بایدن به جنگ اوپک رفت

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
رئیس جمهور آمریکا دستور آزادسازی ذخایر استراتژیک نفت این کشور را صادر کرد.

بورسان: جو بایدن، برای کنترل افزایش قیمت بنزین دستور آزادسازی ۵۰ میلیون بشکه نفت خام از ذخایر اضطراری این کشور را صادر کرده است. این تصمیم به طور مشترک با سایر کشورهای عمده مصرف کننده انرژی گرفته شد.

کاخ سفید می‌گوید این نفت به دو روش آزادسازی خواهد شد: نخست، ۳۲ میلیون بشکه در چندین ماه آینده به بازار روانه می‌شود و ذخایر استراتژیک نفت در نهایت با همین مقدار تکمیل خواهد شد. دوم اینکه فروش ۱۸ میلیون بشکه نفتی که قبلا کنگره آمریکا برای آزادسازی آن مجوز داده بود، طی چند ماه آینده تسریع می‌شود. بنا بر اعلام کاخ سفید، «بایدن آماده است تا اقدامات بیشتری در صورت نیاز انجام دهد.»

این در حالی است که اوپک و متحدانش از جمله روسیه در هفته‌های گذشته به درخواست‌های متعدد آمریکا و سایر کشورها برای افزایش تولید خود پاسخ منفی داده‌اند. گزارش بورسان در این خصوص را بخوانید: دست‌های پشت پرده برای کاهش قیمت نفت

این اقدام در بحبوحه نگرانی فزاینده کاخ سفید در مورد تورم صورت می‌گیرد. یک مقام ارشد دولت، سه‌شنبه گفت که آزادسازی ذخایر نفت باید به سرعت به قیمت‌های پایین‌تر در پمپ‌بنزین‌ها منجر شود و مقامات نظارت خواهند کرد تا مطمئن شوند که شرکت‌های انرژی قیمت‌های پایین تر نفت را به مصرف‌کنندگان منتقل می‌کنند.

به اعلام اتحادیه خودرو آمریکا، قیمت بنزین در این کشور در حال افزایش است و به طور متوسط به حدود 3.04 دلار در هر گالن رسیده است که بیش از 2 برابر قیمت مدت مشابه سال قبل است.

قیمت نفت خام نیز در ماه‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته است. نفت برنت هم‌اکنون در محدوده بالای ۸۲ دلار و نفت خام وست‌تگزاس آمریکا نزدیک به ۷۹ دلار بر بشکه معامله می‌شوند. ماه میلادی گذشته نفت برنت تا نزدیکی مرز ۹۰ دلار پیش رفته بود. برخی کارشناسان و حتی سیاستمداران از جمله پوتین، رئیس جمهور روسیه قیمت ۱۰۰ دلاری را هم برای طلای سیاه محتمل می‌دانند. با این حال، باید دید تصمیم آمریکا برای آزادسازی ذخایر استراتژیک تا چه حد می‌تواند مانع از این موضوع شود و واکنش اوپک‌پلاس به این تصمیم چه خواهد بود. اوپک و متحدانش در آخرین نشست خود، میزان افزایش تدریجی عرضه نفت خود را بدون تغییر نگه داشتند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر