دلار غیرنفتی گران‌تر از نیما؟

دلار غیرنفتی گران‌تر از نیما؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: نرخ میانگین حواله در سامانه نیما بر اساس سایت سناریت از ۲۶ هزار تومان فراتر رفته است. نرخ نیما در صدد کاهش فاصله با نرخ دلار در بازار آزاد است. نرخ دلار در بازار آزاد در کانال ۳۱ هزار تومان قرار دارد و همچنان فاصله زیادی با نرخ نیمایی دارد. با کاهش امید نسبت به افت نرخ دلار در بازار آزاد حالا رشد میانگین قیمت نیما را شاهد هستیم.

نکته جالب توجه که بعضا کارشناسان به آن اشاره می‌کنند نرخ دلار صادرات غیرنفتی است. بر این اساس عنوان می‌شود که احتمالا دلار کالای اساسی در سامانه نیما با نرخ کمتر از ۲۵ هزار تومان عرضه می‌شود (به منظور جلوگیری از تورم بیشتر پس از شوک‌های تورمی ماه‌های قبل در کالای اساسی) و در نتیجه قیمت دلار عرضه‌شده غیرنفتی (فلزات و فولاد و پتروشیمی)‌ باید در سطوح بالاتری نسبت به میانگین کنونی نیما باشد. چنین سناریو احتمالا نرخ دلار غیرنفتی را در سطوح بیش از ۲۷ هزار تومان نشان می‌دهد. با این حال تا انتشار اخبار رسمی نمی‌توان روی نرخ تسعیر ۲۷ هزار تومانی برای تحلیل شرکت‌های بورسی و صادراتی حساب کرد.

رشد نرخ دلار مبنای صورت‌های مالی شرکت‌های بورسی می‌تواند اندکی از اثر افت شدید قیمت جهانی کالاها در هفته‌های گذشته را جبران کند. در این میان نکته جالب توجه رشد قیمت کالاهای پایه در پایان هفته بازار جهانی بود که اندکی از التهاب سنگین این بازار کاست. در چنین شرایطی رشد نرخ دلار می‌تواند از نگرانی‌ها در قبال سودآوری شرکت‌ها بکاهد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر