چرا در آستانه مذاکرات وین نرخ ارز صعودی شد؟

خبرنامه اقتصاد ایران - چهارشنبه 3 آذر 1400

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

ردپای گروسی در فردوسی

گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از ملاقات با وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان، امروز در جلسه شورای حکام آژانس در بیانیه‌ای تند مدعی شد این مذاکرات «بی‌نتیجه» بوده است. به همین سبب، ریسک اقدام شورای حکام علیه ایران (که می‌تواند به افزایش تحریم‌ها ختم شود) تشدید شده است. قیمت دلار در واکنش به این اتفاق با رشد ۶۰۰ تومانی به ۲۹۳۰۰ تومان رسید. دلار از آبان سال قبل (پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا) کانال ۲۹ هزار تومان را تجربه نکرده بود و می‌توان گفت وارد «محدوده ترامپ » شده است. با وجود این، بورس به رشد دلار بی‌واکنش بود و شاخص کل ۱۰ هزار واحد ریخت.

پنج کارت بایدن در جنگ با اوپک

رئیس جمهور آمریکا با صدور دستور آزادسازی مقداری از ذخایر استراتژیک نفت این کشور و همراه کردن برخی از بزرگترین‌ کشورهای مصرف‌کننده نفت دنیا، به جنگ با اوپک رفته است. با این حال کارشناسان بر این باورند که بایدن شکست خورده این جنگ نفتی است، موضوعی که واکنش بازار نفت و رشد قیمت‌ها در دو روز اخیر نیز آن را تایید می‌کند. با این حال ممکن است جنگ نفتی به اینجا ختم نشود و اگر اوپک پلاس بخواهد با توقف افزایش عرضه به اقدام کشورهای مصرف‌کننده نفت پاسخ دهد، بایدن کارت‌های دیگری به غیر از آزادسازی ذخایر نفتی در دست دارد تا با آنها به جنگ با اوپک برود.

تصویر بورس و مسکن ترکیه در شوک لیر

طی روزهای گذشته افت ارزش لیر دوباره شدت گرفته است. به طوری که قیمت دلار به لیر طی تنها ۳ ماه ۵۸ درصد رشد کرده است. در چنین شرایطی نگاهی به دو بازار مسکن و سهام ترکیه نشان می‌دهد که این بازارها به شدت از رشد قیمت دلار جامانده‌اند و بازدهی دلاری آن‌ها منفی شده است. به نظر می‌رسد ماجراجویی‌های اردوغان و سرپیچی کردن وی از توصیه‌های علم اقتصاد، بعد از ۲ دهه طلایی اقتصاد ترکیه، علاوه بر این که تورم‌های سنگین را دوباره به اقتصاد کشور همسایه برگردانده، منجر به توزیع فقر و عقب‌ماندن بازارها شده است.

خطای دولت و تنبیه سهام‌دار

سازوکار نظارتی سازمان بورس بر شرکت‌ها نیاز به بازنگری جدی دارد. یکی از مواردی که اخیرا در روند بازار سهام اختلال جدی ایجاد کرده توقف نماد دو خودروساز معروف است. بلاتکلیفی دولت و عدم تعیین قیمت خودرو سبب شد تا ناظر بورسی سهام دو خودروساز را از چرخه معاملات خارج کند. دولت قیمت‌گذاری خودرو را به ستاد تنظیم بازار محول کرد و این ستاد همچنان از ارائه نظر در این رابطه خودداری کرده است. رئیس سازمان بورس اعلام کرده تا زمانی که خودروسازان اثر نرخ‌های جدید را شفاف نکنند در تعلیق به سر خواهند برد و این در حالی است که همچنان هیچ نرخی به صورت قطعی اعلام نشده است. مساله به سهام خودروسازان و قفل نقدینگی در این قسمت محدود نمی‌شود. اختیار خریدهای خودرو و خساپا پرمعامله‌ترین ابزار مشتقه بورس تهران هستند و این ابزار دوره محدودی برای استفاده و معامله دارند. حال آن که سرمایه‌گذاران باید هزینه توقف نمادهای اصلی را با قفل سرمایه و یا حتی ضرر خود بپردازند، چرا که دولت از تصمیم‌گیری عاجز است .

سهام عدالت، فصل فروش یا خرید؟

ارزش سبد سهام عدالت از اوج سال گذشته تا‌کنون نصف شده و از آن مهم‌تر آن که سرمایه‌گذاری‌های استانی سهام عدالت که در واقع روش غیرمستقیم سهامداری هستند با نسبت‌هایی نزدیک به نصف ارزش سبد در حال معامله هستند. ریزش شدید و ادامه‌دار قیمت این سهام سبب شده تا بسیاری از دارندگان آنها با ناامیدی هر روز در صف فروش بنشینند و در امید نقد کردن قسمتی از دارایی خود باشند. با این حال بررسی‌های بورسان نشان می‌دهد از لحاظ ارزندگی این دسته از سهام در جایگاه مطلوبی قرار دارند و نگهداری آنها در بازه چندماهه احتمالا بازدهی بسیار مطلوبی در پی خواهد داشت. (سهام عدالت را بفروشیم یا نگهداریم؟ )

اخبار مهمی که بهتر است از دست ندهیم

صرافی‌ها دلار نمی‌فروشند؟

مسابقه لیر ترکیه و ریال ایران در مسیر سقوط

اخذ مالیات از متقاضیان مهاجرت ؟

واکنش ایران به ادعای بی‌نتیجه بودن مذاکرات با گروسی

شیوه افزایش حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۱ تغییر می‌کند؟

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر