بورسان - Bourseon

تعداد معاملات مسکن 41 درصد افزایش یافت

بازگشت سوداگران به بازار مسکن؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان : گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن شهرتهران در شهریور ماه حاوی نکاتی بود که نشان می‌داد بار دیگر تقاضای سرمایه‌ای به بازار مسکن ورود کرده است، به‌طوری‌که هم تعداد معاملات مسکن رشد چشم‌گیری داشته است و هم قیمت‌ها به بیشترین سطح تاریخی خود رسیده اند.

در شهریور تعداد معاملات بیش از 41 درصد افزایش یافته و همچنین متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی در شهر تهران 31میلیون و 700 هزار تومان بوده است که نسبت به ماه قبل 2.4 درصد افزایش نشان می‌دهد. قیمت مسکن همچنین در مقایسه با شهریور ۹۹ بالغ بر 30.5 درصد افزایش یافته است.

تعداد معاملات مسکن چقدر افزایش یافت؟

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در شهریورماه سال 1400، به حدود 7789 واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل 41.6 درصد افزایش را نشان می‌دهد و از رونق گرفتن نسبی معاملات مسکن خبر می‌دهد. این تعداد معاملات مسکن نه تنها بیشترین تعداد از مهر 99 یعنی ظرف 11 ماه اخیر بوده است، بلکه از تعداد معاملات مدت مشابه سال قبل تنها 8 درصد کمتر است.

رسیدن تعداد معاملات مسکن به نزدیکی 8 هزار مورد در ماه در حالی رخ داده است که بازار مسکن از آبان 99 همزمان با شکست ترامپ در انتخابات، شروع افت دلار و شکل گیری انتظارات برای افت قیمت مسکن به رکود شدیدی وارد شد به طوریکه در برخی از ماه‌ها تعداد معاملات خرید و فروش مسکن تنها حدود 2 هزار واحد بوده و متوسط تعداد خرید و فروش مسکن در تهران در فاصله آبان تا مرداد 99 حدود 4 هزار مورد در ماه بوده است.
بنابراین با هر متر و معیاری می‌توان گفت تعداد معاملات مسکن در شهریورماه افزایش داشته است. اما چه عواملی در افزایش تقاضا مسکن دخیل بوده‌اند؟

افزایش انتظارات تورمی تحت تأثیر مباحث برجامی

شاید مهم‌ترین عامل رشد تعداد معاملات و افزایش قیمت مسکن بازگشت انتظارات تورمی باشد که غالب کالاها از جمله مسکن را تحت تاثیر قرار داده است.

در آبان 99 با شکست ترامپ در انتخابات و احتمال شکل‌گیری مذاکرات و رفع تحریم‌ها، انتظارات تورمی کاهش یافت و این موضوع به افت نرخ دلار و برخی کالاهای دلاری منجر شد. قیمت مسکن اما به دلیل چسبندگی بالا با افت همراه نشد و تنها رشد قیمت آن بسیار کاهش یافت. از آنجایی که تقاضای بازار از سوی سرمایه‌گذاران انجام می‌شد و نه متقاضیان واقعی مسکن، با ایجاد چشم‌انداز ثبات یا کاهش قیمت مسکن، تعداد معاملات خرید و فروش نیز کاهش یافت و بازار در رکود فرو رفت.

در فررودین و اردیبهشت به دلیل از سر گرفته شدن مذاکرات و این برآورد که تا قبل از انتخابات ایران، مذاکرات نهایی می‌شود، افت نرخ دلار شدت گرفت و بازار مسکن نیز با ریزش همراه شد که به معنای خروج برخی از سرمایه‌گذاران از این بازار بود. اما با به سرانجام نرسیدن مذاکرات، انتظارات تورمی بار دیگر به بازارها بازگشت. نرخ دلار افزایش قیمت مسکن نیز به مسیر صعودی بازگشت.

در شهریور ماه متوسط نرخ دلار به بیش از 27 هزار تومان رسید که بیشترین مقدار از مهر 99 و پیش از انتخابات آمریکا است و همچنین بیش از 6 درصد نسبت به متوسط مرداد افزایش را نشان می‌دهد.

البته به غیر از این مورد تقاضای فصلی نیز می‌تواند عامل افزایش معاملات مسکن باشد، فصل تابستان فصل جابه‌جایی‌ها است و معمولا خرید و فروش در این فصل بیشتر از دیگر فصل‌های سال است.

چه کسانی خانه خریدند؟

اما آنچه مشخص است به دلیل تورم و رشد بالای قیمت‌ها این متقاضیان اصلی مسکن نیستند که به بازار آمده و بار دیگر بازار مسکن را از رکود خارج کرده‌اند. چراکه تورم در سال‌های اخیر هرچه بیشتر توان خرید مسکن متقاضیان واقعی را کاهش داده است.

به نظر می‌رسد مانند سال‌های اخیر بیشتر معاملات مسکن انجام شده، تقاضای سرمایه‌ای است. یعنی کسانی که به دنبال چشم‌انداز تورمی در اقتصاد کشور، با خرید مسکن سعی در سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش دارایی یا کسب سود دارند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر