قیمت عصب کشی دندان: محاسبه هزینه‌ها و پوشش بیمه

قیمت عصب کشی دندان: محاسبه هزینه‌ها و پوشش بیمه
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

مشکلات دندانی ممکن است نامشخص بوده و می توانند نه تنها به خاطر درد و ناراحتی که ایجاد می کنند، بلکه هزینه ای که تحمیل می کنند دلیلی برای نگرانی باشند. با این حال، واقعیت این است که اکثرا هزینه عصب کشی را نمی دانند. فقط فکر می کنند که خیلی بالاست و تا جای امکان سعی می کنند آن را به تاخیر بیندازند. این کار نتیجه معکوس دارد، زیرا مشکل می تواند بدتر شده و قبل از عصب کشی نیاز به پیش درمان داشته باشید.

عصب کشی چیست؟

عصب کشی فرایندی مربوط به ریشه دندان است که در طی آن داخلی ترین لایه دندان که پالپ نام دارد را خارج می کنند. با رفع عفونت، دندان با مراقبت های صحیح، مانند حفظ بهداشت دهان، می تواند بهبود یابد. اگرچه این درمان به دردناک بودن و پرهزینه بودن معروف است، اما مزایای بسیاری برای سلامت دندان های شما به همراه دارد. افرادی که به علت پرهزینه بودن این درمان از انجام آن خودداری کردند، دچار عوارضی مانند عفونت ریشه دیگر دندان‌ها و نهایت کشیدن و از دست دادن دندان‌ها شدند.

عواملی که روی هزینه عصب کشی تاثیر می گذارند.

Loading...

هزینه عصب کشی به دلایل مختلف برای هر شخصی متفاوت می باشد. مثلا:

  • نوع دندان: هزینه عصب کشی بر اساس نوع دندان متفاوت می باشد. مثلا عصب کشی دندان های جلو کم هزینه تر از عصب کشی دندان های عقبی می باشد. مشکل دسترسی به آن نیست و در مورد آناتومی دندان می باشد. دندان جلو ممکن است فقط یک کانال داخل خود داشته باشند ولی دندان های آسیاب ممکن است چندین کانال داشته و تمامی آنها نیاز به تمیز کردن و پر کردن داشته باشند.
  • شرایط دندان: اگر دندان ترک خورده یا شکسته دارید و نیاز به عصب کشی هست، هزینه درمان نسبت به زمانی که عفونت و ورم دارید متفاوت می باشد. زیرا دندانپزشک قبل از عصب کشی، باید عفونت را درمان کرده و ورم را رفع کند. تعداد جلسات در درمان عفونت های شدید نیز هزینه ها را افزایش می دهد. در موارد عادی، عصب کشی می تواند در یک جلسه انجام شود. دندان شکسته یا ترک خورده معمولا نیاز به قرار دادن روکش‌های دندانی بعد از عصب کشی دارند که قراردادن این روکش ها، هزینه های عصب کشی را افزایش می دهند.
  • جایی که زندگی می کنید: منطقه جغرافیایی شما تاثیر زیادی روی هزینه عصب کشی دارد. هزینه ها اغلب بر اساس مخارج زندگی در ناحیه ای که شما زندگی می کنید و همچنین مطب پزشکی که درمان را در آنجا انجام می دهد، می باشد. هزینه عصب کشی احتمالا در شهرهای بزرگ بیشتر از شهرها کوچک باشد.
  • بیمه: اگر جزء معدود درصدی از افرادی هستید که بیمه دندان دارند، احتمالا مقداری کمک از بیمه خود دریافت کنید. بیمه دندان معمولا 100% هزینه های پیشگیری را پرداخت می کند، اما فقط درصدی از درمان های ترمیمی را می پردازد. ممکن است با وجود بیمه باز هم نیاز به پرداخت فرانشیز داشته باشید.

هزینه های دیگر

Loading...

به جز عصب کشی، هزینه های اضافی دیگری نیز وجود دارد. معمولا در مقایسه با هزینه کلی درمان، درصد کمی می باشد و عمدتا شامل داروهایی می باشد که قبل و بعد از عصب کشی باید استفاده کنید.

قبل از عصب کشی

اگر نمی توانید بلافاصله درمان را شروع کنید، ممکن است تا روز عصب کشی برای شما آنتی بیوتیک تجویز شود. برای اینکه از حفظ دندان و عملکرد آن بدون شکستن دندان مطمئن شوید، باید احتمال پرداخت هزینه بیشتر را نیز در نظر بگیرید. تاج از دندان محافظت کرده و هزینه عصب کشی را افزایش می دهد. هرچند بیمه نیز ممکن است کمک کننده باشد.

برخی دندانپزشکان عصب کشی را در یک جلسه انجام می دهند، اما بقیه از شما می خواهند چند بار دیگر برای اطمینان از رفع کامل عفونت، بازگردید. اگر نمی توانید از کار خود مرخصی بگیرید، این ساعات اضافی ممکن است عامل مهمی در انتخاب دندانپزشک باشد.

بعد از عصب کشی

زمانی که دندان ترمیم می شود، ممکن است مقدار کمی مسکن برای شما تجویز گردد. از مصرف داروها بیش از مقدار تجویز شده بپرهیزید و اگر نیاز دیدید از گزینه های بدون نسخه مانند ایبوپروفن و استامینوفن استفاده کنید. باید در نظر داشته باشید که این مسکن ها هزینه عصب کشی را افزایش می دهند.

اگر عفونت به طور کامل از بین نرود، ممکن است نیاز به درمان های بیشتری باشد که می تواند منجر به هزینه های بالاتر و حتی در صورت نیاز کشیدن دندان گردد. این فرایند در آینده می تواند به ایمپلنت دندان که پرهزینه نیز است منتهی گردد. می توانید ریز هزینه های اضافی را بخواهید، در این صورت متعجب نخواهید شد.

اگر بلافاصله بعد از عصب کشی درد زیادی حس کردید، ممکن است به یک یا دو روز مرخصی کاری نیاز داشته باشید. بنابراین کسر از حقوق و مرخصی را نیز در نظر بگیرید. با این حال، درد برای اغلب بیماران قابل تحمل می باشد. مقداری مرخصی نیز برای جلسات بعدی ممکن است نیاز باشد.

چرا عصب کشی ارزش هزینه کردن دارد؟

هر کسی که درد عفونت دندان داشته و نیاز به عصب کشی داشته است، به شما می گوید دردی که تجربه می کنید زیاد خواهد بود. اگر دندانپزشک خود را دو بار در سال برای مراقبت های پیشگیرانه ملاقات کنید، دندانپزشک به احتمال زیاد قبل از اینکه دندان آسیب ببیند، نیاز به عصب کشی را تشخیص می دهد. تشخیص زودهنگام شانس ترمیم دندان را نیز افزایش می دهد. اگر عفونت ریشه درمان نشود، ممکن است منجر به از دست رفتن کل دندان شود و جایگزینی دندان از دست رفته با ایمپلنت یا بریج بسیار گرانتر از عصب کشی می باشد.

چگونه عصب کشی را مقرون به صرفه تر کنیم؟

ممکن است بخواهید در انجام درمانی نسبتا گران مانند عصب کشی هزینه ها را کم کنید، اما مطمئن شوید به آن به عنوان فرصتی برای یافتن کم هزینه ترین مکان استفاده نمی کنید. در عوض، باید روی پیدا کردن دندانپزشک مناسب، بهترین درمان و مراقبت پس از درمان برای عصب کشی باشد.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید هزینه‌های عصب کشی را کاهش دهید این است که از کلینیک های دندانپزشکی که شرایطی برای کاهش هزینه‌های عصب کشی دارند بخواهید تا شما را راهنمایی کنند. برای مثال می ‌توانید قبل از درمان از طریق کلینیک دندانپزشکی سپید برای تخمین هزینه ها درخواست دهید و در مورد گزینه های دیگری که این کلینیک به شما پیشنهاد می دهد تا از نظر مالی حامی شما باشد صحبت کنید. این کلینیک را ما به شما معرفی کردیم شما می‌توانید با پرس و جو از آشنایان خود، کلینیک‌ها و دندانپزشکان دیگری که برنامه‌هایی برای کاهش هزینه‌هایی عصب کشی دارند را پیدا نمایید.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر