پرواز گاز اروپا با انفجار شرکت آمریکایی

پرواز گاز اروپا با انفجار شرکت آمریکایی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان - سلیمان کرمی: قیمت گاز در بازار آمریکا روز گذشته با افت سنگین مواجه شد. قیمت گاز طبیعی در هاب هنری تا بیش از ۲۰ درصد افت داشت و از سطوح نزدیک به ۳۴ سنت بر مترمکعب به کمتر از ۲۷ سنت رسید. افت شدید و ناگهانی قیمت گاز طبیعی آمریکا به دنبال انفجار ترمینال شرکت فری‌پورت (Freeport) بود. قیمت گاز طبیعی در بازار آمریکا پیش از آشوب فعلی در بازار انرژی در سطوح حدود ۵ تا ۱۰ سنت معامله می‌شد. اما به دنبال تغییر پاردایم در بازار انرژی اقتصادی جهانی (حرکت به سمت انرژی‌های پاک و به صورت همزمان افزایش تقاضای پساکرونا) و همچنین جنگ روسیه علیه اوکراین قیمت گاز در بازار جهانی جهش یافت.

نفع آمریکا از صادرات گاز به اروپا

رشد قیمت جهانی گاز در بازار اروپا باعث شد که قیمت گاز آمریکا نیز رشد محسوسی را تجربه کند. آمریکا به عنوان یکی از گزینه‌های مهم امکان جایگزینی گاز اروپا مطرح بود. همین موضوع باعث شد که با وجود مازاد عرضه گاز در فصل گرما قیمت هنری هاب رشدهای چشم‌گیری را تجربه کند. اما در یک اتفاق جالب توجه در هفته گذشته ترمینال فری‌پورت دچار حادثه شد. در ابتدا این امید وجود داشت که طی چند هفته این شرکت به مدار تولید بازگردد اما روز گذشته اعلام شد که احتمال طولانی‌مدت شاید تا ۹۰ روز برای بازگشت فری‌پورت زمان نیاز باشد. برخی از بررسی طرح‌های گاز مایع نشان می‌دهد که بعضا حاصل از آربیتراژ موجود دوره بازگشت سرمایه طرح‌های جدید گاز مایع آمریکا به دو سال رسیده است.


همسان اروپا گاز می‌سوزانیم

کشورهای اروپایی برای تامین گاز خود به دنبال جایگزینی به غیر از روسیه می‌گردند. همین موضوع باعث شده که به سمت خاورمیانه کشیده شوند و طبیعتا ایران در میان گزینه‌ها نیست (ایران کلا گازی برای صادرات ندارد و همه را با افتخار خود می‌سوزاند، در این خصوص بررسی میزان مصرف اروپا و ایران و آمریکا توصیه می‌شود). آمار موجود نشان می‌دهد کل مصرف گاز اروپا اندازه کل مصرف گاز ایران است؛ طبیعتا اروپا سایر منابع دیگر برای انرژی مصرف می‌کند اما این فاجعه موجود در مصرف داخل را پوشش نمی‌دهد. به این ترتیب قطر و آمریکا جز ظرفیت‌های اصلی جایگزینی گاز روسیه بودند. خط لوله و تبدیل گاز طبیعی به گاز مایع دو مسیر برای رساندن گاز به اروپا بوده است. بر این اساس راه انتقال گاز آمریکا تبدیل گاز به گاز مایع (LNG) بوده است. فری پوریت نیز حدود ۵۶ میلیون مترمکعب گاز مایع تولید می‌کرده و بیش از نیمی از آن را به سمت اروپا صادر می‌کرده است. احتمال افزایش میزان صادرات به اروپا نیز وجود داشت اما با اتفاق فعلی در این شرکت مسیر صادرات گاز به اروپا اندکی دچار مشکل شده است.

گاز آمریکا دوباره صعودی می‌شود؟

اگر تنها بازار گاز آمریکا مدنظر باشد طبیعتا قیمت گاز آمریکا خارج از حد تعادلی قرار دارد. با این حال آربیتراژ چشم‌گیر گاز در مبدا با مقصد (اروپا)‌ باعث شده بود که قیمت گاز در آمریکا نیز جهش ۴ برابری را تجربه کند. طبیعتا انفجار در یک شرکت تولیدکننده گاز مایع از گاز می‌تواند به کاهش شدید قیمت گاز در آمریکا منجر شود.

نکته جالب توجه به این خبر از سمت یک شرکت آمریکا قیمت گاز اروپا روز گذشته دوباره جهش پیدا کرد. به این ترتیب قیمت گاز در هاب‌های اروپایی دوباره به یک دلار بر مترمکعب نزدیک شده است. با وضعیت گازی اروپا و اگر اثر انقباض شدید سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی به خصوص آمریکا در کاهش قیمت انرژی موثر واقع نشود احتمال جهش دوباره قیمت گاز در آمریکا به سطوح قبل وجود دارد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر