بررسی وضعیت دو عامل اثرگذار بر شاخص کل بورس

نگاه تحلیلگران بورس تهران به دلار و بازار جهانی

نگاه تحلیلگران بورس تهران به دلار و بازار جهانی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: بورس تهران امروز دوباره با افزایش نسبی فشار فروش مواجه شده است. فشار فروش سهم خودرو را به کمتر از ۲۰۰ تومان سوق داد و در لحظه تنظیم این گزارش روی این سطح معامله می‌شد. سهام کالایی نیز با افزایش فشار فروش مواجه شدند و دو نکته اساسی برای نوسان قیمت سهام گروه کالایی نوسان نرخ دلار در بازار آزاد و نیما و همچنین مسیر قیمت جهانی کالاها است. فاصله نرخ دلار آزاد و نیمایی به ۳۰ درصد رسیده است. روز گذشته بازار جهانی به ادامه رشد نرخ تورم آمریکا واکنش نشان داد و شاهد سقوط ارزش سهام شرکت‌های بزرگ بودیم. حالا احتمال واکنش تند فدرال رزرو و افزایش ضربتی نرخ بهره نگرانی از رکود در بازار جهانی و اثر آن در قیمت کالاها نگرانی را ایجاد کرده است.

از طرفی روسیه در وضعیت تحریمی به نظر در حال فروش با تخفیف قابل توجه است و این موضوع اثر منفی خود را در بازارهای صادراتی ایران نیز منعکس کرده است. افت قیمت فولاد و محصولات پتروشیمی حالا نگرانی از اثر آن در صورت‌های مالی شرکت‌ها را افزایش داده است. گرچه همچنان به نظر می‌رسد شرکت‌ها در حاشیه امنی قرار دارند با این حال افت ادامه‌دار قیمت‌ها می‌تواند بر قیمت سهام اثر منفی داشته باشد.

اما نکته جالب توجه که لازم است دوباره به سرمایه‌گذاران بورسی گوشزد کرد این است که قیمت سهام به صورت مشخص از سایر دارایی‌ها جا مانده است. طبیعتا این موضوع به این معنا نیست که تمام سهام ارزنده است ولی اگر تنها از جانب دلار به بازارهای دارایی نگاه کنیم مشاهده می‌شود که تقریبا دیگر بازارها خود را با دلار ۳۲ هزار تومانی مطابقت داده‌اند. در این میان اما به نظر می‌رسد که سهام از دلار، سکه و مسکن جا مانده است. بخشی از این موضوع می‌تواند ناشی از وضعیت بازدهی بازارها در بلندمدت یا نگرانی از متغیرهای اثرگذار بر ارزش‌گذاری شرکت‌های بازار سهام باشد با این حال نمی‌توان جاماندگی سهام از دلار ۳۰ هزار تومانی را انکار کرد.

عقب‌ماندگی سهام از دلار به واسطه این موضوع است که شرکت‌های صادراتی موظف به فروش محصولات خود با قیمت نیما هستند و طبیعتا با کم شدن فاصله نیما با دلار آزاد به تدریج می‌توان انتظار افزایش درآمد شرکت‌ها را انتظار داشت. از آن جا که شرکت‌های بزرگ بورس تهران را کالایی‌ها (پتروشیمی‌ها، پالایشی‌ها و فلزات) تشکیل می‌دهند و این گروه اثر مستقیمی از افزایش نرخ دلار می‌پذیرند بر این اساس کاهش فاصله نیما و دلار آزاد می‌تواند اثر مستقیمی در رشد شاخص کل داشته باشد. با این حال اگر افت قیمت جهانی ادامه‌دار شود و انتظار رکود در اقتصاد جهانی را داشته باشیم و همچنین دلار نیز به یاری سهام نشتابد سناریو اصلاح یا استراحت قیمت سهام محتمل است. به صورت کلی تحلیلگران بورس کار دشواری را برای پیشبینی سهام به خصوص در میان‌مدت خواهند داشت. گرچه به عقیده برخی کارشناسان اقتصادی کاهش فاصله نیما و دلار آزاد اجتناب‌ناپذیر است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر