پاسخ ایران به تهدید آمریکا درباره شکست برجام

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برجام برای ایران اگر منافع مشخص و روشن اقتصادی و عادی‌سازی تجارت خارجی ایران را نداشته باشد، قطعا طرف مقابل باید بداند این پنجره تا ابد برای آن باز نخواهد ماند.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ گفت.

گروسی در راه تهران

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اینکه اگر اقدام منفی صورت گیرد و قطعنامه‌ای صادر شود و تاثیر آن بر مذاکرات وین افزود: امشب سفر گروسی را به تهران داریم. روابط ایران و آژانس همواره سعی شده فنی و در چارچوب پادمان و اساسنامه و رویه‌های آژانس باشد. امیدواریم این سفر همچون قبل سازنده باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: همواره آژانس را توصیه‌ کرده‌ایم در مسیر همکار‌ی‌های فنی باقی بماند و اجازه ندهد برخی کشورها اغراض سیاسی را به نام آژانس جلو ببرد. در چارچوب تحولات و شرایط تصمیم خود را اتخاذ می‌کنیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره سفر گروسی عنوان کرد: این سفر تاریخش از قبل مطرح شده بود و موضوعاتی بین ایران و آژانس است که سعی کرده‌ا‌یم در چارچوب فنی انجام شود. این سفر هم دستورکار مشخصی از سوی ایران و آژانس دارد.

وی گفت: آژانس به خوبی می‌داند تمامی خرابکاری‌ها و اعمال تروریستی که توسط رژیم صهیونیستی در خاک ایران صورت گرفته که با سکوت برخی کشورهای مدعی همراه بوده تاثیر قابل توجهی بر برخی ابعاد فنی گذاشته و بین ما و آژانس این موضوع در چارچوب خود پیگیری شده و می‌شود.

خطیب‌زاده درباره مواضع این روزهای فرانسه نیز گفت: مواضع رسانه‌ای برخی کشورها به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به مذاکرات وین ادعاهای رسانه‌ای دارند و بهتر است همه متمرکز شویم گفت‌وگوهای وین جدی باشد. تمرکز ما بر رفع تحریم‌های یکجانبه فراسرزمینی و غیرقانونی است که بر ضد ایران اعمال شده است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره مباحث مطرح شده در رسانه‌ها درباره توافق موقت بین ایران و ۱+۴ نیز اظهارکرد: درباره اظهارتات مبهم و گمانه زنی رسانه‌های موضع نمی‌گیرم.

اراده جدی برای رفع تحریم‌ها

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: ایران با اراده جدی برای رفع تحریم‌هایی که بر ضد مردم ایران اعمال شده با یک تیم کامل براساس همین هدف عازم وین خواهد شد و امیدواریم طرف‌های مقابل به جای شبهه افکنی‌های رسانه‌ای و عملیات روانی که شاید بتوانند ماهیگیری از آب‌های آلوده بگیرند با اراده جدی و نیت خوب و دستیابی به توافق عملی و جامع الاطراف به وین بیایند. اگر این اراده جدی را نداشته باشند و بخواهند با نیت‌های غیرسازنده همراه کنند، قطعا پاسخ ایران متناسب خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات هماهنگ‌کننده شورای امنیت کاخ سفید مبنی بر این‌که به دیپلماسی با ایران متعهد هستیم و در صورت شکست برای دیگر گزینه‌ها نیز آماده‌ایم، بیان کرد: ما همه گزینه‌هایی که آنها داشتند در افغانستان دیدیم و نتیجه‌اش را دیدند و فکر نمی‌کنم وقتی این جملات را می‌گویند به آنچه می‌گویند باور داشته باشند.

وی درباره اخذ تضمین‌ها از آمریکا در مذاکرات وین که سؤال یکی از خبرنگاران بود خاطرنشان کرد: این‌که تضمین‌های عینی چیست اجازه دهید در اتاق گفت‌وگوها ادامه یابد.

ایران به نقطه غیرقابل بازگشت در برجام برمی‌گردد؟

وی درباره اظهارات یکی از مقامات آمریکا مبنی بر این‌که ایران به نقطه غیرقابل بازگشت در برجام برمی‌گردد نیز اظهارکرد: آقای ترامپ رفته، ولی انگار کارخانه جعلیات و اخبار جعلی آمریکا تعطیل نشده است. من این اظهارات و اظهارات مشابه را دیده‌ام.

خطیب‌زاده همچنین افزود: این‌که جمع نمایشی راه بیندازند و فکر کنند براساس آن می‌توانند یک روایت جعلی را به جامعه جهانی غالب کنند و یا این‌که فکر کنند با نزدیک شدن به گفت‌وگوهای وین می‌توانند یک جو روانی متفاوتی را ایجاد کنند، هیچ کمکی به آنها نخواهد کرد.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: اگر دچار فراموشی شده‌اند باید بدانند جهان فراموش نکرده که این آمریکا بود که از برجام خارج شد و این دولت فعلی آمریکاست که همچنان سیاست شکست حداکثری ترامپ را ادامه می‌دهد. همزمان که پیغام‌های متناقض را برای ما می‌فرستد تحریم‌ها را ادامه می‌دهد.

وی یادآور شد: اینگونه تحریف روایت‌ها کمکی به آمریکا نمی‌کند. تنها چیزی که به آمریکا کمک می‌داند این است که بداند مقصر وضع فعلی است و باید تحریم‌ها را بردارد با تضمین عینی و این تنها راهی است که می‌تواند به آن کمک کند که در وین به یک توافق با ۱+۴ برسد.

پنجره برجام تا ابد باز نخواهد ماند

خطیب‌زاده ادامه داد: برجام برای ایران اگر منافع مشخص و روشن اقتصادی و عادی‌سازی تجارت خارجی ایران را نداشته باشد، قطعا طرف مقابل باید بداند این پنجره تا ابد برای آن باز نخواهد ماند و کما اینکه قانون مجلس نیز که برای دولت الزام آور است، همین را می‌گوید.

یکی از خبرنگاران از خطیب‌زاده پرسید با توجه به بحران‌های اقتصادی در کشور و پیش شرط‌های ایران برای مذاکره آیا احتمال دارد که برای بهبود مذاکره پیش شرط‌ها برداشته یا تعدیل شود و امکان نرمش از سوی ایران که وی پاسخ داد: مقدمات سؤال شما را نمی‌توانم بپذیرم، چون بارها گفته‌ام آنچه ایران می‌گوید ورود جدی و با اراده و عزم جدی برای رفع‌ تحریم‌هاست. اجازه دهید فقط روی آن متمرکز شود و گزاره‌هایی که به صورت مبهم بیان می‌شود را مبنای قضاوت و پاسخ قرار ندهیم.

منبع: فارس

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر