واردات این برند گوشی به ایران ممنوع شد

واردات این برند گوشی به ایران ممنوع شد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی گفت: بر اساس اطلاعیه سامانه تجارت، تمام مدل‌های آیفون در دسته کالاهای گروه ۲۷ قرار گرفت که به معنی قرار گرفتن آنها در لیست کالاهای لوکس ممنوع است.

امیر اسحاقی، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی از ممنوعیت واردات تمامی مدل‌های آیفون به کشور خبر داد.

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، با اعلام این خبر افزود: بر اساس اطلاعیه سامانه تجارت، تمامی مدل‌های آیفون در دسته کالاهای گروه ۲۷ قرار گرفت که به معنی قرار گرفتن آنها در لیست کالاهای لوکس ممنوع است.

او ادامه داد: ممنوعیت واردات تمامی مدل‌های آیفون به کشور می‌تواند تبعات منفی زیادی به دنبال داشته باشد که از جمله آنها افزایش قاچاق است.

قاچاق جایگزین واردات شد

اسحاقی اظهار کرد: در حال حاضر واردات گوشی قاچاق از طریق رویه مسافری بار دیگر قوت گرفته و حجم بسیار زیادی گوشی قاچاق از این طریق وارد بازار شده است.

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، همچنین دیگر نتایج منفی ممنوعیت را افزایش سرقت گوشی اپل عنوان کرد و توضیح داد: با توجه به اینکه هم اکنون کوشی های اپل در دست مصرف کننده است و بازار نیازمند قطعات برای تعمییرات، افزایش سرقت برای خرد کردن گوشی و مصرف قطعات رو به افزایش خواهد گذاشت.

او یادآور شد: در حال حاضر ۵ هزار واحد صنفی به صورت مستقیم در حوزه گوشی‌های اپل کار می‌کند و ممنوعیت واردات این مدل گوشی زیان و بیکاری آنها را به همراه خواهد داشت.

اسحاقی با اشاره به پیشنهاد این اتحادیه قبل از اجرای ممنوعیت گفت: ما به مسئولان پیشنهاد دادیم تا ورود مدل جدید گوشی اپل به بازار که کمتر از ۲ ماه است، ممنوعیت واردات این برند را اجرا نکنند تا فرصتی باشد برای کاهش نتایج منفی این ممنوعیت.

او اظهار کرد: در مدت زمان کوتاهی تصمیمات متعددی در حوزه تلفن همراه گرفته شده است و این تصمیمات بازار این کالا را آشفته کرده و حالا با ممنوعیت شرایط بازار بدتر خواهد شد.

افزایش عوارض واردات گوشی‌های گرانقیمت

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی افزایش عوارض واردات گوشی تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار از ۵ به ۱۲ درصد، تغییر ارز تخصیصی به واردات این کالا و اجبار به دریافت ارز از تالار دوم بورس را از نمونه‌های این تصمیمات برشمرد.

اسحاقی این ممنوعیت را شوک دیگری بر امنیت روانی مردم در شرایط افزایش قیمت سایر کالاها دانست.

منبع: اقتصادآنلاین

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر