استقبال عجیب از اختیار خرید برنت 100 دلاری؛ بلیت لاتاری یا دوراندیشی معامله‌گران؟

بوی نفت ۱۰۰ دلاری در بازار جهانی

بوی نفت ۱۰۰ دلاری در بازار جهانی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: بازار نفت بار دیگر خواب نفت ۱۰۰ دلاری را می‌بیند. طبق آمار بلومبرگ، افرادی که قرارداد اختیار خرید برنت ۱۰۰ دلاری را برای سررسیدهای ماه‌های دسامبر ۲۰۲۱ و ژوئن و دسامبر ۲۰۲۲ نگه داشته‌اند اخیرا رشد قابل توجه‌ای داشته است.

افرادی که چنین اختیار خریدی دارند، می‌توانند در تاریخ سررسید نفت را به قیمت مذکور بخرند. یعنی این‌ها افرادی هستند که انتظار دارند قیمت نفت برنت در آن تاریخ به بیش از ۱۰۰ دلار بر بشکه هم برسد؛ چراکه در این صورت است که قرارداد اختیار خرید برای آن‌ها سودآور خواهد بود. البته برخی هم چنین کاری را به خرید بلیت لاتاری تشبیه کرده‌اند.

Loading...
افزایش استقبال از اختیار خرید نفت 100 دلاری

این رویا چقدر واقعی است؟

هم‌اکنون برنت در محدوده ۶۸ دلار معامله می‌شود و در هفته اخیر تا یک قدمی ۷۰ دلار هم پیش رفت اما موفق به لمس آن نشد. خوشبینی به افزایش تقاضا با پیشرفت واکسیناسیون کرونا در دنیا شاید مهم‌ترین سوخت قیمت در مقطع فعلی باشد. هم‌اکنون هم آمارها حکایت از آن دارد که آمریکایی‌ها در حال از سر گرفتن سفرهای هوایی خود هستند. این مسافرت‌ها پس از بیش از یک سال محدودیت کرونایی، می‌توانند یکی از بزرگترین جهش‌های تقاضا را طی ماه‌های آینده رقم بزنند که باید دید عرضه تا چه حد توان پاسخگویی به آن را دارد و اوپکی‌ها تا چه زمان در برابر افزایش تولید مقاومت می‌کنند و به جای آن از قیمت‌های بالا بهره می‌برند.

با این حال نفت ۱۰۰ دلاری هنوز از برآورد عموم کارشناسان فاصله زیادی دارد. گلدمن ساکس، از خوشبینان نسبت به چشم‌انداز طلای سیاه، انتظار دارد تا تابستان قیمت به ۸۰ دلار نیز برسد. در اجماع تحلیلگران بلومبرگ، که تحلیلگران موسسات شناخته‌شده و بزرگ برآورد خود را از قیمت‌ها ارائه می‌کنند، متوسط شاخص برنت برای سال میلادی جاری ۶۴ دلار پیش‌بینی شده است.

چرا ۱۰۰ دلار؟

عدد صد در ذهن بسیاری از معامله‌گران بازار نفت جایگاه ویژه‌ای دارد؛ زیرا قیمت نفت در اوایل دهه قبل چندین سال تحت تاثیر تقاضای شدید از سوی اقتصادهای نوظهور در حول و حوش آن بود. اما این دوره در سال ۲۰۱۴ پایان یافت، زمانی که صنعت شیل آمریکا ثابت کرد که می‌تواند مقدار قابل توجهی نفت را با هزینه بسیار پایین تولید و به بازار عرضه کند. از آن زمان تاکنون فعالان این بازار در انتظار بازگشت دوباره قیمت‌های بالای ۱۰۰ دلار هستند.

در بورسان بخوانید:

تحلیل بانک جهانی از آخرین وضعیت بازارهای نفت و فلزات

پرواز بازار جهانی به سمت سقف ۱۰ ساله

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر