سرنوشت بورس ۱۴۰۰ در دست چه عاملی است؟

سرنوشت بورس ۱۴۰۰ در دست چه عاملی است؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : «کدام عامل مهم‌ترین اثر را بر سرنوشت بورس ۱۴۰۰ خواهد گذاشت؟»‌ این پرسشی است که ۱۰۰ صاحب‌نظر بازار سرمایه به آن پاسخ داده‌اند. دو عامل اصلی البته با وزن‌های سه به یک، از عوامل مهم در دیدگاه کارشناسان بورسی بوده‌اند؛ نرخ ارز و متغیرهای اقتصاد کلان مانند تورم و نقدینگی با ۶۲.۶ درصد و تحولات سیاست خارجی با ۲۳.۲ درصد. در این میان، سهم عامل انتخابات ریاست‌جمهوری و روند قیمت جهانی کامودیتی‌ها با اوزان تقریبا نزدیک به هم در رتبه‌های سوم و چهارم قرار گرفتند.

برای اینکه علت انتخاب این گزینه‌ها را دریابیم، از چند کارشناس، تحلیل دقیق انتخابشان را جویا شدیم.

مهدی طحانی، حسین سلیمی، حسام حسینی، مونا حاج‌علی‌اصغر و مهدی دلبری تحلیل خود را در این زمینه ارائه دادند.

Loading...
کدام عامل مهم‌ترین اثر را بر سرنوشت بورس ۱۴۰۰ دارد؟

گمراهی در مدیریت دارایی با نگاه تک‌بعدی به عوامل سیاسی

مهدی طحانی : تمام مولفه‌های سیاسی خود را در متغیرهای اقتصادی نشان می‌دهند. صرف توجه به عوامل سیاسی باعث گمراهی در تحلیل و مدیریت دارایی می‌شود. بنابراین آنچه به چشم می‌بینم، اتفاقات واقعی در خلق نقدینگی، نرخ برابری دلار به ریال و گزارش‌های ماهانه شرکت‌هاست که مجموعه این عوامل، سودآوری آتی شرکت‌ها و چشم‌انداز تورم را می‌سازد.

تاثیر عوامل اقتصادی داخلی و جهانی بر بازار سرمایه

حسین سلیمی : هرچند آثار عوامل سیاسی بر بازار سرمایه قابل انکار نیست، اما بازار سرمایه کشور ما عمدتا تحت تاثیر پارامترهای اقتصادی و عمدتا نرخ ارز و بهای جهانی کامودیتی است و در این ارتباط مدیران سیاسی کشور هم با توجه به اتفاقات شش ماهه ابتدای ۹۹ تلاش دارند نسبت به تامین مالی و آثار اجتماعی و سیاسی بازار سرمایه بی‌تفاوت نباشند.

دلار در مشت تحولات سیاست خارجی

حسام حسینی : بازار سرمایه در ایران بیش از آنکه از رشد یا افت قیمت کامودیتی‌ها اثر بپذیرد، از قیمت دلار متاثر می‌شود. تجربه نشان می‌دهد که افزایش قیمت کامودیتی بیشتر منجر به کاهش P/E می‌شود تا اینکه قیمت‌ها رشد کند. در نتیجه رشد دلار عامل مهمی است. بنابراین باید ببینیم قیمت دلار معلول چه عاملی است؟‌ قیمت دلار وابسته به آن است که چقدر نفت می‌توانیم بفروشیم و اینکه چقدر نفت می‌توانیم بفروشیم، خود معلول سیاست خارجه است. در نتیجه سیاست خارجه مولفه بسیار اثرگذاری بر بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ خواهد بود. اینکه در سال جاری تا چه میزان نفت بفروشیم قطعا بر نرخ دلار اثر مستقیم خواهد داشت و قیمت دلار نیز قطعا جهت محکمی به بازار سرمایه خواهد داد.

بلاتکلیفی سرمایه‌گذاران همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری

مونا حاجی‌علی‌اصغر : اگر یکی از تاثیرگذاران بازار سرمایه را سرمایه‌گذاران حقیقی و مردم عادی در نظر بگیریم، نفس انتخابات باعث ایجاد بلاتکلیفی در تیم اقتصادی و سیاسی کشور و به تبع آن، در بین سرمایه‌گذاران حقیقی می‌شود. حال هرچند ممکن است استراتژی کاندیدهای ریاست‌جمهوری به یکدیگر نزدیک باشند، اما نفس انتخابات این حس بلاتکلیفی و معطلی را برای تصمیم‌گیران به همراه دارد.

سایه حباب قیمت‌ جهانی کامودیتی‌ها بر بورس

مهدی دلبری : یکی از ریسک‌های بزرگ بازار سرمایه ایران و جهان، حباب قیمت‌های جهانی است که یکی از عوامل موثر خواهد بود. باید بپذیریم که یمت محصولات پتروشیمی، فلزات و نفت در بالاترین قیمت‌های تاریخی خود سیر می‌کنند. باوجود اینکه به خاطر شیوع ویروس کرونا و وضعیت خاصی که وجود دارد، شاهد تقاضای قدرتمندی برای کالاها نیستیم، اما به دلیل آنکه همه بانک‌ها مرکزی در تمام جهان پمپاژ پول کرده‌اند، انتظارات تورمی شکل گرفته، قیمت‌ها روند افزایشی به خود گرفته است. به همین دلیل به نظر من یکی از ریسک‌های اصلی بازار سرمایه در بورس ۱۴۰۰، حباب‌های قیمتی در بازار جهانی خواهد بود.

در همین رابطه بخوانید:

پاسخ ۱۰۰ کارشناس به ۱۴ پرسش از بورس ۱۴۰۰

طرفداران رونق و رکود بورس ۱۴۰۰ چه تحلیلی دارند؟

نیمه برنده بورس ۱۴۰۰ کدام است؟

ایستگاه آخر بورس در پایان ۱۴۰۰ کجاست؟

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر