مهم‌ترین مشکلات کامیون‌داران ایرانی چیست؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان‌: مهم‌ترین دغدغه یک راننده سنگین، ابزار اوست؛ کامیون. این را شاید بتوان مهم‌ترین خواسته یک کامیون دار ایرانی قلمداد کرد. اما در این میان، خرید همین کامیون شده یک چالش. چرا؟‌ او باید یک کامیون را در ایران حدودا هفت برابر کشورهای همسایه بخرد و طبیعی است که چندان مطلوبش نیست و یحتمل، او هم ایران را دور می‌زند.

مهم‌ترین چالش‌های کامیون‌داران ایرانی

جواد هدایتی، مدیرکل ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری در گفت‌وگو با «بورسان» از مهم‌ترین چالش‌های کامیون‌داران ایرانی می‌گوید.

هدایتی می‌گوید: «مهم‌ترین خواسته‌ای که رانندگان و ناوگان بخش خصوصی در این زمینه دارند، آن است که به آنها در زمینه تأمین ابزار حمل‌ونقل جاده‌های که همان کامیون است، تسهیلاتی اختصاص پیدا کند. این ابزار هرچه به‌روز و استاندارد باشد، قطعا هزینه تمام‌شده کالا و خدمات در کشور را کاهش می‌دهد.»

یک کامیون را چند بخریم؟

علت آنکه او دست روی این نکته می‌گذارد، یک اتفاق عجیب در ایران است: «قیمت کامیون در ایران غیرمنطقی و غیراقتصادی است و اصلا قابل رقابت با قیمت کامیون در کشورهای منطقه نیست. کامیونی‌ که ۶ تا ۷ میلیارد تومان در ایران قیمت‌گذاری می‌شود را می‌توان با یک میلیارد تومان در کشورهای همسایه خریداری کرد. خرید کامیون در ایران یا باید به‌صورت نقد باشد یا باید با سود حدود ۳۰ درصدی خریداری شود، درحالی‌که در کشورهای همسایه می‌تواند یک ششم قیمت داخل را به‌صورت اقساطی و تنها با پرداخت ۱۰درصد قیمت در ابتدا، خریداری کرد.»

علت گرانی کامیون در ایران چیست؟

از او علت را جویا می‌شود. می‌گوید: «ردپای این نوع قیمت‌گذاری را باید در مافیای خودرو در کشور جست‌وجو کرد. خودروساز داخلی به بهانه تولید داخل، هزینه بالایی را به سیستم حمل‌ونقل تحمیل می‌کنند و هنوز نتوانسته‌اند یک خودروی سنگین داخلی با کیفیت را به ناوگان حمل‌ونقل کشور اضافه کنند. آنچه در کشور رخ می‌دهد صرفا مونتاژ است و به محض آنکه تحریمی رخ می‌دهد، دچار مشکل می‌شوند. ضمن اینکه این نکته نادیده گرفته می‌شود که کامیون یک ابزار تجاری است و نه یک خودروی لوکس، اما این نگاه در مورد خودروهای سنگین هم وجود دارد، اما یک کامیون‌دار کالای اساسی را جابه‌جا می‌کند که می‌تواند روی هزینه تمام‌شده کالا در داخل کشور اثر بگذارد. یادمان می‌رود که کسی با کامیون دور دور نمی‌کند!»

او ادامه می‌دهد:‌ «وقتی یک راننده کامیون می‌تواند با ۵ تا ۶ هزار دلار یک کامیون هفت‌سال ساخت از افغانستان بخرد، پول آن می‌شود ۶۰۰ میلیون تومان. این رقم کجا ۶ میلیارد تومان کجا! این راننده چرا باید از خودروساز داخلی کامیون خریداری کند؟ این هزینه پایین می‌تواند قیمت تمام‌شده کالا را کاهش دهد، چون منطقی است که قیمت کرایه خود را نسبت به زمانی‌که کامیون داخلی می‌خرد، کمتر کند.»

منتظر زمین‌گیر شدن ناوگان سنگین ایران باشیم؟

هدایتی به فرسودگی بالای ناوگان ایران اشاره کرده و می‌افزاید: «حجم فرسودگی ناوگان ایران تا اندازه‌ای بالاست که اگر ممنوعیت‌های زیست‌محیطی و بین‌المللی اعمال شود، اولین ضربه را در حمل‌ونقل و ترانزیت بین‌المللی خواهیم داشت. تصور کنید اگر در عرصه بین‌المللی اعلام شود که یک استاندارد بین‌المللی باید رعایت شود و کامیون‌هایی که آن را رعایت نکرده‌اند دیگر اجازه تردد ندارند یا جرایم سنگین برای آنها در نظر گرفته می‌شود. چه اتفاقی می‌افتد؟‌ کل ناوگان سنگین ایران زمین‌گیر می‌شود، زیرا خودروساز داخلی توجهی به استانداردهای بین‌المللی ندارد و مجبوریم برای حمل کالا از ناوگان خارجی استفاده کنیم که مصداق بارز خروج ارز از کشور است.»

در همین رابطه بخوانید:

ماجرای ممنوعیت ورود کامیون‌های ایرانی به کشورهای همسایه

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر