رابرت مالی: مذاکرات مستقیم برجامی با ایران موثرتر است

رابرت مالی: مذاکرات مستقیم برجامی با ایران موثرتر است
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مواضع دولت جدید واشنگتن در قبال ایران را تشریح کرد. به گفته مالی، آمریکا به دنبال مسیری برای شکل گیری مذاکرات غیررسمی مستقیم با ایران است و برای یافتن این مسیر قصد ندارد تا برگزاری انتخابات ایران صبر کند.

به گزارش اکسیوس، رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا گفت: قصد نداریم انتخابات ایران را مبنای سرعت مذاکرات قرار دهیم، سرعت این روند به نسبت این که تا چه حد بتوانیم با دفاع از منافع امنیت ملی آمریکا سازگار شویم، تعیین خواهد شد. به عبارت دیگر، روند هیچ چیزی را به خاطر انتخابات ایران کند نکرده و در هیچ چیزی عجله نخواهیم کرد.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا هم در این باره به اکسیوس گفته است: دولت بایدن تنها پس از این که مذاکرات میان اعضای توافق هسته‌ای از سر گرفته شود و فقط به عنوان عمل متقابل، حاضر به برخی موارد لغو تحریم‌ها خواهد شد.

تاکنون، تلاش‌های آمریکا برای مذاکره دوباره با ایران با واکنش سرد مقامات ایرانی مواجه شده است. دولت بایدن(رئیس‌جمهوری آمریکا) هنوز به دنبال راه‌هایی برای آغاز مذاکرات با ایران است، حتی اگر مذاکرات غیر مستقیم باشد.

اکسیوس می‌نویسد: ایرانی‌ها می‌گویند زمان برای دیدار با آمریکا حتی به طور غیررسمی مناسب نیست و درخواست دارند که آمریکا به طور یک جانبه تحریم‌های هسته‌ای را پیش از این که آنها به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای بازگردند، لغو کند و بایدن حاضر به عملی کردن این درخواست نیست.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفت: اقدامات احتمالی آمریکا در زمینه تحریم‌ها می‌تواند روی میز باشد اما لازم است که ما با ایران یک گفتمان را شروع کنیم، چه مستقیم باشد، چه غیر مستقیم. رئیس‌جمهوری وقتی پای رفع تحریم‌ها در میان باشد، اقدامات یک جانبه انجام نخواهد داد. هرگونه اقدام اساسی از جانب آمریکا باید بخشی از روندی باشد که در آن هر دو طرف اقداماتی انجام می‌دهند.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، به اکسیوس گفت: آمریکا به وضوح به ایران نشان داده است که آماده مشارکت در یک روند دیپلماتیک جدی برای رسیدن به بازگشتی دو جانبه به پایبندی به توافق ایران است.

مالی ادامه داد: دیدگاه ما این است که مذاکرات مستقیم موثرترند و احتمال پیش آمدن سوء تفاهم در آنها کمتر است اما برای ما محتوا مهم تر از شکل(مذاکرات) است.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا نیز اظهار کرده است که دولت بایدن از موضع سرسختانه ایران شگفت زده نشده است.

این مقام آمریکایی ادامه داد که دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا درخواست‌های متعددی برای ملاقات با همتایان ایرانی داشته است اما ایران به وضوح گفته بود تا زمانی که آمریکا برخی لغو تحریم‌ها را انجام ندهد، دیداری با آمریکا نخواهد داشت و این هنوز موضع ایران باقی مانده است.

رابرت مالی همچین به اکسیوس گفت که مباحثات داخلی آمریکا درباره ایران در دولت بایدن شامل طیفی از دیدگاه‌ها درباری مسیر پیش رو است.

بنا بر این گزارش مقامات وزارت امور خارجه آمریکا بر این باورند مادامی که مذاکرات با ایران از سر گرفته شود، یکی از نکات مهم تفاوت میان تعبیر آمریکا و ایران از بازگشت به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای و اقدامات لازم هر طرف خواهد بود.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر