خبرنامه اقتصاد ایران - دوشنبه 6 دی 1400

سه نشانه از احتمال کاهش تورم

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

سیگنال تغییر انتظارات تورمی

امروز بانک مرکزی تحلیل خود از آخرین تحولات اقتصاد کلان کشور را ارائه کرد که سه نکته اساسی به چشم می‌خورد. نکته اول آنکه رشد ماهانه نقدینگی کاهش یافته و پس از دو ماه رشد بالای سه درصد، نقدینگی در آبان تنها 2.1 درصد رشد داشته است. نکته دوم اینکه از نظر سیاست‌گذار پولی اضافه برداشت بانک‌ها از شبکه بانکی در نتیجه فروش اوراق بدهی دولت امری طبیعی‌ای است و حتی از قبل نیز مورد انتظار بانک مرکزی بوده است. در نهایت اینکه از نظر بانک مرکزی، تداوم مذاکرات حول برجام، هم‌ جهت شدن نرخ‌های سود اوراق خزانه اسلامی و نیز کاهش تورم ماهانه سیگنال کاهش انتظارات تورمی را می‌دهد. در این میان نگرانی اساسی از بالا ماندن ضریب فزاینده است که هنوز روی عدد هشت باقی مانده است.

دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس؟

مذاکرات وین امروز در حالی از سر گرفته شد که روند بازارها این سیگنال را می‌دهد که معامله‌گران شانس چندانی برای احیای برجام (حداقل در کوتاه‌مدت) قائل نیستند . قیمت دلار همچنان قصد عقب‌نشینی از مرز ۳۰ هزار تومان را ندارد. در بازار جهانی نیز قیمت نفت ساعاتی پیش با جهش سه درصدی همراه شد. اما بر خلاف این سیگنال‌ها، اظهارات دیپلمات روسیه در خصوص احتمال احیای برجام در دور کنونی مذاکرات و امیدواری هیات چین به حصول توافق طی یک ماه آینده می‌تواند خوشبینی‌هایی در این زمینه ایجاد کند. باقری مذاکره‌کننده ارشد کشورمان نیز امروز گفت «به نتیجه مذاکرات وین خوش‌بینم». اما نگاهی به نقاط اختلاف نظر طرف‌ها و مسائل باقی‌مانده در مذاکرات (در راس آن‌ها موضوع راستی‌آزمایی و گرفتن تضمین) هشدار می‌دهد که شاید باید در خوشبینی مفرط به این اظهارنظرها محتاط بود.

چهار نشانه از بازگشت رونق به معاملات مسکن تهران

بانک مرکزی آمار معاملات مسکن تهران طی آذر ماه را منتشر کرد. آماری که حاکی از تداوم رشد سریع تعداد معاملات و رسیدن آن به حدود ۹۸۰۰ واحد بود. عددی که طی ۱۷ ماه گذشته بی‌سابقه بوده است. در همین حال متوسط قیمت هر متر مربع هم با رشد ۱.۸ درصدی نسبت به آبان به عدد ۳۲.۶ میلیون تومان رسید. افزایش تعداد معاملات، افزایش قیمت تسه‌ها، رکوردشکنی خرید خانه در ترکیه توسط ایرانیان در کنار رشد قیمت دلار در ماه گذشته، می‌تواند نشان از افزایش دوباره انتظارات تورمی و ناامیدی از کاهش قیمت دلار داشته باشد.

هواشناسی بورس در ۱۴۰۰

امروز بورس تهران به با رشد بیش از یک درصدی به کانال ۱۴۰۰ هزار واحد وارد شد. روز گذشته نگرانی از مقاومت‌های تکنیکال در برابر رشد شاخص مطرح می‌شد و اما رشد امروز سهام از شدت نگرانی‌ها کاست . گرچه همچنان نگاهی به نمودار شاخص برای فردا وجود دارد اما وضعیت برای ادامه صعود سهام در ماه‌های پایانی سال ۱۴۰۰ مهیا به نظر می‌رسد. یکی از نکاتی که کارشناسان مطرح می‌کنند فاصله اندک قیمت کنونی سهام با کف‌هاب بتنی است. موضوعی دلگرم‌کننده که می‌تواند امنیت بیشتری را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند.

جایگاه ایران در عراق پس از پیروزی مقتدی صدر

سرانجام تکلیف انتخابات پارلمانی عراق روشن شد. دادگاه فدرال عراق در حکم خود اعلام کرد که درخواست شاکیان درباره ابطال انتخابات و عدم صدور حکم تأیید نتایج انتخابات، از نظر دادگاه غیرقابل قبول تشخیص داده شد. رویترز گزارش داد که بزرگترین پیروز انتخابات پارلمانی عراق جنبش مقتدی صدر بود که با برنامه‌ای ملی‌گرایانه و در مخالفت با نفوذ ایران و آمریکا، وارد انتخابات شد. این حکم سبب شد تا جریان صدر به‌عنوان پیروز انتخابات عراق پس از تأیید نتایج انتخابات خواستار تشکیل دولت اکثریت ملی شود. به عقیده کارشناسان ایران از نتیجه این انتخابات استقبال خواهد کرد و نتیجه را خواهد پذیرفت، اما تلاش خواهد کرد در چینش نهایی و تعیین نخست‌وزیر، رئیس‌جمهور و اعضای کابینه، اعضایی از گروه‌های نزدیک به ایران حضور داشته باشند. با این حال، خروج آمریکا بدون خلع سلاح گروه‌های طرفدار ایران بعید خواهد بود، زیرا عربستان، اسرائیل و همه کشورهای عربی خواستار آن هستند، اما ایران باید سیاست خود را طوری برنامه‌ریزی کند که هر دولتی در عراق حضور یابد، روابط دوستانه خود را با آنها حفظ کند.

اخباری که نباید از دست داد:

تلاش بانک مرکزی برای عدم افزایش نرخ سود بانکی

وزیر اقتصاد با محسن رضایی اختلاف دارد؟

چرا تورم در ژاپن ۳۰ سال نزدیک به صفر است؟

نکاتی درباره مذاکرات وین از دیدگاه مذاکره‌کننده ارشد سابق ایران

حکم رهبر انقلاب درباره ارزهای دیجیتال

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر