با راه‌اندازی سامانه ستاره، امکان وثیقه‌گذاری الکترونیکی سهام خرد و کلان در سه بانک فراهم شد؛

دریافت تسهیلات به پشتوانه سهام

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: ظهر امروز، سازمان بورس و اوراق بهادار در حضور وزیر اقتصاد، رئیس سازمان بورس و دادستان کل کشور میزبان مراسمی برای رونمایی از سامانه توثیق الکترونیک روشمند و هوشمند بود. سامانه‌ای که «ستاره» نام گرفته و در فاز اول اجرایی شدن آن امکان وثیقه کردن سهام برای همه افراد و در تمامی اموری که نیاز به ضمانت‌نامه دارد، فراهم شده است. اینگونه که گفته شده در حال حاضر در سه بانک ملی، مهر و رسالت، بسترهای لازم برای توثیق سهام فراهم شده و حالا سهامداران در هر لحظه از شبانه‌روز و از هر مکانی می‌تواند برای توثیق سهام خود اقدام کنند. در فازهای بعدی قرار است همه دارایی‌های خرد و کلان افراد اعم از سهام و اوراق بهادار، اسناد املاک و خودرو، سکه، طلای امانی و حتی سیم‌کارت و امثال آن نیز به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار گیرند؛ آن هم به صورت الکترونیکی و کاملا غیرحضوری.

در این مراسم، احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی رونمایی از سامانه توثیق الکترونیک را آغاز یک حرکت بزرگ در اقتصاد کشور برشمرد و سامانه ستاره را یک نوآوری نهادی عنوان کرده و گفت: این نوآوری نهادی پیونددهنده ظرفیت‌هایی است که در اقتصاد کشور وجود داشته اما بنا به دلایلی تا کنون از آنها استفاده نشده است. امروز از طریق بستر سامانه ستاره امید می‌رود اتفاق مبارکی رخ دهد و مردمی که از دارایی‌هایی برخوردار هستند بتوانند از آنها به عنوان وثیقه استفاده کنند. از طریق این سامانه افراد می‌توانند به صورت برخط و بدون تشریفات حضوری و مسیرهای پرپیچ و خم اداری و کاغذبازی‌های رایج در شبکه اداری کشور، از امکان وثیقه‌گذاری دارایی‌های خود بهره‌مند شوند.

به گفته مجید عشقی، رئیس سازمان بورس با اجرایی شدن فاز نخست سامانه ستاره، سهامداران به ویژه سهامداران خرد می‌توانند با بهره‌گیری از این سامانه، نیاز به نقدینگی فوری خود را بدون اینکه مجبور به فروش سهام یا دارایی خود شوند، مرتفع کنند. به بیانی دیگر، از طریق این سامانه امکان دریافت وام کوتاه‌مدت میسر شده و پس از اتمام بازپرداخت وام، این وثیقه به صورت الکترونیک آزاد خواهد شد.

محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور نیز از سازمان بورس و اوراق بهادار درخواست کرد این سامانه را به قوه قضاییه متصل کند تا رصد و دسترسی به اطلاعات متقاضیان توثیق سرمایه و سهام فراهم شود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر