از مناقشات افزایش دستمزد تا بیماری پوتین

خبرنامه اقتصاد ایران - یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

خبرنامه اقتصاد ایران - یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

افزایش حداقل دستمزد و مناقشه تورم-اشتغال

پس از مشخص شدن رقم افزایش حداقل حقوق کارگری به میزان ۵۷ درصد موجی از موافقین و مخالفین در این مورد شکل گرفت که عده‌ای آن را (به اشتباه) ادامه چرخه دستمزد-تورم و عده‌ای نیز (به درستی) آن را ضد اشتغال نامیدند. با این حال وضعیت بغرنج معیشت خانوار در سه سال گذشته بسیاری از این انتقادات را به حاشیه برد تا اینکه انتقادات به رقم افزایش مذکور توسط برخی اعضای مجلس و اعضای کابینه دولت نیز مطرح شد. به نظر می‌رسد در شرایط فعلی یکی از گزینه‌های روی میز اعمال سیاست حداقل دستمزد به صورت استانی است که در بسیاری کشورها به کار گرفته شده و با توجه به شواهد آماری کشورمان نیز پیگیری آن می‌تواند از برخی اثرات سوء افزایش ۵۷ درصدی حداقل حقوق و دستمزد کارگری بکاهد.

قیمت بیت کوین به صفر می‌رسد؟

وارن بافت در روز شنبه میزبان مجمع سالانه سهامداران خود بود. این رویداد بسیار عجیب است، زیرا که یک سرمایه‌گذار ۹۱ ساله، نه یک ستاره راک، یا واعظ انجیلی یا تیم ورزشی، یک استادیوم در اوماها را با هزاران نفر پر کرده است. افراد به این مکان رفته‌اند تا سرمایه‌گذاران بهتری شوند و نظر یک متخصص را در مورد آنچه در بازارهای مالی می‌گذرد بشنوند. این احتمالاً یکی از آخرین دفعاتی خواهد بود که مردم، وارن بافت و مانگر که دست راست وی محسوب می‌شود، در کنار هم خواهند دید. این دو به ترتیب ۹۱ و ۹۸ ساله هستند.

زمانی برای سودهای رویایی در بورس تهران؟

شاخص کل بورس تهران امروز رشد اندکی را به ثبت رساند. همچنان شاهد پیشتازی شاخص کل هم‌وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) و رشد یک درصدی این نماگر هستیم. شفاف‌سازی شرکت‌ها از افزایش قیمت مصوب به دنبال رشد قیمت مواد اولیه این انتظار را ایجاد کرده تا سهام با جهش قیمت در بازگشایی مواجه شوند. در برخی از صنایع مانند پالایشی نیز انتظار برای ساخت سودهای چشم‌گیر عامل حمایت از قیمت سهام در این نمادها بوده است. امروز دو سهم در بازگشایی خود با جهش قیمت مواجه شدند، گرچه معاملات این نمادها از سوی ناظر تایید نشد اما همچنان چنین مواردی احتمال سودهای رویایی را در بازار سهام زنده نگه داشته است.

رشد اقلام پولی در آخرین ماه ۱۴۰۰

بانک مرکزی گزارش خود از تحولات اقتصاد کلان در اسفنده ۱۴۰۰ را منتشر کرده که در آن رشد پایه پولی ۳.۴ درصد و نقدینگی حدود ۴.۵ درصد بوده که ارقامی متفاوت از آنچه پیشتر اعلام می‌شد اعلام شده است. این رشد ماهانه ارقام کل‌های پولی در حالی است که ضریب فزاینده رکورد خود را شکسته و به عدد بسیار بالای ۸.۰۶ رسیده است. مهم‌ترین عاملی که این رقم ضریب فزاینده را توجیه می‌کند، افزایش تسهیلات دهی بانک‌ها از مسیر عدم ایفای تعهدات ذخیره قانونی است تا بدین ترتیب همچنان مهم‌ترین پیشران بی‌ارزش شدن پول ملی در ناترازی بانک‌ها و فشار دولت برای تامین مالی ماه پر خرج دولت باقی بماند.

تحریم یا بیماری؛ کدام عامل به توقف حمله روسیه به اوکراین منجر می‌شود؟

پیش‌بینی می‌شود روز چهارشنبه مقامات اتحادیه اروپا نشستی برگزار کرده و واردات نفت از روسیه را تا پایان سال جاری میلادی متوقف کند. هرچند به نظر اروپا برای جایگزین کردن نفت روسیه مشکل چندانی نخواهد داشت، اما حذف نفت روسیه از بازارها به جهش قیمت نفت و بنزین منجر خواهد شد؛ موضوعی که همین حالا به یک چالش اساسی برای غرب تبدیل شده است. پولیتیکو در این میان با انتشار گزارشی راهکاری عجیب برای ضربه به درآمدهای نفتی روسیه بدون آنکه قیمت نفت رشد چندانی را تجربه کند، ارائه داده است. در این میان اما اخبار دیگری مبنی بر اوج گرفتن بیماری سخت پوتین منتشر شده است، موضوعی که در صورت صحت می‌تواند جریان جنگ را پیش از اعمال تحریم‌ها علیه روسیه متوقف کند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر