گفت‌وگوی یک دیپلمات اسبق با بورسان

برجام مورد مذاکره چه فرقی با برجام سال 94 دارد؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان: در حالی که احتمال احیای برجام از هر زمان دیگری بیشتر شده است، سوال مهم برای بسیاری آن است که آیا این برجام مورد مذاکره در وین نسبت به برجام قبلی (امضا شده در سال 94) برای ایران منفعت بیشتری به همراه دارد یا آنکه ممکن است ایران امتیازهای بیشتری به طرف‌های غربی دهد؟ کوروش احمدی، نماینده اسبق ایران در سازمان ملل متحد و کارشناس ارشد روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با بورسان در خصوص این سوال توضیحاتی را ارائه کرد:

علی‌القاعده برجام برجام است و بحث بازگشت آمریکا به برجام برگردد و ایران نیز به تعهدات برجامی خود بازگردد. یعنی مثلا وضعیت برنامه هسته‌ای ایران برگردد به قبل از شروع گام‌های ایران برای فاصله گرفتن از برجام و تحریم‌های آمریکا نیز برگردد به وضعیت قبل از 18 می 2018 که ترامپ از توافق خارج شد. مسأله‌ اتفاقاتی است که در این فاصله افتاده و تحریم‌های جدیدی که ترامپ بر برنامه هسته‌ای ایران وضع کرد. یک مسأله آن است که ایران دسته‌بندی تحریم‌ها را قبول ندارد و معتقد است همه تحریم‌ها باید برداشته شوند. این حداقل موضع مجلس است و در بیانیه هفته پیش این مجلس به این موضوع اشاره شده بود. یا موضوعاتی همچون تحریم سپاه به عنوان «سازمان تروریستی» نیز هست؛ قبلا نهادها و اشخاص مرتبط با سپاه در سال 2012 با اتهام «حمایت از تروریسم» تحت تحریم قرار گرفته بودند. مشخص نیست این تحریم‌های جدید برداشته می‌شوند یا خیر.

اگر تحریم‌های اعمال شده در دوره ترامپ لغو شود از جانب تحریم‌ها می‌توانیم بگوییم به برجام و شرایط قبل بازگشته‌ایم. اگر آمریکایی‌ها مقاومت کنند و مثلا ایران بپذیرد و مصالحه‌ای انجام شود، در این صورت شرایط فرق خواهد کرد. یا از جانب ایران اینکه تکلیف سانتریفیوژهای پیشرفته و اورانیوم غنی‌سازی شده و سایت فردو چه خواهد شد؛ در خصوص این‌ها در صورتی می‌توانیم اظهارنظر بکنیم که توافق جدید حاصل شده باشد و متن آن در دسترس باشد و بتوان آن را با برجام قبل و البته با توجه به شرایط موجود مقایسه کرد. آن موقع است که می‌توان گفت آیا ایران نسبت به دوره پس از نهایی شدن برجام قبلی، در موقعیت بهتری قرار دارد یا مشابه یا احیانا بدتر است.

به این ترتیب تا زمانی که توافق نهایی نشده است نمی‌توان گفت. خصوصا آنکه آقای عراقچی اشاره کرده‌اند موضوعات سخت برای آخر کار مانده است و طبیعی نیز هست. چنانکه در این گونه مذاکرات همیشه همینطور است که زمانی که به موضوعات سخت برخورد می‌کنند آن را به اصطلاح براکت می‌کنند و در متن دور آن پرانتز می‌کشند و بعدا زمانی که موضوعات آسان حل شد به این جمله‌ها برمی‌گردند.

بخش‌هایی دیگر از مصاحبه این دیپلمات اسبق با بورسان را در لینک‌های زیر بخوانید:

موضوعات سخت باقی‌مانده در مذاکرات وین کدامند؟

علت واکنش کم بازارهای دلار و نفت به برجام چیست؟

مذاکرات برجام چقدر تا فرسایشی شدن فاصله دارد؟

پس از احیای برجام چقدر طول می‌کشد تحریم‌ها رفع شوند؟

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر