دلار رسمی پس از یک سال در کانال ۲۸ هزار تومان

موقعیت دلالی دلار بسته شد؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
صرافی ملی اول هفته را با رنج مثبت بیش از ۳۰۰ تومانی برای قیمت دلار آغاز کرده است.

بورسان: نرخ فروش دلار صرافی ملی به ۲۸ هزار و ۱۳۰ تومان رسیده است. آخرین باری که قیمت دلار صرافی ملی در این کانال حساس قرار داشت، آبان ماه سال گذشته و حالا بعد از یک سال قیمت دلار رسمی دوباره به این کانال حساس برگشته است. اختلاف نرخ رسمی و کف بازار معمولا موقعیت‌های کسب سود را فراهم می‌آورد و حالا با رشد دلار رسمی فرصت آربیتراژی بسته شده است.
در سال‌های گذشته و در فضای ملتهب بازار ارز همیشه بین نرخ‌های رسمی و بازار آزاد اختلاف وجود داشت. این اختلاف محلی برای کسب سودهای قابل توجه یک‌روزه توسط دلالان ارز کف بازار بوده است. در شرایط کنونی نیز هر کارت ملی ایرانی در یک سال می‌تواند تا دو هزار دلار را به قیمت رسمی (معمولا پایین‌تر از قیمت بازار آزاد است) خریداری کند. طبیعتا اگر شخصی از این سهمیه خرید ارز استفاده کند و در همان روز اختلاف بازار آزاد و رسمی هزار تومان باشد می‌تواند دو میلیون تومان سود کسب کند.

در حالی دلار صرافی ملی کار خود را با رنج مثبت ۳۰۰ تومانی آغاز کرده که قیمت دلار در بازار آزاد نسبت به روز پنجشنبه فعلا تغییر خاصی نداشته است. به همین جهت به نظر می‌رسد این رشد تند و تیز بیشتر در راستای حذف فرصت آربیتراژی بین صرافی ملی و بازار آزاد باشد.

صف خرید ارز برچیده می‌شود؟

تا هفته قبل اختلاف قیمت در بازار آزاد و صرافی ملی در حال اوج گرفتن بود. به طوری که در اوایل هفته گذشته این اختلاف حتی به هزار تومان هم رسیده بود. با توجه به این که هر فرد با کارت ملی می‌تواند از صرافی ملی ۲ هزار دلار خرید کند، افزایش اختلاف قیمت صرافی ملی و بازار آزاد منجر به ایجاد یک فرصت آربیتراژی در بازار ارز شده بود. به طوری که روز یک‌شنبه هفته گذشته که این اختلاف به حدود ۱۰۰۰ تومان رسیده بود، هر فرد می‌توانست در یک روز به سود ۲ میلیون تومانی دست یابد. اتفاقی که نتیجه آن اجاره کارت‌های ملی و تشکیل صف‌های طویل مقابل صرافی ملی برای خرید دلار ارزان بود.

حال با این افزایش قیمتی که صرافی ملی امروز اعمال کرده، اختلاف قیمت دلار رسمی با دلار بازار آزاد به ۳۷۰ تومان رسید. اما در هنگام تنظیم این مطلب شاهد ادامه رشد نرخ دلار در بازار آزاد هستیم و این رویه می‌تواند بار دیگر فرصت آربیتراژی را باز کند و واکنش بازارساز را به همراه داشته باشد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر