خطیب زاده: مذاکرات وین ادامه دارد

خطیب زاده: مذاکرات وین ادامه دارد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد مذاکرات وین گفت: ما همچنان در مسیر دیپلماسی حرکت می‌کنیم و این قطار علی‌رغم بدعهدی آمریکا از ریل خود خارج نشده است.

سعید خطیب زاده در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: آخر هفته میزبان آقای لاوروف وزیر خارجه روسیه خواهیم بود.

خطیب زاده در مورد آخرین وضعیت کشتی‌های یونانی توقیف شده در ایران نیز گفت: این کشتی‌ها، مراحل قضایی خود را در محل طی می‌کنند. دولت یونان از طریق و کلا تلاش کرده که مستندات خود را ارائه کند که فرآیند آزادسازی انجام شود. امیدوارم در عمل شاهد آزادی محموله توقیف شده ایران از سوی یونان باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بدهی وزارت برق عراق به وزارت نیروی ایران پرداخت شده است.

خطیب زاده گفت: آنچه که بین ایران و آمریکا در جریان مذاکرات وین باقی مانده اساسا به یک موضوع ختم نمی‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: به دولت جدید در کره جنوبی وقت می‌دهیم که به صورت عملی مثل دوستانمان در منطقه نشان دهند که برای پرداخت بدهی خود به ایران چه اقداماتی انجام می‌دهند.

خطیب زاده در مورد شایعات مطرح شده در توییتر در ارتباط با استعفای علی باقری مذاکره‌کننده ارشد ایرانی گفت: کلیه کارها و اقدامات در درون وزارت خارجه در حال انجام است و مذاکره‌کنندگان ما بی‌توجه به برخی از شایعات که با هدف ساخته می‌شود کار خود را می‌کنند.

کاخ سفید کاملا کمر همت بسته‌ که میراث ترامپ را حفظ کند

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سوال خبرنگاری که از وی پرسید که چرا ایران اینقدر فرصت به آمریکا می‌دهد با توجه به بی‌عهدی‌های مکرر دولت این کشور و اعمال تحریم‌های مجدد علیه ایران؟ گفت: آمریکا بیش از حد ممکن از ابزار تحریم در نظام بین‌الملل استفاده کرده تا حدی که برخی از تحریم‌های آنها شوخی است.

وی تصریح کرد: فارغ از آنچه در مذاکرات وین اتفاق می‌افتد، ما مسیر خنثی‌سازی تحریم‌ها را با قوت و جدیت پیگیری کرده و می‌کنیم.

خطیب زاده با تاکید مجدد مبنی بر این که واشنگتن مسبب وضعیتی است که درحال‌حاضر در مذاکرات وین شاهد آن هستیم، خاطرنشان کرد: اگر آمریکا بپذیرد تمام تعهداتش را انجام دهد و ما به آن اطمینان در مورد رفع تحریم‌ها، تضامین و انتفاع قطعی اقتصادی ایران از احیای برجام برسیم، می‌توانیم به وین برویم و توافق کنیم.

خطیب زاده با تاکید براین که هر یک تحریمی که آمریکا اضافه می‌کند، هر چقدر هم شکلی، کار خودش را سخت تر می‌کند، افزود: آنچه ما می‌بینیم این است که عناصری در داخل آمریکا، دولت آمریکا و کاخ سفید کاملا کمر همت بسته‌اند که میراث ترامپ را حفظ کنند.

خطیب زاده گفت: آنها نمی‌توانند هم میراث ترامپ را حفظ کنند و هم به برجام برگردند و این امکان وجود ندارد.دولت در حذف ارز ۴۲۰۰ به دنبال یک اقدام موقت برای حل مشکل کسری بودجه نبوده و شتابزده و بدون تمهیدات مقدماتی عمل نکرده، بلکه نگاه دولت بلندمدت و با تکیه بر اصلی‌ترین اصول علم اقتصاد (پرهیز از اسراف و هدررفت منابع) صورت گرفته است.

این خبر تکمیل می‌شود...

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر