حباب رمزارزها ترکید

آیا زمان مناسبی برای خرید بیت کوین است؟

آیا زمان مناسبی برای خرید بیت کوین است؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان-ستاره منصوری: قیمت بیت کوین در دو سال اخیر رشد چند درصدی را تجربه کرد، به گونه‌ای که در مقایسه با سایر دارایی‌ها از جمله سهام، طلا و... می‌توان گفت بالاترین بازدهی را در داشته است. اما در عین حال بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند که قیمت بیت کوین دارای حباب بوده و دیر یا زود با ریزش شدیدی مواجه خواهد شد. از طرف دیگر بسیاری از افراد قیمت‌های ۱۰۰ هزار دلار و بالاتر را برای این رمزارز پیش بینی می‌کنند.

سوال اساسی اینجاست که در حال حاضر و بعد از افت حدودا ۳۴ درصدی قیمت این رمزارز آیا بیت کوین برای خرید و سرمایه گذاری ارزنده است؟

حباب قیمتی

حباب قیمتی به این معناست که یک دارایی بسیار بالاتر از ارزش ذاتی و واقعی آن مورد معامله قرار گیرد. به عنوان مثال برخی از تحلیل گران معتقدند که علت ریزش بورس تهران افزایش فزاینده قیمت سهم‌ها بیش از ارزش واقعی آنها بوده که سبب ایجاد حباب و سپس ترکیدن و ریزش بورس شد. واقعیت این است که تشخیص حباب قیمتی اندکی سخت بوده و معمولا زمانی پی به وجود آن می‌برند که این حباب ترکیده باشد. همچنین تشخیص ارزش ذاتی یک دارایی نیازمند در نظر گرفتن فاکتورهای متفاوتی است. اما از آنجا که ماهیت بیت کوین و به طور کلی رمزارزها به شکل واضحی مشخص نیست بنابراین تعیین ارزش ذاتی آن نیز اندکی مشکل است. لذا تشخیص اینکه بیت کوین دچار حباب قیمتی شده است یا خیر به سادگی دیگر دارایی ها نخواهد بود و به راحتی نمی‌توان راجع به آن اظهار نظر کرد.

در سال ۲۰۱۸ بازار کریپتوکارنسی ظرفیت رشد قیمت بیت کوین تا قیمت ۲۰ هزار دلار را نداشت. عمده رشد قیمت در آن زمان به دلیل عرضه اولیه کوین‌هایی بود که بسیاری از آنها به هدف کلاه‌برداری اقدام به جذب سرمایه بیت کوینی کرده بودند و درنهایت افت ۸۵ درصدی در قیمت این دارایی رقم خورد.

تفاوتی که سال ۲۰۲۱ با سال ۲۰۱۸ داشت این است که رشد قیمت بیت کوین به دلیل ورود شرکت‌های بزرگ، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، موسسات مالی، ETF بیت کوین، کشورها و...رقم خورد. تمامی عوامل بیان شده به دلیل افزایش پذیرش بیت کوین به عنوان یک کلاس دارایی و ابزاری برای پرداخت به اعتبار و ارزش آن افزود. بنابراین می‌توان استدلال کرد که رشد قیمت بیت کوین تا حدی متناسب با افزایش ارزش آن بوده است.

قیمت بیت کوین به ارزندگی رسید

معیارهایی وجود دارد که نشان می‌دهند قیمت برای سرمایه گذاری مناسب است یا خیر. سایت گلسنود معیاری به اسم NVT را معرفی کرده است که رابطه میان ارزش بازار و حجم نقل و انتقالات را نشان می‌دهد. این معیار را می‌توان به P/E در بورس تشبیه کرد.

هرگاه شاخص فوق به عددهای زیر ۲۰ وارد شده است یک کف را ثبت کرده و بعد از آن با کمی تاخیر یک روند صعودی شکل گرفته است. این اتفاق در ریزش قیمت بیت کوین در اردیبهشت ماه و ریزش‌های قبل‌تر نیز رخ داده است.

با توجه به نمودار زیر قیمت بیت کوین در اردیبهشت ماه و در حدود قیمتی ۶۴ هزار دلار در منطقه خیلی داغ قرار داشت و به نظر می‌رسد بیش از ظرفیت بازار و ارزش واقعی برآورد شده بود. در پی این اتفاق بازار با ریزش مواجه شد.

این شاخص در چند ماه اخیر روند نزولی داشته، به محدوده زیر ۲۰ وارد شده و بعد از واکنش به منطقه‌ای که با مستعطیل بنفش مشخص شده است یک کف دیگر ثبت کرده است.

Loading...
نمودار قیمت بیت کوین و شاخص NVT

براساس آنچه قبلا بارها اتفاق افتاده می‌توان انتظار داشت که این شاخص یک روند صعودی را دوباره در پیش‌گیرد و به دنبال آن قیمت نیز یک راند صعودی دیگر را تجربه کند. اگر این سناریو تکرار شود می‌توان استنتاج کرد که قیمت بیت کوین در حال حاضر در حدود قیمتی ۴۶ هزار دلار مناسب است. شایان ذکر است که این معیار به تنهایی کافی نیست و نیازمند بررسی سایر شرایط است. با توجه به شرایط تکنیکالی احتمال افت قیمت بیت کوین به قیمت‌های پایین تر مانند ۴۰ الی ۴۳ هزار دلار وجود دارد.اما در دیدگاه بلندمدت NVT می‌تواند مطلوب باشد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر