طرح شفافیت قوای ۳ گانه

طرح شفافیت قوای ۳ گانه رد شد

طرح شفافیت قوای ۳ گانه رد شد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
سخنگوی شورای نگهبان از رد طرح شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها خبر داد.

هادی طحان نظیف در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به بررسی طرح شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهاد در شورای نگهبان گفت: طرح شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها در جلسات شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و بر اساس بررسی‌های به عمل آمده نسبت به برخی از مواد آن ابهامات و اشکالاتی وجود داشت که به مجلس شورای اسلامی برگردانده می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: برخی از موضوعات به خاطر اهمیت‌شان باید دقیق نگارش شود و شورای نگهبان بر اساس شرع و قانون قوانین را مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی افزود: در ماده یک که در مورد مشمولان این طرح مواردی آمده است که اشکالات و ابهام داشت، بعضی از نهادها چندین بار اسم‌شان ذکر شده است. این نحوه نگارش و نحوه تکرار مغایر با قانون است. یا بند ۲-۱ بعضی از صندوق‌ها عنوان‌شان به خوبی ذکر نشده است.

وی بیان کرد: در بند ۳-۱ در مورد دادگاه‌های انقلاب نوشته شده است اطلاع‌رسانی ایرادی ندارد مگر در موارد سری که مشخص نیست این اطلاعات سری چگونه است.

طحان نظیف ادامه داد: در مورد محاکم گفته شده کلیه آرای دادگاه‌های انقلاب و عمومی با حفظ حریم شخصی؛ مواردی از این دست ذکر شده است که شورای نگهبان ابهاماتی در این موارد دارد.

جزئیات طرح شفافیت قوای ۳ گانه

فروردین امسال طرح «شفافیت قوای سه گانه و دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها» با امضای جمعی از نمایندگان به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

در دلایل توجیهی این طرح آمده است: نظر به اینکه نظام مقدس جمهوری اسلامی به تعبیر امامین انقلاب اسلامی متکی بر آرای عمومی است و لازمه این موضوع اعتماد عمومی مردم به نمایندگان و مدیران و مسوولان اعم از انتخابی و انتصابی می باشد، برای ارتقاء سرمایه اجتماعی در جمهوری اسلامی ایران و تقویت باور عمومی چیست از مردم پنهان نبوده و تمام مسوولان و دولتمردان و مدیران و نمایندگان در جمهوری اسلامی ایران به این امر باور دارند که باید اطلاعات مربوط به حوزه فعالیت‌ دستگاه های متبوع خود را به همراه مذاکرات و تصمیمات متخذه که قاعدتاً بر حقوق تمامی مردم یا بخش عمده‌ای از جامعه اثرگذار است در اختیار عموم مردم قرار دهند و امکان داوری را برای مردم فراهم سازند و اینکه تاکنون تلاش‌های صورت گرفته در این راستا نتوانسته موفقیت آمیز باشد و بعضا به دلایل مختلف منجر به مخالفت‌های شده و بر همین اساس آن به نتیجه‌ای منتهی نشده است لذا طرح «شفافیت قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها» به منظور رفع خلاءهای قانونی و تحول در نظام اجتماعی کشور تهیه و به شرح زیر برای امضای نمایندگان محترم و تصویب در صحن علنی مجلس تقدیم می شود.

منبع: دنیای اقتصاد

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر