واکاوی فاجعه رمزارز لونا و استیبل کوین ترا

متهمان سقوط بیت کوین زیر ذره بین

متهمان سقوط بیت کوین زیر ذره بین
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 5 پسندیدن

بورسان - مهدی واعظی : تعدادی از استیبل کوین های مبتنی بر الگوریتم با شکست مواجه شدند. همین موضوع سبب شد که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بیش از سایر بازارهای مالی نسبت به سیاست‌های فدرال رزرو واکنش نشان دهند و به پایین‌ترین قیمت خود در 16 ماه اخیر برسد.

بیت کوین در ساعاتی به کانال 26 هزار دلار سقوط کرد و به پایین ترین حد در 16 ماه گذشته رسید، اما همچنان بخش قابل توجهی از عرضه به موجب فروش انبوه دارای‌ های دیجیتالی بود که با انفجار استیبل کوین terraUSD (UST) رخ داد که قرار بود 1:1 با دلار برابری کند، آغاز شد. به دنبال فروپاشی استیبل کوین بحث‌برانگیز UST، اکثر سرمایه‌گذاران نهادی کریپتو که در سال گذشته سرمایه‌گذاری کردند، اکنون در آستانه ضررهای بزرگ قرار گرفته‌اند.

چه بر سر رمزارز لونا و استیبل کوین لونا آمد؟

توکن LUNA در بلاک چین Terra که به عنوان یک محافظ در برابر نوسانات استیبل کوین UST ایجاد شده بود، پس از اینکه بنیاد Luna Guard، موسسه غیرانتفاعی که برای پشتیبانی از شبکه Terra تأسیس شده بود، ذخایر خود را برای دفاع از صرافی‌های بیت کوین منتقل کرد، 96 درصد سقوط را تجربه کرد. استیبل کوین UST تا 23 سنت کاهش یافت و بعدتر در همان روز به 77 سنت رسید و این میزان شدید از نوسان به هیچ عنوان برای یک استیبل کوین قابل قبول نیست و فاجعه گمارده می‌شود.

سقوط شدیدتر آلت کوین‌ها نسبت به بیت کوین

بیت کوین، بزرگترین ارز دیجیتال بازار کریپتو، اخیراً به قیمت 28500 دلار رسید که نشانگر 7 درصد کاهش قیمت است. اگرچه که عملکرد بهتری نسبت به سایر ارزهای دیجیتال بزرگ داشته است. واین موضوع نشان دهنده آن است که می‌توان از بیت کوین به عنوان گزینه ای کم خطرتر در زمان‌های پر فراز و نشیب در بازار کریپتو از آن به عنوان پوشش ریسک و سپر دفاعی استفاده کرد. اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار نیز کاهش شدیدی را از خود بجای گذاشت و تقریباً 11 درصد در مدت مشابه کاهش یافت و به حدود 2050 دلار رسید.

اما وضعیت رمزارزها کوچکتر بازار بسیار وخیم‌تر است. به طور مثال کوین‌های AVAX، SOL و SAND اخیراً به ترتیب 36٪، 33٪ و 31٪ سقوط قیمتی را پشت سر گذاشته‌اند. میم کوین‌های محبوب SHIB و DOGE به ترتیب حدود 29 و 26 درصد سقوط کردند.

متهم ردیف اول ریزش بازارهای جهانی و کریپتو کیست؟

با انتشار آخرین اخبار ایالات متحده در مورد تورم مبنی بر آن که در آوریل اندکی کاهش یافت اما از پیش بینی‌ها بیشتر بود، در بالاترین حد چهار دهه باقی ماند، بازارهای سهام با افت‌های سنگین مواجه شدند. قیمت خواربار و سایر کالاهای مصرفی، سفرهای هواپیمایی و صنایع خدماتی در بحبوحه افزایش هزینه های انرژی و مشکلات به وجود آمده در زنجیره تامین که با حمله غیرقانونی روسیه به اوکراین تشدید شد، افزایش یافته است.

Nasdaq بیش از 3٪ سقوط کرد و S&P 500 و Dow Jones Industrial Average هر کدام بیش از 1٪ سقوط را تجربه کردند. در سوی دیگر طلا، پناهگاه امن سنتی سرمایه‌گذاران در برابر ریسک‌های سیستماتیک در بعد جهانی، حدود 1 درصد افزایش قیمت داشت

واکنش امروز بازار به گزارش تورم، موجب شد جذب سرمایه‌گذارانی که هنوز در حاشیه و بیرون بازار نظاره‌گر هستند، بیش از پیش دشوار شود. خطرات و ریسک‌های موجود در وال استریت در حال افزایش است و اکنون با یک اشتباه سیاست‌گذاری از سوی فدرال رزرو، ریسک نقدینگی و اعتبار و نگرانی های رشد اقتصادی هم پدیدار خواهد شد. از طرفی هم بیت کوین نشان داده است که در برابر فشار بیشتر فروش بسیار آسیب‌پذیر است و در صورت شکسته شدن سطح 28500 دلار، بسیاری از تکنیکالیست‌های سفارش‌های فروش خود را وارد صرافی‌ها خواهند کرد. چراکه این سطح یکی از مهم‌ترین سنگر‌های حمایتی بیت کوین برشمرده می‌شود.

فاجعه لونا و ترا اولین شکست استیبل کوین‌ها نیست

UST، یک استیبل کوین متصل به دلار آمریکا است که علیرغم حمایت صندوق‌های سرمایه‌گذاری بزرگ ارز دیجیتال مانند Three Arrows Capital و Luna Foundation Guard (LFG) روز چهارشنبه به 28 سنت کاهش یافت. با این وجود اتفاقی که رخ داد، چندان شگفت‌آور و تعجب‌آور نبود. زیرا چندین استیبل کوین الگوریتمی در دو سال گذشته شکست خورده‌اند و هیچ پیشرفتی پس از آن نداشته‌اند. در این رابطه می‌توان به Iron Finance و توکن‌های TITAN، Basis Cash، Empty Set Dollar، Dynamic Set Dollar و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. در طی شکست پروژه‌های فوق‌الذکر میلیون ها دلار ضرر نصیب سرمایه‌گذاران شده است.

عامل فنی شکست رمزارز لونا و استیبل کوین ترا

استیبل کوین های الگوریتمی مانند UST توسط سبدی از دارایی ها مانند LUNA و بیت کوین (BTC) پشتیبانی می شوند، بدون اینکه به شخص ثالث واحد و متمرکزی برای نگهداری این دارایی‌ها وابسته باشند. این شیوه و فرآیند برخلاف کوین‌هایی مثل تتر و USD است که شرکت‌های مادر آنها ادعا می‌کنند. به دلیل اینکه این شرکت‌ها مدعی هستند که دلارهای واقعی در حساب‌های بانکی خود نگهداری می‌کنند تا به طور دقیق و به میزان لازم از ثبات قیمتی USDT و USDC پشتیبانی کنند.

توکن‌هایی مانند UST برای حفظ قیمت 1 دلار با استفاده از مجموعه‌ای از مکانیک‌های مینت و سوزاندن توکن روی زنجیره، به LUNA وابسته هستند. طبق رسالت و هدف UST معامله گران باید همیشه می‌توانستند هرUST را به ارزش 1 دلار با LUNA به ارزش 1 دلار و بالعکس معامله کنند. اما به واسطه اینکه این دو رمزارز و روندهای حرکتی آنها روی یکدیگر تاثیر می‌گذارد، ریزش ارزش لونا روی UST تاثیر گذاشت و بلعکس. این اتفاق باعث شد این دو رمزارز وارد یک مارپیچ در هم‌تنیده نزولی شوند و ریزش هرکدام ریزش ارزش دیگری را تقویت کند.

تحلیلگران و ناظران بازار بشدت نگران آینده استیبل کوین‌های الگوریتمی هستند. کیت کوربانووا، یکی از بنیانگذاران پلتفرم مدیریت ریسک آپوسترو عنوان کرده است که استیبل کوین های الگوریتمی که امروزه در بازار می بینیم به دلیل ضعف در طراحی ذاتا شکننده هستند. آن‌ها سعی می‌کنند با استفاده از الگوریتم‌های مختلف مشوق‌های بازار، و مواردی از این قبیل ثبات خود را حفظ کنند. اما با این وجود، بسیار آسیب‌پذیر هستند و به بازار و قیمت دارایی‌های مرجع خود متکی هستند. با این حال، برخی از این پروژه‌ها به خوبی کار می‌کنند زیرا تقاضا برای استیبل کوین‌ها وجود دارد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر