صعود شکننده در بازار دلار؟

صعود شکننده در بازار دلار؟
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️3
  • 👁️157
  • 💬0

بورسان: بازار ارز هفته جدید را صعودی آغاز کرد. نرخ دلار در بازار تهران امروز شنبه اول آذر 99 به کانال 26 هزار تومان بازگشت. صرافی ملی هم اگرچه ابتدا نرخ فروش دلار خود را به بالای مرز 26 هزار تومان افزایش داده بود، اما در نیمه دوم معاملات آن را 25 هزار و 950 تومان اعلام کرد.

دلار در یک هفته گذشته عموما بین دو مرز 25 هزار و 700 و 26 هزار و 500 تومان نوسان کرده است. اگرچه امروز شاخص ارزی به سقف این بازه رسید، اما هنوز تقاضای چشمگیری در بازار وجود ندارد که بتواند موجب صعود بیشتر نرخ ارز شود. در سوی مقابل در روزهای گذشته شاهد آن بودیم که در کانال 25 هزار تومان هم دلار با حمایت مواجه شد و هنوز زمینه ریزش دلار به کانال‌های پایین‌تر فراهم نیست.

در مقطع کنونی به نظر می‌رسد نااطمینانی‌ها از تغییر نتیجه انتخابات آمریکا تا حد خوبی برطرف شده و مسأله آینده برجام در عصر بایدن متغیر اصلی در تعیین انتظارات ارز و سکه است. با توجه به آنکه احتمالا تا مدت‌ها به طور رسمی تغییری در این خصوص شاهد نباشیم، بیشتر تعدیل تدریجی انتظارات مورد انتظار است و در صورت ثبات شرایط احتمالا دلار به نوسان در محدوده مذکور طی روزهای آتی ادامه دهد. البته اقدامات ترامپ در قبال ایران در روزهای پایانی ریاست‌جمهوری او می‌تواند همچنان موجب تشدید نوسانات کوتاه‌مدت بازار ارز شود.

در سوی دیگر نگرانی‌ها حول رکوردهای جدید رشد حجم پول و نقدینگی با تداوم تزریق محسوسی نقدینگی توسط بانک مرکزی به بانک‌ها (از طریق خرید اوراق بدهی دولتی) تشدید شده است و پس از تشدید محدودیت‌های کرونایی احتمال استقراض دولت از بانک مرکزی نیز افزایش یافته است. این موارد می‌توانند  به انتظارات تورمی افزوده و مانعی در برابر افت نرخ ارز باشند.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...