مبلغ فطریه سال ۱۴۰۱ اعلام شد

مبلغ فطریه سال ۱۴۰۱ اعلام شد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی میزان و مبلغ فطریه امسال (۱۴۰۱ هجری شمسی / ۱۴۴۳ هجری قمری) را اعلام کرد.
از آنجا که میزان زکات فطره برای هر فرد سه کیلوگرم است، مبلغ آن برای فطریه بدل از آرد چهل (۴۰) هزار تومان و برای فطریه بدل از برنج ایرانی (۲۲۵) هزار تومان و فطریه بدل از برنج غیر ایرانی، شصت (۶۰) هزار تومان تعیین شده است.
زکات فطره یا فطریه یکی از فروع دین اسلام است؛ که در عید فطر پرداخت می‌شود. میزان فطریه معادل مبلغ سه کیلوگرم قوت غالب (غذای روزمره) مورد استفاده افراد است که می‌تواند گندم (برای کسانی که بیشتر نان می‌خورند) یا برنج یا ذرت یا کشمش یا خرما و مانند این‌ها باشد. عید فطر چه روزی است؟

‏‎مراجع تقلید فطریه ۱۴۰۱ را چقدر اعلام کردند؟

آیت‌الله خامنه‌ای: ۴۰ هزار تومان
آیت‌الله سیستانی: ۴۰ تا ۲۲۵ هزار تومان
آیت‌الله‌ شبیری زنجانی: ۴۰ هزار تومان
آیت‌الله مکارم: ۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان
آیت‌الله وحیدخراسانی: ۴۰ تا ۱۴۰ هزار تومان
آیت‌الله نوری همدانی: ۴۰ هزار تومان

شرایط پرداخت فطریه ۱۴۰۱ چیست؟

بر کسی که خودش فقیر نباشد واجب است برای خود و تمام کسانی که تحت تکفل(سرپرستی) او هستند زکات فطره بپردازد. برخی مراجع تقلید افراد تحت تکفل را شامل کسانی که شب عید فطر میهمان شخص هستند نیز دانسته‌اند. اگر کسی که فطره بر او واجب است آن را پرداخت نکند بر خود انسان واجب نمی‌شود. کارمندان و سربازان تحت تکفل دولت محسوب نمی‌شوند. کاهش عجیب روزه‌بگیران در کشورهای عربی

زمان پرداخت فطریه ۱۴۰۱

از غروب آفتاب شب عید فطر تا ظهر روز عید بایستی مبلغ آن پرداخت شود. اگر در این محدوده زمانی فقیری یافت نشود می‌توان مبلغ را کنار گذاشت و بعداً پرداخت کرد.

میزان و نحوه محاسبه فطریه امسال

معادل مبلغ سه کیلوگرم قوت غالب (غذای روزمره) مورد استفاده افراد است که می‌تواند گندم (برای کسانی که بیشتر نان می‌خورند) یا برنج یا ذرت یا کشمش یا خرما و مانند اینها باشد. مبلغی که معمولاً هر سال اعلام می‌شود بر اساس نرخ گندم غیر یارانه‌ای است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر