ملکه فراری رمزارزها؛ تنها زن تحت تعقیب FBI کیست؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان: روجا ایگناتوا، به عنوان ملکه فراری رمزارزها شناخته می شود، در فهرست 10 نفر تحت تعقیب FBI، کنار رؤسای باندهای مافیایی و کارتل‌های مواد مخدر قرار گرفته است. وی حدودا 40 سال سن دارد و برای نقش داشتن در کلاهبرداری از ارز دیجیتالی به نام OneCoin تحت تعقیب قرار گرفته است.

بازرسان فدرال وی را به دلیل کلاهبرداری مبلغی بالغ بر 4 میلیارد دلار (3.2 میلیارد پوند) متهم کردند. روجا ایگناتوا از سال 2017 ناپدید شده است. از همین تاریخ با صدور حکم بازداشت وی را صادر کردند، بازرسان در حال تعقیب برای دستگیری وی بوده‌اند.

توکن مذکور که در سال 2014 معرفی شد، اعلام کرد به خریدارانی که بتوانند این رمزارز را به افراد بیشتری بفروشند، کمیسیون می‌دهد. اما به گفته ماموران FBI این توکن بی‌ارزش بوده است و هرگز توسط فناوری بلاک‌چینی که در سایر رمزارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد، محافظت نشده است. بر اساس ادعاهای مطرح شده توسط دادستان های فدرال، این توکن اساساً یک طرح پانزی بوده است که در ردای یک ارز دیجیتال پنهان شده است.

متهم مذکور که وی را تحت عنوان ملکه مفقود رمزارزها هم می‌شناسیم پنت هاوسی به ارزش 13.5 میلیون پوند در لندن خریداری کرده بود و براساس گفته‌های دادستان ارشد منهتن برنامه‌ای کاملا زمان‌بندی شده را برای این کلاهبرداری طراحی کرده است و از تب و تابی که در سال‌های گذشته در این بازار شکل گرفته است، نهایت استفاده را برده است.

لازم به ذکر است، زمانی که FBI فردی را در فهرست افراد تحت تعقیب خود قرار می‌دهد، معتقد است عموم مردم می‌توانند در ردیابی آنها کمک کنند. وی تنها زنی است که در این لیست 10 نفره حضور دارد و برای هرگونه اطلاعاتی که بتواند منجر به دستگیری وی شود، جایزه‌ای 100 هزار دلاری درنظر گرفته شده است.

جیمی بارتلت، در پادکست تحقیقات بی‌بی‌سی توجه جهانیان را به داستان خانم ایگناتوا و آثار کلاهبرداری‌اش در رمزارز وان‌کوین جلب کرد، گفت که اعلامیه روز پنجشنبه FBI شانس دستگیر شدن او را افزایش داد. به گفته وی این احتمالاً بزرگترین پیشرفت در این پرونده از زمان ناپدید شدن دکتر روجا در اکتبر 2017 است.

آقای بارتلت که سال‌ها در حال بررسی این پرونده بوده است، می‌گوید یکی از دلایلی که ردیابی روجا ایگناتوا را بسیار دشوار کرده، این بود که او با حداقل 500 میلیون دلار (411 میلیون پوند) ناپدید شده و توانسته از قانون پنهان بماند. وی افزود که ما معتقدیم که او مدارک هویتی جعلی با کیفیت بالایی در اختیار دارد و ظاهر خود را تغییر داده است. حتی این احتمال افزایش پیدا کرده است که ممکن است وی دیگر حتی زنده نباشد. خانم ایگناتوا آخرین بار در سال 2017 در پروازی از بلغارستان به یونان دیده شد و از آن زمان ناپدید شده است.

جن مک‌آدام یکی از قربانیان رمزارز OneCoin در سال ۲۰۱۹ به بی‌بی‌سی گفت که او، دوستان و خانواده‌اش یک چهارم میلیون یورو را در این کلاهبرداری از دست داده‌اند. خانم مک آدام گفت که همه چیز از پیام یکی از دوستانش در مورد یک فرصت سرمایه‌گذاری غیرقابل از دست دادن شروع شد.

مرد گلاسوئی ، قربانی دیگری از این کلاهبرداری که پشت کامپیوترش نشسته بود، روی لینکی کلیک کرد و به یکی از وبینارهای OneCoin پیوست. در طول یک ساعت بعد، او با دقت به صحبت‌های مردمی که مشتاقانه در مورد این ارز دیجیتال جدید با هیجان‌ صحبت می‌کردند گوش داد. آنها به این سوال پاسخ می‌دادند که چگونه این رمزارز می‌تواند ثروت آنها را متحول کند. اکثر افرادی که قربانی این رمزارز شده اند، با این ایده که شما در مرحله اولیه رونمایی از رمزارزی قرار دارید که قرار است بیت کوین را پشت سر بگذارد و ماه‌های زیادی طول کشید تا قربانیان متوجه کلاهبرداری صورت گرفته، شوند.

مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر