مسیریابی آینده برجام

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در آستانه سفر به خاورمیانه در یادداشتی که در روزنامه «واشنگتن پست» منتشر شد، با اشاره به رویکرد دولتش در قبال ایران مدعی شد که واشنگتن برای آنچه که مهار جاه‌طلبی‌های تهران توصیف می‌کند با متحدان و شرکای خود در اروپا و سراسر جهان متحد شده است.
بایدن در این یادداشت که با عنوان «چرا به عربستان سفر می‌کنم» منتشر شده است، ادعا کرد که «اکنون این ایران است که منزوی شده و تا زمانی که به توافق هسته‌ای بازنگردد منزوی خواهد ماند.» رئیس‌جمهوری آمریکا در بخش دیگری از این یادداشت، یادآور شده است که کشورش به افزایش فشار‌های دیپلماتیک و اقتصادی تا زمانی که ایران آماده بازگشت به پایبندی به برجام شود، ادامه خواهد داد.
دکتر ابراهیم متقی، رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در همین باره به «بورسان» گفت: پیش از این یادداشت، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گزارشی از شتاب گرفتن ظرفیت غنی‌سازی در مجتمع فردو خبر داد.
در چنین فضایی که هر دو طرف دست به اقدامات تقابلی زده اند، این پرسش مطرح می‌شود که سرنوشت برجام چه خواهد شد؟
دکتر حسین موسویان، دیپلمات سابق ایران و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دولت اصلاحات در همین باره به «بورسان» گفت: « با توجه به نزدیک شدن انتخابات کنگره آمریکا، هنوز شانس توافق وجود دارد. اما یکی دو ماه قبل ازانتخابات کنگره که اوائل ماه نوامبر برگزار خواهد شد، همه چیزحول محور انتخابات دورخواهد زد و لذا ممکن است که دولت بایدن ادامه مذاکرات هسته‌ای را به بعد از انتخابات موکول کند. بعد از انتخابات کنگره هم اگر جمهوریخواهان پیروز شوند، دولت بایدن درموقعیت بسیار ضعیف تری قرار خواهد گرفت و ممکن است عطاء برجام را به لقایش ببخشد.»
در ادامه دکتر رحمن قهرمانپور، متخصص مسائل بین‌الملل هم درباره آینده برجام سخن گفت.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر