شاوان در بهار خوش درخشید

شاوان در بهار خوش درخشید
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: سرانجام شب گذشته انتظارات به سر رسید و عملکرد فصل بهار پالایش نفت لاوان روی کدال نشست. شاوان در بهار سود حدود ۲۰۳ تومانی را به ازای هر سهم در حالی محقق کرده است که قیمت این سهم در معاملات امروز در سطح ۲۵۲۰ تومان قرار دارد. انتظار برای عملکرد درخشان از شرکت‌های پالایشی در فصل بهار وجود داشت. پیش از این در گزارش با عنوان «‌پالایشی‌ها در انتظار عملکرد فصل بهار»‌ به انتظار برای ساخت سود ۷۵ تومان شبندر در فصل نخست سال اشاره شده بود.

شاوان در سال مالی ۱۴۰۰ حدود ۳۵۷ تومان سود محقق کرده است و اگر سیاست تقسیم سود ۷۰ درصدی تکرار شود قیمت این سهم پس از برگزاری مجمع عمومی سالیانه حدود ۲۲۷۰ تومان می‌رسد. پیشبینی سود شرکت برای سال مالی جاری سود بیش از ۵۰۰ تومانی است و بر این اساس این سهم با نسبت قیمت به درآمد حدود ۴ واحد بعد از مجمع روبرو خواهد بود. البته باید توجه داشت که تکرار عملکرد فصل بهار در فصل‌های بعد می‌تواند سودآوری به مراتب بهتری را برای شاوان نسبت به پیشبینی‌های شرکت رقم بزند.

در این میان اما همچنان دو نگرانی در خصوص پالایشی‌ها وجود دارد که باید مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گیرد. نخست این‌که باید منتظر ماند که آیا تغییری در فرمول ابلاغی پالایش و پخش رخ خواهد یا خیر. طبیعتا انتشار عملکرد شاوان نشان داد که فعلا احتمالا خبری از تغییر نرخ نیست. نکته دوم به وضعیت نامناسب بازار جهانی باز می‌گردد. گرچه همچنان کرک اسپرد محصولات پالایشی تا هفته گذشته در سطوح بالا و رویایی (حتی بالاتر از میانگین بهار) قرار داشت با این حال ریزش‌های اخیر قیمت در بازار جهانی نگرانی را میان فعالان بازار افزایش داده است.

انتظار برای عملکرد بهار دیگر شرکت‌های پالایشی وجود دارد و امروز سه نماد پالایشی در میان نمادهای با بیشترین اثر مثبت بر شاخص کل قرار دارند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر