بورسان - Bourseon

کدام استان بیشترین و کدام استان کمترین تورم را در شهریور ثبت کردند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان : در شهریور ماه ١٤٠٠ عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور به ۳۵۱.۱ رسید که نسبت به ماه قبل 3.9 درصد افزایش و نسبت به شهریور 99 حدود 43.7 درصد رشد را نشان می‌دهد. اما نرخ تورم برای همه استان‌های کشور یکسان نبوده است و برخی استان‌ها با فشار گرانی بیشتری نسبت به دیگر استان‌ها مواجه شده‌اند.

بیشترین و کمترین تورم ماهانه مربوط به کدام استان است؟

در شهریورماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان یزد با 5.3 درصد بوده است. بعد از این استان، مازنداران با تورم 5.1 درصد و گلستان با 4.8 درصد بیشترین تورم ماهانه را از آن خود کردند.

اما کمترین تورم ماهانه در شهریور ماه مربوط به استان سیستان و بلوچستان با 2.1 درصد افزایش بوده است. بعد از سیستان و بلوچستان، استان‌های خراسان جنوبی با نرخ 2.2 درصد و همدان با 2.4 درصد کمترین رشد قیمت‌ها را تجربه کرده‌اند.

نرخ تورم ماهانه در استان تهران نیز 4.4 درصد بوده که از متوسط تورم کشوری بیشتر است. در مجموع از 31 استان کشور تورم ماهانه 16 استان کمتر از متوسط تورم کشوری بوده است.


بیشترین و کمترین نرخ تورم نقطه‌ای در کدام استان‌ها بود؟

تورم نقطه‌ای به این معناست که قیمت یک سبد ثابت از کالا و خدمات ظرف یک سال چقدر تغییر کرده است. بنابراین تورم نقطه‌ای شهریور 1400 یعنی تغییرات قیمت این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

درحالی‌که متوسط تورم نقطه‌ای کشور 43.7 درصد بوده است، تورم نقطه‌ای در 24 استان بیشتر از این رقم بوده و تنها در 7 استان مقدار تورم نقطه‌ای در شهریور ماه کمتر از متوسط تورم کشوری بوده است. بیشترین نرخ مربوط را استان آذربایجان غربی با (53.7 درصد) کسب کرده، بعد از این استان ایلام با نرخ 52.4 و زنجان با نرخ 51.9 قرار دارند.

کمترین نرخ تورم نقطه‌ای شهریورماه را نیز استان همدان با نرخ (38.8 درصد) کسب کرده است. استان تهران با تورم 39.1 و قم با تورم 39.3 در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر