انتقاد تند رئیسی از خودروسازان

انتقاد تند رئیسی از خودروسازان
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
رئیس‌جمهور گفت: در حوزه هسته‌ای موفقیت‌های بسیاری داشتیم با وجود اینکه بیشترین تهدید را در صنایع هسته‌ای داشته‌ایم اما صنعت خودروسازی ما در شرایطی است که مردم از آن رضایت ندارند و حتما باید به علم و فناوری را که در صنایع هسته‌ای رسیده‌ایم به دیگر صنایع سرزیر کنیم تا موجب موفقیت شود.

سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری روز چهارشنبه در دیدار با اقشار مختلف مردم استان قزوین که در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) برگزار شد، با اشاره به ضرورت احیای واحدهای صنعتی راکد، افزود: وقتی می‌خواهیم ساختمانی بسازیم که این کار پرزحمتی است که بودجه و اعتبارات می‌خواهد ولی وقتی ساختمان و تجهیزاتی وجود دارد باید آن را فعال کنیم تا چرخ‌های تولید بچرخد و اشتغال ایجاد شود.

او گفت: فعال‌سازی صنایع نیمه تعطیل را اولویت کار خود قرار داده‌ایم و استانداران باید این موضوع را پیگیری کنند.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: در وزارت صنعت کارگروهی برای احیای واحدهای صنعتی وجود دارد که باید در قزوین به عنوان استانی مهم این کار با جدیت دنبال شود که موجب اشتغالزایی و افزایش تولید می‌شود.

رئیسی افزود: تمام تلاش دولت به طور شبانه روز این است که برای حل مسائل و مشکلاتی که شناخته شده اقدام کند که برخی از آنها متعلق به امروز و دیروز نیست و نسبت به برخی از آنها در زمان خود عمل شایسته و بایسته انجام نشده است.

او گفت: در مسائل اقتصادی و در اجرای عدالت عقب ماندگی جدی داریم که مقام معظم رهبری در بیانیه دوم به برخی از آنها اشاره داشتند.

مردم از صنعت خودروسازی رضایت ندارند

رئیس‌جمهور افزود: در حوزه هسته‌ای موفقیت‌های بسیاری داشتیم با وجود اینکه بیشترین تهدید را در صنایع هسته‌ای داشته‌ایم اما صنعت خودروسازی ما در شرایطی است که مردم از آن رضایت ندارند و حتما باید به علم و فناوری را که در صنایع هسته‌ای رسیده‌ایم به دیگر صنایع سرزیر کنیم تا موجب موفقیت شود.

او ادامه داد: این کار را دولت شروع کرده است تا بتوانیم در مدت کوتاه با استفاده از نظر فرهیختگان عقب ماندگی هایی که کشور را رنج می‌دهد، رفع کنیم.

رئیس‌جمهوری اضافه کرد: در مسکن و مسکن‌سازی باید سالانه یک میلیون مسکن ساخته شود که این مهم، شعار انتخاباتی نیست و این نیاز کشور و قانون است و اگر انجام ندهیم عقب خواهیم ماند.

او اضافه کرد: برای تحقق شعار سال و رهنمودهای مقام معظم رهبری، محور حرکت اقتصادی دولت تولید است و امروز تولید نیاز جدی کشور است.

رئیسی افزود: تولید در حوزه کشاورزی و در حوزه صنعت محور ما است و همگان باید نسبت به تولید حساس باشند.

او اضافه کرد: شعار تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین که رهبری فرمودند باید مورد توجه باشد و اشتغال آفرینی و دانش پایه بودن باید مد نظر قرار گیرد و باید دانایی‌ها را ضمیمه توانایی‌ها کنیم.

رئیس‌جمهوری گفت: اگر این دو باهم ضمیمه شود موجب اشتغال تولید و کار فناوری پایه در کشور صورت خواهد شد.

دشت قزوین باید با اتکا به کارهای فناورانه و دانش پایه احیا شود

رئیس‌جمهوری در ادامه اظهار کرد: یکی از ظرفیت‌های استان قزوین دشت پهناور آن است که مقام معظم رهبری علاوه بر اشاره به آن در بیان عمومی در این هفته‌ها که توفیق حضور ایشان را داشتم باز تاکید کردند که دشت قزوین می‌تواند به عنوان یک زمین حاصل خیز با یک کار فناورانه و علمی پایه احیا شود.

او بیان کرد: به استاندار عرض می‌کنم که تاکید مقام معظم رهبری در خصوص دشت قزوین را پیگیری کنند و یک کار فناورانه و دانش پایه را در این دشت انجام دهند که می‌تواند به عنوان یک کار دانش پایه در کشور مطرح و ارائه شود.

رئیس‌جمهوری با اشاره به مسئله صنعتی بودن استان قزوین، افزود: صنایع این استان باید علم پایه و دانش پایه باشد و استفاده از دانش و فناوری در این صنایع باید محور و پایه قرار گیرد.

او اضافه کرد: قزوین، استانی با مردم متدین و انقلابی است و مردم متمدن این استان همراه خود یک تاریخ و تمدن غنی دارند و مدنیت این منطقه با دینداری این مردم گره خورده است.

رئیس‌جمهوری افزود: جلوه هایی از تمدن و ایثار، علم، دانش، فرهنگ و فرهیختگی در استان قزوین با چهره‌های علمی، فقهی، فلسفی و نام آور مانند شهید بابایی ها، ابوترابی‌ها و رجایی‌ها به نمایش درآمده است.

رئیسی گفت: امثال آقا شیخ هاشم قزوینی، آیت الله باریک بین و موسی زرآبادی از جمله چهره‌های نامدار در این استان است که خداوند همه آنها را غریق رحمت واسعه خود کند.

آسیب‌های اجتماعی با مشارکت و نقش آفرینی مردم حل شود

رئیس‌جمهوری اضافه کرد: مسئله آسیب‌های اجتماعی که مردم متدین و عزیر استان را رنج می‌دهد زینبده این استان نیست.

او همچنین گفت: معتقدم این آسیب‌ها را با همکاری خود مردم می‌توان رفع کرد و عمیقا به اصل مردمی‌سازی دولت در حوزه‌های مختلف باور دارم و معتقدم اگر در دفاع مقدس پیروز شدیم و در عرصه‌های مختلف پیشرفت کرده‌ایم به دلیل حضور مردم بوده است.

رئیسی افزود: هرکجا مردم حضور یافته‌اند کارها خوب پیشرفت کرده است و البته حضور مدیران با روحیه جهادی نیز ضرورتی اجتناب ناپذیری است.

او در خصوص نقش آفرینی مردم در برخورد با آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد، گفت: باید برای مردم در این زمینه نقش تعریف کنیم و کار دست مردم باشد و ما از آنها حمایت کنیم چون نقش مردم در این زمینه بی‌بدیل است و هرکجا وارد شوند موفقیت حاصل می‌شود.

رئیس‌جمهوری با اشاره به نقش امام جماعت محلات در کاهش آسیب‌های اجتماعی، گفت: کارکرد مساجد فقط عبادی نیست و فعال کردن آنها موجب تجمع جوانان و منشا بسیاری از خیرات خواهد شد و نقش دولت در اینجا حمایتی است.

حمایت دولت از گروه‌های جهادی

رئیس‌جمهوری با اشاره به فعالیت گروه‌های جهادی بعد از ادغام وزارت کشاورزی و جهاد سازندگی، افزود: خوشبختانه بعد از این مسئله، روحیه جهادی در جوانان ما سرد نشد و از اول پیروزی انقلاب اسلامی در مردان و زنان کشور به برکت جمهوری اسلامی و جهاد سازندگی شکل داده شده بود.

او اظهارکرد: روحیه جهادی در جوانان ما وجود داشته است و خودشان در مناطق محروم برای خدمت حضور می‌یابند.

رئیس‌جمهوری افزود: نقش دولت را در این زمینه بر هدایت، نظارت و حمایت تعریف کرده‌ایم و باید اذعان کرد تصدی گری، کار دولت خصوصا در حوزه اقتصادی نیست و اصل ۴۴ ایجاب می‌کند که باید حقوقی‌سازی را به شکل حقیقی و درست انجام دهیم.

خصوصی‌سازی‌ها در گذشته خیلی‌ها را ناراحت کرد

رئیس‌جمهوری اضافه کرد: خصوصی سازی‌ها در گذشته خیلی‌ها را ناراحت کرد و ما مصادیق آن را بررسی کردیم که درست انجام نشده بود اما تاکید کرده‌ایم که خصوصی‌سازی به شکل واقعی و منطبق بر قانون انجام شود و صنایع به کسی واگذار شود که توانمند باشد. فرد دریافت‌کننده شرکت هم نباید به حال خود رها شود و باید کمک شود تا بتواند مجموعه را اداره کند.

رئیسی اضافه کرد: اصل ۴۴ به عنوان یک سیاست مصوب ابلاغی رهبر معظم انقلاب است و دولت موظف به پیگیری آن است، اما باید به شکلی انجام شود که منجر به رونق تولید و اشتغالزایی شود.

او اظهار کرد: مسائل واحدهای تولیدی مشکل‌دار قزوین باید از سوی استاندار با جدیت پیگیری شود و نتیجه اقدامات در این زمینه را مردم مشاهده کنند.

بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی قزوین بودجه و اعتبار دریافت می‌کند

رئیس‌جمهوری همچنین گفت: بیمارستان ۷۰۰ تحتخوابی قزوین با توجه به نیازهای درمانی این استان بودجه و اعتبار دریافت می‌کند تا با سرعت بیشتری عملیات اجرایی آن دنبال و پیگیری شود.

رئیس‌جمهوری و هیات همراه بعدازظهر امروز چهارشنبه در قالب سفرهای استانی دولت سیزدهم به قزوین سفر کرده است.

رئیسی پیش از این به ۱۹ استان کشور شامل هرمزگان، قم، یزد، لرستان، زنجان، سمنان، اردبیل، فارس، خوزستان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان، گلستان، مازندران، مشهد و البرز سفر کرده بود.

این سفر سومین سفر استانی رئیسی در سال ۱۴۰۱ و بیستمین سفر وی در هشت ماه گذشته است.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر