وسپهر را کی بفروشیم؟

 • اشتراک‌گذاری
 • 💜3
 • 👁️3630
 • 💬0

بورسان: وسپهر اوایل مهرماه با حداکثر قیمت ۱۰۱۰ تومان در بازار اول فرابورس عرضه شد. البته به علت شرایط بد بازار در این عرضه اولیه شاهد رکوردشکنی نبودیم و حتی کسانی هم که در حداقل قیمت ۹۵۰ تومان سفارش خرید گذاشته بودند سهامدار شدند. اما اغلب سفارش‌ها در حداکثر قیمت بود و قیمت پایانی این سهم هم در روز عرضه اولیه ۱۰۰۶ تومان بود. به همین علت در این گزارش ما هم این عدد را مبنای احتساب سود و زیان قرار داده‌ایم.

 

وسپهر که در سومین روز معاملاتی شاهد عرضه صف خرید بود یکی از کم‌ترین رشدها در موج اول بازدهی یک عرضه اولیه طی سال‌های اخیر را داشت. اما رشد وسپهر تا ۱۶۱۳ تومان هم ادامه یافت. به عبارتی هر سهامدار به سود ۶۰ درصدی دست یافت. با توجه به تخصیص ۱.۱ میلیون تومان سهام به هر فرد حقیقی، حداکثر سودی که این عرضه اولیه برای مشارکت‌کنندگان داشت بیش از ۶۵۰ هزار تومان بود.

 

اما این نماد سه جلسه پایانی هفته گذشته را در مدار منفی معاملات گذراند تا بازدهی وسپهر به ۴۳ درصد برسد. در چنین شرایطی شاهد معامله ۴ میلیارد سهم از ۵ میلیارد کل سهام عرضه شده در روز عرضه اولیه هستیم. البته طی این مدت در مجموع حقیقی‌ها در سمت خرید فعال‌تر بوده‌اند و حدود ۱۶۰ میلیون سهم جدید از حقوقی‌ها خریده‌اند. به این ترتیب تا این جای کار می‌توان گفت معامله‌گران حقیقی بیش از ۵ میلیارد سهم وسپهر (معادل ۷۲۰۰ میلیارد تومان) در اختیار دارند.

 

با توجه به افت‌های سه روز اخیر به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین پرسش‌های این دسته از معامله‌گران زمان خروج یا ورود مجدد به این سهم است. در ادامه از چند منظر به میزان ارزندگی این سهم خواهیم پرداخت

 

سیگنال خروج تکنیکال؟

از ۱۱ اندیکاتور تکنیکالی که می‌توانند نماد تازه‌وارد وسپهر را بررسی کنند، ۶ اندیکاتور خنثی هستند و از نظرشان وسپهر در حال حاضر در قیمت تعادلی قرار دارد. ۳ اندیکاتور هم سیگنال فروش می‌دهند و تنها ۲ نماگر سیگنال خرید وسپهر را می‌دهند. به طور کلی به نظر می‌رسد از منظر تکنیکالیستی وسپهر در قیمت متعادلی قرار دارد و سمت فروش اندکی قوی‌تر است.

 

نکته مهم اما این است که برای سهام عرضه اولیه تحلیل تکنیکال به هیچ وجه معیار خوبی برای خرید یا فروش نیست. زیرا پایه این نوع تحلیل سابقه معاملات سهم است و سهام تازه‌وارد از سابقه مناسبی برخوردار نیست.

 

تعادل سهم از منظر بنیادی

حدود یک ماه پیش در اواخر شهریور ماه، تامین سرمایه سپهر به عنوان یکی از زیرمجوعه‌های وسپهر گزارش ارزش‌گذاری این نماد را منتشر کرد. طبق ارزیابی‌های تامین سرمایه سپهر، خالص ارزش دارایی‌های وسپهر حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان است. به عبارتی دیگر NAV هر سهم وسپهر در اواخر شهریور ماه ۱۵۹۴ تومان بود.

 

نکته مهمی که باید مدنظر داشت این است که طی یک ماه گذشته ارزش پرتفوی بورسی این نماد افت داشته است. همچنین باید توجه داشت که بیش از ۶۰ درصد از پرتفوی بورسی وسپهر را وبصادر تشکیل می‌دهد. به عبارتی دیگر ارزش وسپهر تا حد زیادی به قیمت سهام بانک صادرات وابسته است. 

 

در همین راستا با توجه به رشد نرخ ارز و افت تقریبا ۱۰ درصدی متوسط قیمت سهام طی این مدت، نسبت قیمت به درآمد آینده‌نگر (P/E forward) کل بازار سهام به محدوده عدد ۱۳ رسیده است. این در حالی است که تامین سرمایه سپهر P/E زیرمجموعه‌های وسپهر را برای ارزش‌گذاری حدود ۲۰ در نظر گرفته است.

 

به این ترتیب به نظر می‌رسد از منظر بنیادی هم، سودآوری این سهم در کوتاه مدت به سر رسیده است. ولی نباید فراموش کرد که از نظر اغلب تحلیل‌گران، بسیاری از نمادهای بورسی در حال حاضر زیر ارزش واقعی خود قرار دارند و طی ماه‌های آینده در صورت عدم تغییرات جدی در متغیرهای کلان اقتصاد قیمت سهام به سطوح واقعی خود باز می‌گردد. در صورت قبول داشتن چنین فرضیه‌ای، وسپهر هم به واسطه زیرمجموعه‌هایی که دارد می‌تواند در بلند مدت سهام ارزشمندی تلقی شود.

 

روی موج اخبار

وسپهر که به علت رشد بیش از ۵۰ درصدی در کمتر از ۱۵ جلسه معاملاتی متوقف شده بود، روز شنبه کنفرانس اطلاع‌رسانی خود را برگزار کرد. در این کنفرانس وسپهر خبر از همکاری با پترو فرهنگ برای عرضه سه پتروشیمی متانول‌ساز سبلان، دنا و سیراف انرژی داد. همچنین در کنفرانس وسپهر این شرکت از موافقت خود برای عرضه شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی و پتروشیمی گچساران داد. در صورت عرضه اولیه این شرکت‌ها وسپهر در سال جاری سود بالایی را از این محل می‌تواند شناسایی کند.

همچنین وسپهر درباره واگذاری شرکت‌های زیر مجموعه طی سال جاری گفت: اقدامات لازم برای واگذاری و فروش شرکت‌های تحقیق و گسترش صنایع معدنی پارس کانی، صنایع نیروگسترش کردستان، صنعتی فروکرم بافت، عمران و مسکن‌سازان خراسان جنوبی، عمران و مسکن‌سازان استان خوزستان و عمران و مسکن‌سازان استان بوشهر در دستور کار قرار دارد. البته طبق ارزش‌گذاری تامین سرمایه سپهر مجموع ارزش کل این شرکت‌ها طبق ارزش‌گذاری تنها حدود ۱۴ میلیارد تومان است.

به طور کل به نظر می‌رسد طبق از دو معیار تصمیم‌گیری برای خرید سهام تحلیل تکنیکال با توجه به سابقه معاملاتی این سهم قابل اتکا نیست. معیار دوم، یعنی تحلیل بنیادی نیز ابهاماتی وجود دارد که می‌تواند مانعی در برابر رشد این سهم در کوتاه‌مدت باشد. اما در صورت تثبیت نرخ ارز در سطوح کنونی بسیاری از سهام از جمله وسپهر می‌توانند در میان مدت و بلند مدت سود بالایی برای سهامداران خود به ارمغان آوردند. به ویژه این که وسپهر طی سال جاری برنامه عرضه اولیه برخی از شرکت‌های اصلی زیر مجموعه خود را دارد. به این نکته بیافزایید حضور بازارگردان برای این سهم که پشتوانه منابع بانکی را نیز در اختیار دارد. این مساله می‌تواند جو بازار را به نفع این سهم تغییر دهد. طی سه روز معاملاتی اخیر که وسپهر در محدوده منفی بوده است، بیش از ۴۰۰ میلیون سهم از سمت سهامدار حقوقی (عمدتا از سوی بازارگردان) خرید انجام شده است. امری که می‌تواند در صورت بهبود نسبی جو عمومی سهام، محرکی برای وسپهر حتی در کوتاه‌مدت باشد. 

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
 • بهنام نواب‌پور

  من امروز این سهم را خرید کردم، حدودا ۱۰درصد پرتفو، امیدوارم تنها عرضه اولیه تاریخ نباشه که منطقی رشد میکنه، البته اولین عرضه‌ای بود که کامل خرید نشد، بعد از ۳ روز صف خرید نداشت و بعد از رشد ۵۰درصدی ۲۰درصدش را از دست داد، نمی‌دونم به ریسک می‌ارزید یا نه، ولی خریدم
 • آرش احتمایی

  شماره معکوس امروز یکشنبه / پخش زندتون قطع شد!؟ چرا؟
 • علیرضا ساسولی نژاد

  سلام، بسیار عالی، بله از ابهامات ما بود که با این سهم چ کنیم،با توجه به تحلیل بنیادی که فرمودید و نیز عدم اعتبار تخلیل تکنیکال بخاطر عمر کم سهم، تصمیم گرفتم سهامداری کنم، درستش هم همینه. کافیست به عرضه اولیه ای چون آریا تماشا کنید!
 • اسحاق شیروانی

  سپاس تحلیلی منطقی و زیبایی بود
 • Hamed R

  با سلام و تشکر بابت برنامه خوبتون. بنظر کمی برای این تحلیل دیر شده چون سهم صف فروش است!
 • محمد رستمی

  بسیار عالی و کاربردی
 • رضا ابراهیمی

  کاش در برنامتون از آقای بهروز خدا رحمی یا شاهین احمدی دعوت کنید، هم درباره آینده بازار و هم درباره وسپهر توضیحاتی بدن