چرا با افت لیر ترکیه، دلار در ایران گران می‌‌شود؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان : مدتی است که نمودار نوسانات لیر در برابر دلار و همینطور ریال در مقابل دلار شبیه به هم شده است و در یک راستا حرکت می‌کنند، اما چرا این اتفاق می‌افتد؟

جذابیت انتقال سرمایه به ترکیه

کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز در گفت‌وگو با «بورسان» می‌گوید: «ضریب همبستگی ریال با لیر در برابر دلار از نظر اقتصادسنجی به این دلیل مثبت است که وقتی ارزش لیر سقوط می‌کند و پول ملی ترکیه بی‌ارزش می‌شود، واردکننده‌ای که از ترکیه جنس به‌صورت رسمی یا قاچاق وارد کشور می‌کند، با مزیت نسبی واردات از ترکیه روبرو می‌شود و به همین دلیل هم واردات از ترکیه افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر آنکه هزینه زندگی ایرانی‌ها در ترکیه ارزان‌تر تمام می‌شود. در نتیجه انتقال سرمایه از ایران به ترکیه افزایش پیدا می‌کند.»

افسری با همین منطق نتیجه می‌گیرد: «باتوجه به اینکه ترکیه یکی از اصلی‌ترین شرکای تجاری ایران چه به‌صورت رسمی و چه به‌صورت غیررسمی است، بنابراین با افزایش واردات از ترکیه و همینطور کاهش هزینه زندگی در ترکیه و جذابیت خروج سرمایه به این مقصد، تقاضای دلار در ایران افزایش یافته و با افت لیر، ارزش ریال در برابر دلار هم کاهش می‌یابد و به همین دلیل است که ریال و لیر با یکدیگر حرکت می‌کنند.»

واکنش مشترک ایران و ترکیه در برابر سیاست آمریکا

سهراب اشرفی، کارشناس بازار ارز اما نظر دیگری دارد. او به «بورسان» می‌گوید: «نمی‌توان دلیل مشخصی برای آن ارائه داد و احتمالا به‌صورت تصادفی این اتفاق رخ داده است، اما شاید تنها دلیل ممکن آن باشد که هم ترکیه و هم ایران در شرایط جنگ اقتصادی با آمریکا به سر می‌برند و تغییرات سیاسی رخ داده پس از جایگزینی بایدن به جای ترامپ، سبب می‌شود تا واکنش مشترکی را در برابر دلار داشته باشند و به همین دیل هم نمودار نوسانی مشابهی را تجربه کنند.

در همین رابطه بخوانید:

۲ تغییر انتظار عمده در بازار دلار

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر