بورسان - Bourseon

اسپرسو بورسان شنبه ۱۰ مهر؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

سیگنال دلار برای تداوم صعود بورس

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان: روز چهارشنبه بورس شروعی مثبت داشت. سپس عرضه‌ها افزایش یافت و شاخص‌ها نزلی شدند ولی در نهایت با بازگشایی بازار ارز و تثبیت دلار در سطوح بالاتر از ۲۸ هزار تومان شاخص‌ها دوباره صعودی شدند. در نهایت شاخص کل با رشد ۱۱۵۴۰ واحدی (معادل ۰.۸ درصد) و شاخص هم‌وزن هم با رشد ۰.۳ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به حدود ۶۷۰۰ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع شیمیایی‌ها، فلزات و معدنی‌ها و در بین نمادها هم کدما، پالایش و برکت بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حقیقی‌ها در بازار چهارشنبه خروج پول خفیف ۱۰ میلیارد تومانی را ثبت کردند. بیشترین ورود پول حقیقی به صنعت شیمیایی و نمادهای شپدیس و شیراز بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در صنایع فلزات و بانک‌ها و نمادهای فجهان و فسبزوار داشتند.

وزیر اقتصاد: دولت سیزدهم در شهریور بدون یک ریال استقراض جدید از بانک مرکزی توانست بودجه خود را تامین کند و زودتر از پایان شهریور حقوق کارکنان دولت واریز شد.

فاطمی‌ امین: در شرایط عادی که تراز تجاری و ارزی کشور متعادل است، واردات خودرو می‌تواند مفید باشد. تا پایان سال واردات خودرو کار اشتباهی است زیرا حجم زیادی از منابع ارزی را درگیر و قیمت ارز افزایش پیدا می کند.

طی نامه ای از سوی رئیس دفتر ریاست جمهوری به وزرای صمت و اقتصاد، واردات هرگونه لوازم خانگی کره ای به کشور ممنوع شد.

فرابورس ایران طی اطلاعیه‌ای خبر از تعدیل منفی ۱۳ درصدی قیمت این سهم از امروز داد. به این ترتیب قیمت پایه هر سهم فرابورس در روز کاری جاری به‌جای ۳۳۳۷ تومان، ۲۸۹۶ تومان خواهد بود.

در پی بحران کشف ماینر رمز ارزها در شرکت بورس تهران، علی صحرایی از مدیریت این شرکت استعفا داد و محمود گودرزی به سرپرستی شرکت بورس منصوب شد.

راوشی، مدیرکل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی: طی امسال ۸ میلیارد دلار برای تامین کالا‌های اساسی، نهاده‌های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی تکلیف شده بود که این میزان به طور کامل در ۶ ماهه اول تامین ارز شده است. همچنین ۱.۵ میلیارد دلار هم برای واکسن کرونا تامین ارز شده است. ۹.۵ میلیارد دلاری که تامین ارز شده برابر کل ارز تامین شده در سال قبل است که در این بخش پیشرو بوده‌ایم.

بازار جهانی در پایان هفته دو روز پرنوسان داشت. روز پنجشنبه کامودیتی‌ها به شدت نزولی شدند ولی در روز جمعه افت‌های خود را جبران کردند. به طوری که در پایان روز جمعه قیمت نفت برنت به بشکه‌ای ۷۹.۲ دلار، مس به ۹۱۵۵ دلار، روی به ۳۰۰۵ دلار و آلومینیوم به ۲۸۷۰ دلار رسید.

قیمت دلار که پنجشنبه با رسیدن به ۲۸۵۰۰ تومان رکورد جدیدی در سال جاری به جا گذاشت، در معاملات پشت ‌خطی جمعه تا سطح ۲۸۲۷۰ تومان پایین آمد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد سفر زیارتی اشخاص آمریکایی به حرم مقدس امام رضا (ع)، خریدهای آن‌ها برای مصارف شخصی حین سفر یا اقلام اهدایی انسان دوستانه آن‌ها به آستان قدس، شامل تحریم‌های این کشور نشده و از موارد استثنا در مقررات تبادلات و تحریم‌های ایران هستند.

خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه: مذاکرات وین حتما انجام خواهد شد. / مرور گفت‌وگوهای انجام شده، در دولت جدید تمام نشده است./ ایران نه چیزی بیشتر از برجام در هسته‌ای می پذیرد و نه چیزی کمتر از بندهای رفع تحریمی برجام را انتظار دارد.

وزیر اقتصاد: دولت سیزدهم برای کنترل افزایش قیمت‌ها اقداماتی؛ از جمله کنترل نوسانات نرخ ارز از طریق افزایش فروش نفت و میعانات را در دستور کار قرار داده، همچنین برای تسهیل دسترسی به ارز‌های بلوکه شده کشور در سایر کشور‌ها تدابیری در روز‌های اخیر اتخاذ شده است./ دولت در شهریور بدون استقراض از بانک مرکزی بودجه خود را تامین کرد.

رییس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن: سفیر ایران در ژاپن و همچنین وزیر امور خارجه در حال پیگیری موضوع پول‌های بلوکه شده ایران در ژاپن هستند و آقای رییسی هم درگیر این موضوع هستند تا بتوانیم به نحوی از این پول‌ها استفاده کنیم. به نظر می‌رسد که شاهد خبرهای خوبی باشیم.

وزیر خارجه کره جنوبی با وزیر امور خارجه ایران درباره پول‌های بلوکه‌شده ایران و تلاش‌ها برای احیای برجام تلفنی رایزنی کردند.

وزیر خارجه آمریکا: توپ کماکان در زمین ایران است، اما نه برای مدت طولانی. گذرگاه محدودی در این خصوص وجود دارد و این گذرگاه در حال کوتاه شدن هم هست.

روسیه: لغو تحریم‌های ایران دور از دسترس نیست.

بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: من به عنوان یک میانجی انتظار دارم مذاکرات برجامی به زودی از سر گرفته شود.

طبق نظرسنجی «بنیاد گروه اوراسیا» ۶۲.۶ درصد از شهروندان آمریکایی شرکت‌کننده در این نظرسنجی، از مذاکرات احیای برجام حمایت می‌کنند و در مقابل ۳۷.۴ درصد خواستار حفظ فشار تحریم‌ها علیه ایران هستند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر