رفتار دوگانه سیاست‌گذار پولی در بازار پول

واکنش سود بانکی به افزایش حقوق‌ها؟

واکنش سود بانکی به افزایش حقوق‌ها؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
نرخ سود بازار پول طی هفته گذشته رشد ۰.۵ درصدی داشته و از ۲۰.۵۷ به ۲۰.۶۸ درصد رسیده است. این رشد نسبی نرخ بهره بازار بین بانکی را می‌توان به تاثیرات نهایی شدن افزایش حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری و نیز سازمان تامین اجتماعی مربوط دانست که باعث شده نیاز برخی بانک‌ها به منابع نقد بیشتر شود و پاسخ مناسبی را نیز در بازار بین بانکی نیابند و نرخ را افزایش دهند. همزمان در سه هفته گذشته نرخ سود ریپو نیز به تدریج افزایش یافته تا فاصله خود را با نرخ بازار بین بانکی حفظ کند. رشد حداقل نرخ ریپو در حالی اتفاق می‌افتد که بانک مرکزی در این نرخ به صورت خالص قرض‌دهنده نبود و حتی از ابتدای سال ۲۰ همت از منابع نقد بانک‌ها را نیز به سمت خود هدایت کرده است.

بورسان: بازار بین بانکی بازاری است که در آن بانک‌ها به یکدیگر وام می‌دهند و معمولا یک روزه باید این وام را تسویه کنند. بر اساس آخرین داده‌های بانک مرکزی نرخ سود بین بانکی در هفته منتهی به ۲۶ خرداد به ۲۰.۶۸ درصد رسیده و رشد ۰.۵ درصدی را تجربه کرده است. طی پنج ماه اخیر آخرین افزایش نسبتا زیاد مربوط به هفته آخر اردیبهشت بوده که در آن رشد ۰.۶ درصدی اتفاق افتاده بود. اگر چه رشد نرخ سود بین بانکی در ارقام فعلی چندان زیاد نیست و همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنیم پاییز سال گذشته شاهد افزایش ۲ درصدی در هفته نیز بوده‌ایم؛ اما به هر حال طی دو ماه اردیبهشت و خرداد افزایش اندکی در این متغیر دیده می‌شود که دلیل عمده آن نیز احتمالا به مساله پرداخت حقوق‌ها باز می‌گردد.

Loading...
تغییرات نرخ سود بین بانکی

افزایش نرخ سود بین بانکی متاثر از پرداخت دستمزدها

معمولا در اواخر ماه نیاز بخش‌های مختلف به منابع مالی بیشتر می‌شود که بخش عمده آن نیز پرداخت هزینه‌های حقوق و دستمزد است. در فصل اول سال نیز معمولا حقوق فرودین به صورت علی‌الحساب پرداخت می‌شود (یعنی حقوق‌ها مطابق با سال‌ قبل پرداخت می‌شود) و در اردیبهشت مابه‌التفاوت حقوق ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ پرداخت می‌شود. در نتیجه طبیعی است که در انتهای اردیبهشت شاهد افزایش جزئی نرخ سود باشیم. همین مساله در خرداد نیز به نحو دیگری و از طریق حقوق و دستمزد بازنشستگان اتفاق افتاد؛‌ چرا که میزان رشد حقوق و دستمزد بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و همچنین بازنشستگان لشگری و کشوری نهایی شد. در نتیجه طبیعی است که نیاز بانک‌ها (مخصوصا بانک‌های رفاه و تعاون) به منابع مالی بیشتر باشد که بخشی از آن به بازار بین بانکی وارد شده و چون انتهای ماه است و احتمالا سایر بانک‌ها نیز چندان دست بازی در اعطای منابع ندارند، نرخ سود را افزایش داده است. اما همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنیم، طی هفته گذشته حداقل نرخ سود ریپو نیز افزایش اندکی را داشته است.

رفتار دوگانه سیاست‌گذار پولی با بانک‌ها

طی هفته‌های گذشته حداقل نرخ توافق بازخرید یا همان ریپو (اعطای وام کوتاه‌مدت توسط بانک مرکزی به بانک‌ها) نیز به تدریج افزایش یافته و از ۱۹ به ۱۹.۳ درصد رسیده است. طی دور قبلی افزایش نرخ سود بین بانکی نیز، بانک مرکزی حداقل نرخ سود ریپو را افزایش داد و از ۱۹ به ۲۰.۱۵ درصد رساند تا بخشی از نیازهای بانک‌ها را تامین کند. اتفاقی که اخیرا به شکل متناقضی افتاده و سیاست‌گذار پولی علی‌رغم افزایش نرخ ریپو، در نرخ‌های فعلی به صورت خالص قرض‌دهنده نیست و حتی در سه ماه اول نزدیک ۲۰ هزار میلیارد تومان نیز منابع نقد بانک‌ها را کاهش داده است. از طرفی حجم برداشت در سقف دالان نرخ سود نیز افزایش نسبی داشته و مجددا هفته‌ای نزدیک ۱۰ همت در آن معامله صورت می‌گیرد که نشان می‌دهد سیاست‌گذار پولی رفتار دوگانه‌ای را با بانک‌ها دارد به نحوی که حاضر نیست نیاز بخشی از بانک‌ها را با نرخ‌های پایین‌تر (حداقل نرخ سود ریپو) تامین کند و آن‌ها را به سمت سقف دالان (با ۲۲ درصد نرخ) هدایت می‌کند.

Loading...
تغییرات نرخ سود بین بانکی و سایر متغیرهای مهم در بازار بین بانکی
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر