اکونومیست از تغییرات رابطه ملت و دولت در ماه رمضان خاورمیانه گزارش داد

کاهش عجیب روزه‌بگیران در کشورهای عربی

کاهش عجیب روزه‌بگیران در کشورهای عربی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان : خوردن ویسکی در غروب آفتاب در بارهای امان پایتخت اردن، کشیدن سیگار در شلوغی ترافیک پایتخت‌های بزرگ و ماساژهای بی‌نظیر در مراکش. اینها اتفاقاتی است که اخیرا در ماه رمضان در کشورهای منطقه بیشتر دیده می‌شود؛ ماهی که مسلمانان از صبح تا غروب از غذا، نوشیدنی و رابطه جنسی پرهیز می‌کنند.
اکثر کشورهای خاورمیانه همچنان نقض عمومی روزه رمضان را جرم می‌دانند. اما جریمه‌های اعمال شده در دهه‌های قبل اکنون کمتر از جریمه‌ پارکینگ است. در اردن حداکثر جریمه 25 دینار (حدود 35 دلار) است. عمان یک ریال (3 دلار) است. مسئولین عمدتا چشم خود را روی روزه‌خواری می‌بندند. یک وکیل عراقی در شهر مقدس نجف می‌گوید: «آن‌ها از شلوغی رسانه‌های اجتماعی بیش از آن می‌ترسند که نمی‌توانند اقدام کنند». او می‌افزاید که قضات اغلب جلسات بررسی پرونده‌ها در ماه رمضان را برای سیگار کشیدن قطع می‌کنند. عید فطر چه روزی است؟

در بسیاری از شهرها، کافه‌ها اغلب باز می‌مانند. برخی مغازه‌ها نیز اگر هم در ظاهر بسته باشند، با ضربه زدن مشتری‌ها به کرکره‌های فلزی آنها را به داخل راه می‌دهند. مصر، که زمانی افرادی را که روزه‌خواری می‌کردند زندانی می‌کرد، به مرحله‌ای رسیده که حتی رستورانی را که از باز کردن درهایش امتناع می‌کرد، جریمه کرد. پلیس اخیرا به دنبال شکایت یک مسیحی یک فست‌فود را که از دادن خدمات امتناع کرده بود تعطیل کرد.

در سال‌های اخیر، اردن مجوزهای ماه رمضان را برای فروش غذا و نوشیدنی با قیمت گزاف عرضه می‌کند، در حالی که هنوز افرادی را که آشکارا روزه‌خواری کنند زندانی می‌کند. در ابتدا کافه‌ها احتیاط می‌کردند که جلوی در ورودی و پنجره‌ها پرده بکشند. اما حالا آنها باز مانده‌اند. یک فرد خارجی در امان به سختی متوجه می‌شود که رمضان، ماه خاصی با محدودیت‌های ویژه است.

برخی این سهل‌گیری جدید در سراسر جهان عرب را یک اتفاق از بالا به پایین می‌دانند؛ در واقع تلاشی است که دولت‌ها و مقامات کشورها برای مقابله با افراط‌گرایی داعشی و سایر جهادی‌ها انجام می‌دهند. اما برخی دیگر، این وضعیت را نوعی انزجار از پایین به بالا علیه دولت‌هایی می‌دانند که از دین به عنوان ابزار سرکوب و کنترل استفاده می‌کنند.

همچنین، دولت‌ها به دنبال تنوع بخشیدن به درآمدهای نفتی هستند و یکی از راه‌ها تقویت گردشگری است که باید برای گردشگران غیرمسلمان شرایط را فراهم کنند. ضمن آنکه تعداد زیادی از اپلیکیشن‌های تحویل غذای اینترنتی، سفارش غذا را دور از چشمان مقامات و ناظران فراهم می‌کند.

در سوی دیگر، کشورها پس از گذشت دو سال از کرونا و جمع شدن جشن‌ها و مهمانی‌های بزرگ، نیازمند فعالیت اقتصادی بیشتر هستند. نیاز اقتصادی دولت‌ها را مجبور می‌کند تا بهره‌وری را در ماهی که شاید در گذشته به طور سنتی بیکاری رایج بود بالا نگه دارند. یک مشاور مالی در امان می‌گوید از 25 همکارش فقط دو نفر روزه می‌گیرند. این‌ها نیز دلایل اقتصادی است که هم مردم کمتر روزه‌داری می‌کنند و هم دولت‌ها آسان‌گیرتر شده‌اند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر