آخرین شانس صعود طلا؟

آخرین شانس صعود طلا؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان- سلیمان کرمی؛ قیمت طلای داخلی به واسطه رشد نرخ دلار در هفته‌های گذشته مسیر صعودی را در پیش گرفته بود. با این حال از روز گذشته با افت نرخ دلار در بازار داخل و همچنین فشار مضاعف از سمت قیمت اونس طلای جهانی مسیر نزولی قیمت طلا در کشور را شاهد هستیم. درباره نرخ دلار توضیحات مفصلی در گزارش‌های پیشین بورسان از ماه‌های گذشته ارائه شده است و دلار بر مسیر انتظارات در حال حرکت است و تنها امید به کاهش التهاب ارز با بهبود وضعیت سیاسی وجود دارد. اما نوسانات اونس طلای جهانی مورد توجه و برای بسیاری از سرمایه‌گذاران خود ناامیدکننده است.

صعودهای ناکام طلا از آغاز کرونا

وقتی به رویه چند سال گذشته نگاه می‌کنیم طلا از عمده موج‌های صعودی سایر بازارها جا ماند. حتی بیت‌کوین به عنوان رقیب جدیدی برای طلا مطرح شد و در فضای نااطمینانی دوران کرونا رشد چند صد درصدی را به ثبت رساند. طلا در چند دوره از آغاز سال ۲۰۲۰ مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفت. نخست تابستان ۲۰۲۰ بود که به واسطه احتمال رشد تورم و در عین حال رکود ناشی از کرونا قیمت اونس طلا را به سطوح بالاتر از ۲ هزار دلار رسید. با این حال خبر کشف واکسن روسی و در ادامه امید به پایان پاندمی طلا را تا کانال ۱۷۰۰ دلار پایین کشاند.

در ادامه نیز با جنگ روسیه و اوکراین و همچنین و دوباره با اوج‌گیری شاخص‌های قیمت مصرف‌کننده طلا بار دیگر تا ۲ هزار دلار پیش رفت و اما دوباره افت شدیدی را تجربه کرد. طلا نه با تورم و اوج‌گیری فعلی تورم بالا رفته است و نه در دوران شیدایی بازارها توانسته حق مطلب را ادا کند. همین موضوع بسیاری از سرمایه‌گذاران طلا را ناکام کرده است (مگر داخلی‌ها که از رشد دلار نفع بردند).

بازدهی طلا به صفر می‌رسد؟

طلا در بازار جهانی به صورت مشخص از سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو می‌ترسد. این ترس به جان همه بازارها در شرایط کنونی افتاده است و طلا که در مسیر صعودی این بازارها را با قدرت کمتری همراهی کرده بود حالا در مسیر نزولی همه بازارها شاهد افت قیمت طلا نیز هستیم. از دست رفتن کف حمایتی ۱۸۰۰ دلار می‌تواند به منزله تشدید سرعت افت قیمت طلا تا ۱۷۰۰ دلار باشد. طلا در اوایل سال ۲۰۲۰ در سطح ۱۵۰۰ دلار بر اونس قرار داشت. سوال این‌جاست که آیا با ادامه هراس از فدرال رزرو و سقوط طلا بازدهی این فلز گرانبها به صفر می‌رسد.

تعیین مسیر میان‌مدت طلا تا پایان هفته جاری؟

امشب بیانیه نشست دو روزه فدرال رزرو منتشر می‌شود. انتظار افزایش سه واحدی (۰.۷۵ درصدی) نرخ سود توسط فد وجود دارد. همچنان در خصوص اثر اقدامات کاهش تورم تردید وجود دارد و اما کارشناسان نسبت به احتمال وقوع یک رکود محسوس در اقتصاد جهانی هشدار جدی می‌دهند. در این شرایط این سوال مطرح است که آیا طلا این بار با احتمال وقوع یک رکود یا در شرایط بدتر یک رکود تورمی می‌تواند مسیر صعودی را در پیش بگیرد و روی ریل انتظارات حرکت کند یا خیر؟ شاید مسیر طلا بتواند تا پایان هفته جاری بازار جهانی و پس از انعکاس نهایی تصمیمات فدرال رزرو در قیمت‌ها مشخص شود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر