چرا سهام گروه لاستیک دوباره داغ شد؟

چرا سهام گروه لاستیک دوباره داغ شد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 5 پسندیدن

بورسان: اولین روز هفته برای گروه لاستیک روز خوبی بود و از بین ۷ سهم موجود در این گروه، به جز پدرخش همه سهم‌ها با رشد بالای ۴ درصد همراه شدند. ولید هلالات، کارشناس بازار سرمایه و رئیس هیات مدیره سبدگردان اقتصاد بیدار علت استقبال از این گروه را در گفت‌وگو با بورسان تشریح کرد. او ضمن آنکه حل مشکل قیمت‌گذاری لاستیک و فروش شرکت‌ها را موثر دانست، رشد اخیر این نمادها را یک رالی جدید و جدا از رالی هفته‌های قبل که بیشتر در واکنش به خبر افزایش نرخ بود، ارزیابی کرد. همچنین دو سهم جذاب از منظر بنیادی بررسی شدند.

هلالات رفع دو مشکل این صنعت را در استقبال از آن‌ها موثر ارزیابی می‌کند. به گفته او «یکی از مشکلاتی که صنعت تایر همواره با آن مواجه بوده آن است که مواد اولیه این صنعت عمدتا یا محصولات شیمیایی و پتروشیمی بوده است یا محصولات مشابهی که وارداتی هستند. قیمت‌گذاری لاستیک توسط سازمان حمایت موجب شد تا این گروه با تاخیر افزایش نرخ بگیرند. این مسأله موجب کاهش و گاها حذف سود آن‌ها می‌شد. اکنون نرخ تایر رادیال سواری و ماشین سنگین تقریبا آزاد شده و تنها نرخ‌گذاری تایر بایاس برجاست که البته سهم کمی از محصولات این شرکت‌ها را تشکیل می‌دهد. بنابراین نرخ محصولات این شرکت‌ها مشابه بنگاه‌های صادرات‌محور شده است. یعنی با رشد نرخ ارز و تورم و افزایش هزینه شرکت‌ها، امکان افزایش سریع نرخ فروش لاستیک‌سازان وجود دارد. موضوع دیگر آن بود که واردات تایر مشابه بالا بود و شرکت‌ها نمی‌توانستند متناسب با ظرفیت تولید خود، فروش داشته باشند. اکنون هم حجم فروش این شرکت‌ها افزایش داشته و هم با نرخ بالاتر، درآمد بهتر و طبیعتا حاشیه سود بهتری خواهند داشت.»

اما با توجه به آنکه افزایش نرخ خبری جدید نیست و مربوط به چند هفته پیش است، رشد با تاخیر این نمادها و به ویژه منفی بودن بسیاری از سهم‌ها در روزهای پیشین سوال برانگیز است. هلالات در این خصوص گفت این سهم‌ها قبل از افزایش نرخ در واکنش به آن یک رالی صعودی را پیمودند؛ به طوریکه مشاهده می‌شود بازدهی دو ماه اخیر برخی نمادهای این گروه بسیار خوب است. از این رو شاید بتوان استقبال اخیر را یک رالی جدید دانست.

پتایر با خبر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی اخیر خود، بهترین بازدهی را تاکنون داشته است و سایر سهم‌هایی هم که تنها از افزایش نرخ بهره‌مند شدند، رشد خوبی داشتند.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که با توجه به مورد استقبال واقع شدن عموم سهم‌های گروه، آیا تفاوتی بین سهم‌ها وجود دارد یا خیر نیز پاسخ داد: قطعا تفاوت وجود دارد و برای مثال سهمی که افزایش سرمایه دارد، یک سری جذابیت‌ها دارد. اما اگر از نظر بنیادی بررسی کنیم، به لحاظ نسبت قیمت به درآمد، پاسا در وضعیت خوبی قرار دارد و از نظر زیرمجموعه‌ای و NAV (ارزش خالص دارایی‌ها)، وضعیت پکرمان مناسب ارزیابی می‌شود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر