جهش ۴۰ درصدی زپارس در بورس

جهش ۴۰ درصدی زپارس در بورس
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: شاخص کل بورس تهران در این لحظات با افت اندک یک‌دهم درصدی مواجه شده است. در ادامه روزهای گذشته فاز استراحت سهام و البته سیگنال افت قیمت جهانی کالاها تا حدودی اثر خود را در قیمت سهام داخلی منعکس کرد. با این حال نکته جالب توجه بازگشت سهام به مدار مثبت پس از افت قیمتی در ساعت نخست معاملات امروز بود. در این میان شاخص کل هم‌وزن امروز نیز در مسیر صعودی قرار دارد.

تفاوت شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن در اثرگذاری ارزش بازار شرکت‌ها است. در محاسبه شاخص کل ارزش بازار شرکت‌ها لحاظ می‌شود و در نتیجه شرکت‌های بزرگ بورسی از گروه کالایی با نوسان اندک خود اثر قابل توجهی بر شاخص کل خواهند داشت. اما در محاسبه شاخص کل هم‌وزن، اندازه و ارزش بازار شرکت‌ها در شاخص در نظر گرفته نمی‌شود. بر این اساس این شاخص نماینده بهتری برای سهام شرکت‌های کوچک‌تر است.

از نکات جالب توجه معاملات امروز بورس تهران حضور یکی از نمادهای گروه زراعت در لیست سهام با بیشترین اثر مثبت بر شاخص کل است. این شرکت نسبتا کوچک با ارزش بازار ۵ هزار میلیارد تومانی در بازگشایی امروز با جهش بیش از ۴۰ درصدی مواجه شده است و جهش ارزش بازار این شرکت را در میان بزرگان بورسی به عنوان نمادهای با بیشترین اثر بر شاخص قرار داده است؛ با اثر مثبت ۳۷۴ واحدی بر شاخص کل. به نظر می‌رسد معاملات این نماد تایید شده است. در جو مثبت امروز بورس برای سهام کالای اساسی پس از حذف علنی دلار ۴۲۰۰ شاهد افزایش تقاضا برای سهام گروه غذایی و زراعت بودیم و به نظر می‌رسد پس از توقف ۶ ماه شانس به سهامداران زپارس در بازگشایی سهام رو کرده است. برای اظهارنظر در خصوص ارزندگی این سهم باید بررسی دقیق‌تری انجام شود.

همچنان دیگر نمادهای گروه زراعت با صف خرید قابل توجه همراه هستند و احتمالا باید در انتظار اعلام قیمت جدید شیر خام از سوی نهادهای قیمت‌گذار بود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر