اتاق تهران اعلام کرد:

رشد صادرات ایران به اتحادیه اروپا در آستانه مذاکرات وین

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

صادرات ایران به اتحادیه اروپا براساس آمارهای اعلام شده از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، در ۹ ماهه سال ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد افزایش داشته است. این افزایش صادرات در زمانی رخ می‌دهد که تحریم‌های اقتصادی ایران به بالاترین سطح خود رسیده و در عین حال چیزی تا آغاز دور هفتم مذاکرات وین باقی نمانده است.

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در گزارشی اعلام کرد که در ۹ ماهه سال ۲۰۲۱ (دی ماه ۱۳۹۹ تا شهریور ماه ۱۴۰۰) ایران ۶۳۲ میلیون یورو کالا به اتحادیه اروپا صادر و در این مدت ۲ میلیارد و ۷۲ میلیون یورو از این کشورها وارد کرده است.

بر اساس این آمار، در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به مشابه سال ۲۰۲۰، صادرات ایران به اروپا ۱۴ درصد رشد داشته اما واردات یک درصد کاهش را تجربه کرده است.

همچنین در ماه سپتامبر (۱۰ شهریورماه تا ۹ مهرماه) ایران ۶۸ میلیون و ۴۰۰ هزار یورو به اتحادیه اروپا صادرات انجام داده و ۳۰۸ میلیون و ۷۰۰ هزار یورو کالا وارد کرده است.

صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا ۳۳ برابر ایران

بر اساس این گزارش تجارت ۹ ماهه نخست ۲۰۲۱ ایران با اتحادیه اروپا سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده و در همین مدت ترکیه ۱۱۳ میلیارد دلار صادرات و واردات انجام داده است که ۳۳ برابر بیشتر از تجارت ایران است.

۱۹ درصد از کل صادرات ایران در این مدت مربوط به اتحادیه اروپا بوده اما ترکیه ۴۹ درصد از سهم صادراتی خود را به اتحادیه اروپا اختصاص داده است.

به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین اعلام گمرک، کل تجارت خارجی کشور در هفت ماه سال جاری ۹۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تن به ارزش ۵۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بود که سهم صادرات ۷۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۲۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است.

اتحادیه اروپا شمال ۲۷ کشور از جمله آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، اتریش، هلند، بلژیک، سوئد، دانمارک، فنلاند، پرتغال، ایرلند، چک، کرواسی، مجارستان، لهستان، بلغارستان، یونان، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، استونی، لیتوانی، لتونی، لوکزامبورگ، قبرس و مالت می‌شود.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر