سیگنال هشدار به پتروشیمی مبین

سقوط سودآوری پتروشیمی زاگرس

سقوط سودآوری پتروشیمی زاگرس
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: زاگرس عملکرد زمستان خود را روی کدال منتشر کرد. بزرگترین متانول‌ساز کشور در زمستان زیان ۸۴۸ تومانی را به ازای هر سهم شناسایی کرده است. رشد محسوس بهای تمام‌شده و عدم رشد متناسب زاگرس باعث شده تا این شرکت پتروشیمی وارد منطقه زیان شود. زاگرس هزینه یوتیلیتی به ازای هر تن را از حدود ۲۰ دلار در سال ۹۹ به ۴۰ دلار در سال ۱۴۰۰ افزایش داده است. این در حالی است که بررسی اولیه از نرخ‌های جدید یوتیلیتی بر اساس آخرین شفاف‌سازی مبین و ابلاغیه شرکت ملی پتروشیمی احتمال رشد هزینه یوتیلیتی در هزینه‌های تولید متانول تا ۶۰ دلار بر هر تن نیز وجود دارد. رشد هزینه حمل، قیمت خوراک و قیمت یوتیلیتی در شرایطی که قیمت متانول رشد متناسبی را تجربه نکرده فشار زیادی را بر سودآوری زاگرس ایجاد کرده است.

برآورد اولیه از تولید زاگرس در ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که هر تن متانول با قیمت گاز ۵ هزار تومانی و نرخ دلار نیمایی ۲۵ هزار تومان و قیمت‌های جدید یوتلیتی و هزینه حمل و دستمزد و سربار می‌تواند تا ۳۱۰ دلار هزینه تولید داشته باشد. اگر به این موضوع احتمال مالیات بر صادرات مواد خام نیز افزوده شود مشخص می‌شود که با قیمت کنونی دلار و متانول ۳۵۰ دلاری سود خالص این شرکت به حدود ۱۱۰ میلیون دلار و با دلار ۲۵ هزار تومانی نیما به حدود ۲۸۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. ارزش بازار کنونی این شرکت با فرض تقسیم سود ۳ هزار میلیارد تومانی سال ۱۴۰۰ در مجمع پیش رو به ۴۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد که فاصله قابل توجهی با سودآوری انتظاری این شرکت دارد.

بورسان در گزارش‌های پیشین خود در زمستان سال گذشته و پس از مایوس شدن از رشد قیمت متانول در بازار جهانی و شایعات از افزایش نرخ یوتیلیتی نسبت به سودآوری زاگرس و شوک احتمالی هشدار داده بود. اگر فرمول جدید قیمت‌گذاری یوتیلیتی نهایی شود می‌توان انتظار داشت در سطوح کنونی قیمت دلار و قیمت متانول جهانی نرخ بازده داخلی زاگرس می‌تواند تا حدود ۱۰ درصد افت داشته باشد در حالی‌که در سال ۹۹ این نرخ حدود ۲۵ درصد بوده است.

از آن‌جا که مبنای محاسبه سودآوری مبین نرخ بازده داخلی پتروشیمی‌ها اطراف است و زاگرس تا حدود ۲۵ درصد از درآمدهای مبین را تامین می‌کند کاهش نرخ بازده داخلی زاگرس می‌تواند سود مبین را کاهش دهد (موارد بالا با فرض نهایی شدن فرمول جدید یوتیلیتی بر اساس ارزش جایگزینی شرکت‌ها است). همین موضوع شاید دلیلی باشد که زاگرس از کاهش سود به عنوان اهرمی برای مقابله با افزایش قیمت یوتیلیتی استفاده کند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر