶ استان کرمانشاه ۱۶ خرداد ۶:۳۰ الی ۱۳:۳۰
۷ استان لرستان ۱۶ خرداد ۷:۳۰ الی ۱۳:۳۰
۸ استان هرمزگان اول اردیبهشت ۶:۳۰ الی ۱۳:۳۰
۹ استان قزوین ۱۶ خرداد ۷ الی ۱۳:۳۰
۱۰ استان گلستان ۱۶ خرداد ۶:۳۰ الی ۱۳:۳۰
۱۱ استان کرمان ۲۱ خرداد ۶:۱۵ الی ۱۳
۱۲ استان البرز ۲۱ خرداد ۶:۳۰ الی ۱۳:۳۰

آرش کردی مدیرعامل توانیر در این رابطه گفت: این طرح سبب تناسب بخشی به وضعیت ترافیک هم خواهد شد که مصوبات اولیه آن در ۱۰ استان دیگر نیز تهیه شده است و احتمالا در روزهای آینده، تعداد استان‌هایی که باید تغییر ساعات بخش اداری را داشته باشند، به ۲۰ استان می‌رسد.

وی افزود: سختگیرانه‌ترین بخش مصوبه دولت برای مدیریت مصرف، مربوط به ادارات دولتی است؛ به طوری که این دستگاه‌ها، باید حتما در ساعات اداری ۳۰ درصد و غیر اداری ۶۰ درصد نسبت به پارسال کاهش مصرف را داشته باشند. وی همچنین گفت که تمام ادارات دولتی در تهران مجهز به کنتورهای هوشمند کنترل از راه دور شده‌اند که باعث رؤیت‌پذیر شدن مصرف برق این این ادارات می‌شود و به این ترتیب و مصرف آنها از راه دور در مرکز کنترل برق تهران بزرگ رصد می‌شود. اطلاعات این ادارات هر ۵ ثانیه یک بار به مرکز کنترل ارسال و در صورت نیاز برق آنها از راه دور قطع می‌شود.

بر اساس اعلام مسوولان تغییر ساعات کاری ادارات، باعث کاهش ۱۲۰۰ مگاواتی مصرف برق در ساعت‌های اوج بار (۱۲ تا ۱۸) خواهد شد.

مصوبه هیئت دولت درباره تغییر ساعات کار اداری

براساس مصوبه هیئت وزیران، ساعات شروع و خاتمه کار کلیه دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، نیروهای مسلح و نهادهای عمومی غیردولتی از تاریخ ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ تا تاریخ ۳ شهریور ۱۴۰۱ از ساعت ۷ تا ۱۳:۳۰ تعیین شد و استانداران موظفند ساعات کار کاهش یافته در این مدت تا میزان مقرر در ماده (۸۷) قانون مدیریت خدمات کشوری را در ماه‌های باقیمانده سال جاری جبران نمایند.

همچنین کلیه دستگاه‌های اجرایی فوق‌الذکر مکلفند از یک ساعت قبل از خاتمه کار و در مناطق گرمسیر همزمان با خاتمه کار، دستگاه‌های سرمایشی را خاموش نمایند.

اعضای دولت در ادامه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی را بررسی و درخصوص آنها تصمیمات لازم را اتخاذ کردند.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر