حقوقی‌ها در پی جبران فروش‌های دیروز

۳ عامل شروع منفی بورس چه بود؟

۳ عامل شروع منفی بورس چه بود؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : بعد از یک روز مثبت، بورس امروز دوباره به مدار منفی معاملات برگشت و شروعی قرمز رنگ داشت. البته در ادامه معاملات شاهد افزایش اقبال به نمادهای بزرگ و رشد این دسته از سهام بودیم. این در حالی بود که کوچک‌ترها همچنان با عرضه‌های سنگین و عدم حمایت شدن مواجه‌اند. به همین علت بر خلاف شاخص کل، شاخص هم‌وزن در مسیر نزولی به حرکت خود ادامه داده است. به طوری که تا ساعت ۱۰:۳۰ صبح امروز، شاخص کل بورس تهران با رشد اندک ۸۰۰ واحدی (معادل ۰.۱ درصد) همراه شده و هم‌وزن هم ۰.۱ درصد از ارتفاع خود را از دست داده است.

Loading...
نقشه بازار بورس امروز

نکته مهم بازار امروز، عدم افت شدید ارزش معاملات است. به طوری که ارزش معاملات خرد تا ساعت ۱۰:۳۰ به ۱۸۵۰ میلیارد تومان رسیده است. البته بعید به نظر می‌رسد ارزش معاملات به اندازه دیروز شود و به طور کل نیز این سطوح معاملات همچنان بسیار پایین و رکودی است. تا اینجای کار پالایشی‌ها، بانک‌ها و فلزات اساسی بیشترین معاملات را داشته‌اند. در بین نمادها هم پالایشی یکم، برکت و شستا بیشتر از همه معامله شده‌اند.

از دیگر نکات مهم بازار امروز، چرخش مجدد حقیقی‌ها به موقعیت فروش است. به نظر می‌رسد افت نسبی قیمت دلار و واگذار کردن کانال ۲۵ هزار تومانی و فروش سنگین برخی از حقوقی‌ها در نمادهای بزرگ بازار منجر شد تا از ترس ریزش بازار حقیقی‌های دست به ماشه از نیمه دوم بورس دیروز فروشنده شوند. دیگر عاملی را که برای این چرخش موقعیت و می‌توان ذکر کرد، ترس حقیقی‌ها از تکرار الگوی بورس از هنگام وضع دامنه نامتقارن است. الگویی که طبق آن بورس چندین روز قفل صف فروش است، یک روز مثبت می‌شود و از فردای آن دوباره نمادها با صف فروش همراه می‌شوند. تکرار مداوم چنین وضعیتی در کنار فروش عجیب برخی از حقوقی‌ها در تعدادی از نمادهای کوچک منجر شد تا از نیمه دوم بازار دیروز حقیقی‌ها به شدت در سمت فروش فعال شوند و بازار هم تحت فشار فروش به سمت منفی‌ها برود.

Loading...
نقشه بازار بورس بر اساس خرید حقوقی و حقیقی

به طوری که تا اینجای کار، خالص خروج پول حقیقی به ۳۴۰ میلیارد تومان رسیده است. نکته جالب توجه نقشه خرید حقوقی‌ها است. این دسته از معامله‌گران دیروز بیشترین خالص فروش را در نمادهای فولادی و شیمیایی داشتند. اما امروز این جریان برعکس شده و شاهد خریدهای نسبتا سنگین حقوقی‌ها در بزرگان شیمیایی، فلزات، بانک‌ها، پالایشی‌ها و خودروسازان هستیم. خریدهایی که منجر شده تا شاخص طی دقایق گذشته در مسیر صعودی قرار بگیرد. باید دید در نیمه دوم معاملات امروز می‌توانیم رشدی مناسب را شاهد باشیم یا دوباره فشار فروش زیاد می‌شود.

تا اینجای کار ۸۵ درصد نمادها در مدار منفی معاملات قرار دارند که از این میان ۶۶ درصد نمادها با صف‌های فروش سنگینی به ارزش ۴۱۰۰ میلیارد تومان مواجه‌اند. در سمت مثبت بازار هم تنها ۱.۵ درصد نمادها با صف فروش همراهند. ارزش این صف‌ها فقط ۱۲۰ میلیارد تومان است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر