شمارش معکوس

«مالیات تورمی» به سود «تورم‌خواری»

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 15 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

بورس تهران روز گذشته شرایط سختی را پشت سر گذاشت و نماگرهای اصلی بازار با کاهش ارتفاع همراه شدند. شاخص کل بورس بیش از ۰.۸ درصد کاهش یافت و شاخص هم‌وزن نیز با بازدهی منفی نزدیک به ۱.۵ درصدی مواجه شد. ارزش معاملات عدد ۲۳۰۰ میلیارد تومان را به ثبت رساند و شاهد خروج ۶۳۰ میلیارد تومانی سرمایه کدهای حقیقی بودیم که ۲۷ درصد از کل ارزش معاملات خرد سهام را به خود اختصاص داد.

بازارهای جهانی امروز با کوله‌باری از آمارهای هفته گذشته کار خود را از سر می‌گیرند و در شروع معاملات شاهد کاهش اندک قیمت نفت و طلا و رشد شاخص دلار هستیم.

در بخش اول برنامه امروز همراه با میثم هاشم‌خانی کارشناس مسائل اقتصادی به بررسی تشدید پدیده «تورم‌خواری» پرداختیم. ایشان در صحبت‌های خود به دلیل افزایش شکاف تورمی بین دهک‌های بالا و پایین جامعه پرداختند و سیاست‌گذاری اقتصادی نادرست در سالیان گذشته را دلیل این موضوع عنوان کردند. وی همچنین درباره دلیل هدایت‌ناپذیر بودن نقدینگی و حرکت آن به سمت سرمایه‌گذاری‌های غیرمولد صحبت کردند و اعتقاد داشتند که ادامه روند سیاستگذاری فعلی می‌تواند دهه جدید را همچون دهه ۹۰ با مشکلات بسیار زیادی مواجه کند.

در بخش دوم برنامه نیز همراه با مهدیه علیجانی کارشناس بازار سرمایه به بررسی روند معاملات بورس کالا در هفته گذشته پرداختیم.

ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
مرور بازار روز گذشته
چرا سیاست کمک به قشر ضعیف ناکام ماند؟
حذف ارز ترجیحی در راستای حمایت از دهک‌های پایین بود؟
دلیل هدایت نقدینگی به سمت تورم
نقدینگی جهت‌پذیر نیست؟
واکاوی دهه طلایی تورم خواری
بررسی بورس کالا
پیشنهاد سردبیر